Marka Kent Efeler sloganıyla çalışmalarına devam eden Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ın ilçeye özgü tatları yurt ve dünya çapında tanıtmak amacıyla düzenlediği Münür Alikoç Gastronomi Festivali noktalandı. Pınarbaşı Mesire Alanı’nın ev sahipliği yaptığı festival, Efeler’in yanı sıra çevre illerden de gelen ziyaretçilerin akınına uğradı. On binlerce vatandaşın cuma gününden hafta sonuna kadar takip ettiği festivalde ünlü isimler de yer aldı.

Usta Şefler, Sahrap Soysal, Hazer Amani ve Ali Ronay, Belgesel Yönetmeni ve Yazar Nebil Özgentürk, tiyatro sahnelerinin aranan ismi dizi ve sinema oyuncusu Halil Ergün ile Yeşilçam’ın unutulmaz güzellerinden Hale Soygazi’nin yanı sıra mutfak yazarları ve bilim insanları festivalin ünlü konukları oldu.

Festivalin ilk gününde Moderatörlüğünü Slow Food Türkiye Kurucu Lideri Nedim Atilla’nın yaptığı “Bir Tabak Ot Yemeğinin Hikayesi” isimli söyleşinin konuşmacı koltuklarında Yaşar Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Seda Genç ve Prof. Dr. Adil Alpkoçak oturdu. Keyifli sohbette, ot yemeklerinin geçmişten günümüze yolculuğu ve sağlığa faydaları anlatıldı.
İlk günün ikinci söyleşi konusu ise “Ege’nin Gastronomi Turizmi” oldu. Ege Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Serdar Çelenk’in moderatörlük yaptığı söyleşide konuşmacılar, Foça Kooperatif Başkanı Eren Tunga, Halkbilim Uzmanı Nihal Kadıoğlu Çevik ve CDR Başkanı Bülent Akgerman’dı. Yazdığı kitaplarla Türk mutfağına yön veren Usta Şef Sahrap Soysal da festivalin ilk gününde sahneye çıktı. Soysal, Mutfak Atölyesi çalışmasını Efeler’in Toprak Anaları ile birlikte gerçekleştirdi.

Münür Alikoç’un ismi festivalde yaşatıldı
Efeler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Münür Alikoç, 29 Nisan Cumartesi günü geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti. Alikoç’un ismini yaşatmak için önemli bir karar alan Efeler Belediyesi festivalin ismini “Münür Alikoç Gastronomi Festivali” olarak değiştirdi. Efeler’i hüzne boğan ölüm nedeniyle buruk geçen festivalin ikinci günü “Ege’nin Ot Yemekleri”, “Efeler’de Enginar Kültürü”, “Sanatta Gastronomi”, “Aydın’ın Avrupa Birliği İşaretleri İncir ve Kestane” isimli söyleşiler ile devam etti. Ziyaretçiler tarafından ilgiyle takip edilen söyleşilerin konuşmacı koltuklarında, Yazar-Gazeteci ve Belgesel Yönetmeni Nebil Özgentürk ile tiyatro sahnelerinin ve ekranların usta ismi Halil Ergün’ün de aralarında bulunduğu birbirinden değerli isimler oturdu.

Enginar konuşuldu
Coğrafi avantajlar nedeniyle en lezzetlisi ve besleyicisinin Efeler’de yetiştirildiği enginar, festivalde konuşulan gıdalar arasında yer aldı. “Efeler’de Enginar Kültürü” isimli söyleşinin moderatörlüğünü Serdar Çelenk yaptı. Konuşmacılar Dr. Mehmet Kahyaoğlu ile ünlü Şef ve Yazar Arzu Acurol, enginarın kullanım alanlarını, tüketim yöntemlerini ve tarihsel sürecini anlattı. Enginarın, Dünya tarihinde iz bırakmış birçok ismin sofrasında yer bulduğunu ve patlıcandan sonra en fazla çeşitte yemeği yapılan ürün olduğu bilgisi de aktarıldı.

Hazer Amani hünerlerini efeler için sergiledi
Münür Alikoç Gastronomi Festivali’nin ünlü konukları arasında bulunan Usta Şef Hazer Amani, Mutfak Atölyesi çalışmasında festival ziyaretçileri için birbirinden lezzetli ve özgün yemekler yaptı. Efeler’deki kent pazarından alışveriş yapan Amani, yöreye özgü bitkileri kullanarak Efelerli vatandaşlar için iki özel tabak hazırladı. Amani, ilk yemeğine “Bol otlu, Enginarlı ve Baklalı Kuzu Yemeği” ikincisine ise “Baklalı Dereotlu Pilav” ismini verdi. Hünerlerini sergilemeye devam eden Amani, ziyaretçiler için “Efeler Magnolia” adını verdiği bir de tatlı yaptı.(İHA)