İktisat Kongresi'nin sonuç bildirgesi tüm dünyaya duyuruldu İktisat Kongresi'nin sonuç bildirgesi tüm dünyaya duyuruldu

Türkiye’ye 2022 yılında 2,2 milyar dolar döviz kazandıran doğal taş ihracatçıları, İngiliz mimarların prestijli projelerinde Türk doğal taşı kullanmaları için Londra seferine çıkıyor.

"Fuarda doğal taş sektörünün 360 derece taraflarını buluşturacağız"
“İngiltere Doğal Taş Sektörel Ticaret Heyeti”nin ikinci gününde ithalatçı firmaları ziyaret edeceklerini dile getiren Alimoğlu, “İngiltere’de 8 Şubat 2023 tarihinde Surface Design Show Fuarı’nı ziyaret edeceğiz. Bu fuarda Türk ihracatçılarımızla, ithalatçılar ve mimarların davetli olduğu bir network kokteyli düzenleyeceğiz. Burada doğal taş sektörünün 360 derece taraflarını buluşturacağız“ diye konuştu.

EMİB’in doğal taş ihracatında hedefi 1 milyar dolar
Türk doğal taş sektörünün güçlü oyuncuları 15 firmadan 16 yetkili isimle İngiltere’deki doğal taş ithalatçıları ve mimarları 9 Şubat 2023 Perşembe günü ikili iş görüşmelerinde buluşturacakları bilgisini veren Alimoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Türk doğal taş sektörünün en büyük ihraç pazarı Çin’de yaşadığımız daralmayı aşmak için 5-8 Haziran 2023 tarihlerinde dünyanın en büyük doğal taş fuarı olan Xiamen Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı’na 3 yıllık aradan sonra milli katılım organizasyonu yapacağız. Dünya genelinde konumumuzu güçlendirmek için alternatif pazar arayışlarımız çerçevesinde İngiltere’nin bize büyük fırsatlar sunacağına inancımız tam. 2022 yılında 770 milyon dolarlık doğal taş ihracatı yapmıştık. Çin, İngiltere ve diğer ülkelerde yapacağımız tanıtım çalışmalarıyla EMİB olarak doğal taş ihracatımızı 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz.”