İZMİR GÜNE KARLA BAŞLADI
Bornova'nın ve Ödemiş'in yüksek rakımlı mahalleleri beyaza büründü.

İzmir'de hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte akşam saatlerinde başlayan yağmur, gece saatlerinde yerini kara bıraktı. Bornova'nın Beşyol Mahallesi ile Ödemiş'in Bozdağ Mahallesi lapa lapa yağan karın ardından beyaza büründü. Ortaya kartpostallık görüntüler çıkarken, Bozdağ'da ekipler tuzlama çalışması yaptı. Beşyol Mahallesi'nde ise gençler kartopu oynayarak anın keyfini çıkardı.

"Karın keyfini çıkarıyoruz"
Hava durumunu sıkı takip eden ve yağan karın keyfini çıkarmak için arkadaşıyla birlikte Beşyol Mahallesi'ne geldiklerini belirten Onur Kıymet (22), "Yazı beklerken kar sürpriz oldu. Arkadaşımla sabah saat 5'te otobüse binerek İzmir'den buraya geldik. Fotoğraflar çekiniyor, karın keyfini çıkarıyoruz" dedi.

Orçun Erbostan (19) ise böyle bir kar yağışı beklemediklerini söyleyerek, "Mahallede vakit geçirerek gezip fotoğraflar çekeceğiz" diye konuştu.
Ayhan Yenilmez (48) de arkadaşlarına sürpriz yapmak için aracının üzerine kardan adam yaptığını ve arkadaşlarına götüreceğini söyledi.

AW858325_02

MANİSA SPİLDE YOĞUN KAR YAĞIŞI
Kar yağışı nedeniyle Spil Dağı Milli Parkı'na ulaşımın hem Manisa hem de İzmir tarafından kapandığı, Manisa tarafında iş makinelerinin yolu açmak için çalışmaya başladığı öğrenildi.
Dün gece başlayan ve sabaha kadar aralıklarla devam eden kar yağışının ardından Tütünalan mevkiinde kar kalınlığının yaklaşık 5 santimetreye ulaştığı, Merdivencik ve Çörçör Yangın Gözetleme mevkiinde ise 30 santimetrenin üzerine çıkması nedeniyle milli parkın ulaşıma kapalı olduğu öğrenildi.
Hava sıcaklığının eksi derecelere düştüğü milli parkta kartpostallık görüntüler oluşurken, Manisa Büyükşehir Belediyesine ait iş makineleri tarafından kapanan yolun açılması için çalışmalara başlandığı bildirildi. Spil Dağı Milli Parkı'na İzmir tarafında da Beşpınar Mahallesi'nden yukarısının kapandığı ve yol açma çalışmaları için iş makinesi beklendiği açıklandı.
Spil Dağı Milli Parkı'na en son 5 Mart 2023 tarihinde kar yağmış ve zirvede kar kalınlığı 20 santimetreye kadar ulaşmıştı.AW858331_03

DENİZLİ BAHARIN ORTASINDA BEYAZ GELİNLİK GİYDİ
Kurak geçen kış mevsiminin ardından Mart ayının ortasında yüzünü gösteren ve dün geceden itibaren yüksek ekimlerdeki ilçelerde yeniden etkili olan kar yağışı, Denizli'ye beyaz gelinliğini giydirdi.

Uzun süredir mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklığın düştüğü Denizli’de, kara kış Mart ayının sonlarına doğru yeniden etkisini gösterdi. Dün gecen beri yağan karla karışık sağanak yağış, sabahın ilk saatlerinde yerini kar yağışına bıraktı. Kar yağışı nedeniyle ilçe sokakları ve tarım arazileri beyaza bürünürken, bazı noktalarda kar kalınlığı ise 15 santimetreyi buldu. İl genelindeki Çameli, Buldan, Tavas, Beyağaç, Serinhisar, Acıpayam, Kale ve Çal ilçelerinde zaman zaman yağış etkisini sürdürmeye devam ediyor.

"Bol güneşli sıcak günler yaşadık"
İlçede hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyir ettiğini, ağaçların çiçek açmaya başladığını anlatan ilçe sakinlerinden Hüseyin Akkan, “Çameli ilçesi Denizli’nin coğrafi olarak en yüksek ilçesidir. Bol güneşli sıcak günler yaşadık. Yalancı bahar dün başlayan yağmurla bitti. Sabahın ilk ışıklarında da kar yağışı başladı. Kar yağışı devam ediyor. İnşallah dona çevirmez” dedi.

"Normalde bu aylarda kar görmek çok mümkün olmuyordu"
Kapısının önü tamamen karla kaplandığını ve hayret ettiklerini ifade eden Ercan Güner, "Sabah uyandığımızda kar yağışı olduğunu gördük ve çok mutlu olduk. Evimin önünü kar kapatmış. Mart ayının sonuna gelmişiz ve kar gördüğümüz için çok hayret ettik. Normalde bu aylarda kar görmek çok mümkün olmuyordu. Son zamanlarda havalarda sıcaktı. Şu anda yağış az da olsa devam ediyor" diye konuştu.AW858379_03

AW858343_01

KÜTAHYA'DA KAR GÜZELLİĞİ
Kütahya’da kısa sürede etkili olan kar yağışı şehir merkezini beyaza bürüdü. Gece başlayan ve sabah da devam eden kar yağışı sonrası şehir, eşsiz bir güzelliğe büründü.
Bir anda etkisini artıran kar yağışı sonrası park ve bahçelerde kartpostallık görüntüler oluştu. Kar kalınlığının şehir merkezinde 5, yüksek kesimlerde de 10 santimetreye kadar ulaştığı belirtildi.
Kütahyalılar, "Mart ayında kar sürprizi ile karşılaşmak çok güzel bir duygu. Geçtiğimiz yıllarda kar yağışı yeterli derecede değil. Bu yıl kış ayında çok kar yağdı. Mart'ta yağan kar da bizleri sevindirdi" diye konuştular. (İHA)AW858181_01