Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) ev sahipliğinde başlayan Türk Dünyası İş Kadınları Zirvesinde konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Türk dünyasının çok önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, “Muhterem Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın söylediği ‘Dünya 5’ten büyüktür’ sözünden hareketle, Türk dünyasının, sahip olduğu potansiyeli görmelerini bekliyoruz” dedi.
İki gün sürecek Türk Dünyası İş Kadınları Zirvesi, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) ev sahipliğinde başladı. Programın açılışında konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Dokuz Eylül ailesi olarak; eğitim, istihdam ve kariyer alanlarında kadınlara sağlanan imkan ve olanaklarla, kadınların toplumsal ve ekonomik yaşama katkısını artırmayı hedeflediklerini söyledi.
Türk dünyası iş kadınlarının, bu iş birliği fırsatlarını daha da güçlendirebilecek önemli aktörler olduğunu belirten Rektör Hotar, “İş dünyasının her sektöründe başarılı iş kadınları, ekonomik kalkınmanın anahtarıdır ve bu zirvede ele alınacak yeni iş birliği fırsatları kadınların iş dünyasında daha fazla temsil edilmelerini ve daha fazla girişimde bulunmalarını teşvik edecektir. Öyle inanıyorum ki Türk dünyası iş kadınları, bölgesel iş birliği projelerine liderlik ederek sürdürülebilir ekonomik iş birliği fırsatlarını daha da geliştireceklerdir” dedi.
DEÜ’nün; eğitimden kültüre, sağlıktan sanata kadar toplumsal hayatın her alanına dokunan gurur verici çalışmalara imza attığını ifade eden Rektör Hotar, “Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladığımız 2023’te, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın belirlediği Türkiye Yüzyılı hedeflerine uygun yatırımları hayata geçirmekteyiz. Hem eğitim kalitemizi hem de ürettiğimiz bilgi ve teknolojileri sanayiye aktarmak amacıyla çaba gösteriyoruz. Dokuz Eylül Üniversitesi olarak, 21. yüzyılda üniversitelerin tüm dünyada değişen hedeflerini, yetkinliklerini ve katkılarını yakından takip ediyor, üniversitemizin imkânlarını küresel trendler ve ulusal ihtiyaçlar doğrultusunda sürekli güncelliyoruz” diye konuştu.