Balıkesir eğitim camiasının tanınan ismi Kemal Girgin, vekillik için ilk adımını attı. Eğitimci-yönetici-yazar Kemal Girgin, İYİ Parti Balıkesir Milletvekilliği için adaylık başvurusunu yaptı. 

İYİ Partili Girgin yaptığı açıkalamada; "Cumhuriyetin 100. Yılında 'kahrolsun istibdat yaşasın hürriyet' diyerek 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak 28. Dönem milletvekilliği genel seçimlerine İYİ PARTİ aday adayı olarak katılıyorum" dedi.

KEMAL GİRGİN KİMDİR?
1970 yılında Burhaniye’de doğdu. İlkokulu Burhaniye, Ortaöğrenimi Savaştepe Öğretmen Lisesinde, Üniversiteyi Uludağ Üniversitesinde bitirdi. Yönetim ve Organizasyon bilim dalında Yükseklisans, Eğitim Yönetimi Planlaması Teftişi ve Ekonomisi (EYTPE) bilim dalında doktora çalışması yaptı.

1989 yılında Balıkesir Erdek’te memuriyete başladı. 1991-1994 yılları arasında Hakkâri ili Yüksekova ilçesinde, 1994 yılından itibaren Burhaniye’de ve 1996 yılından itibaren Ayvalık’ta öğretmenlik ve yöneticilik yaptı.

1996 yılında Burhaniye Kamu Çalışanları Vakfı Kurucu başkanlığı görevini yürüttü. 1999 yılında Türk Eğitim-Sen Ayvalık Temsilciliği görevine seçildi. 2002 yılında Türk Eğitim-Sen Balıkesir 2 Nolu Şubesinin kurucular kurulunda ve yönetim kurulunda görev aldı ayrıca genel kurul delegeliği yaptı. İlksan (İlkokul Öğretmenler, Yardımlaşma ve Dayanışma Sandığı) Ayvalık İlçe Temsilcisi ve Balıkesir İl Temsilcisi olarak görevler yaptı. Burhaniye Türk Ocağı Kurucular Kurulu, Edremit Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı (TÜRKAV) yönetim kurulu üyeliği,  Ayvalık TÜRKAV Kurucular Kurulunda ve Yönetim Kurulunda görev yaptı. Son olarak Ayvalık Türk Ocağı Kurucu Başkanı oldu ve Halen Başkanlık görevini yürütmektedir.

1999 depremi sonrası oluşan toplumsal hassasiyet çerçevesinde Ayvalık Arama Kurtarma Derneğini kurdu ve uzun süre başkanlığını yürüttü. Ayvalık Folklor Araştırma Derneği üyesidir.

Merkezi Ankara’da bulunan Eğitim Yöneticileri ve Deneticileri Derneği (EYED-DER) üyesidir. Merkezi Ankara’da bulunan ve Türk Dünyasından ülkemize gelen genç bilimcileri koordine ederek bilimsel çalışmalar yapan ULUĞ Genç Bilimciler Ağı mentörlüğü yapmaktadır.

Bursa Gençlerbirliği, Burhaniye Pelitköyspor ve Ayvalık Barbaros Sefa Sporda lisanslı olarak futbol oynadı.

Yamaçparaşütü ve Yelkenkanat pilotu olarak göklerde uçmakta ve 1.Yıdız Dalgıç olarak denizlere dalmaktadır.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

2005 yılında değiştirilen İlköğretim programlarının tanıtımı kapsamında Balıkesir merkez ve ilçelerindeki tüm ilköğretim öğretmenleri ve yöneticilerine seminerler verdi. 2007 yılında Okul Yönetimini Geliştirme (OYGEP) Seminerlerinde Balıkesir ve Bursa’daki okul müdürlerine Eğitim Yönetimi konularında öğretim görevlisi olarak seminerler vermiştir.

Ayvalık Atatürk İlköğretim Okulu Müdürü olarak görev yaparken 2012 ve 2013 yıllarında üst üste İki MEB bakanından ‘’Yılın Kaliteli Okul Müdürü’’  ödülü almasına rağmen AKP nin çıkardığı MEB Kanunu ile 2014 yılında iktidara yandaş sendika üyesi olmadığı için yöneticilik görevi sonlandırılmış ve öğretmen olarak daha önce müdürlüğünü yaptığı Ortaokula öğretmen olarak atanmıştır.

“Milli Mücadelede Ayvalık Cephesi ve Balıkesir Kongreleri” isimli kitabı vardır. Ayrıca Doktora arkadaşları ile yayınladığı “Öğretmen Olmak” kitabının ‘İdareci Öğretmen’ bölümünün yazarlığını yaptı. “Milli Mücadelenin Öncü Efesi, Zeybeği: Cumhuriyetin Aydınlanma Savaşçısı Halil İbrahim Zeyrek” ve “Ayvalık Cephesi Kuvayı Milliye Komutanı Mehmet Cavit Bey” isimi kitapları basım aşamasındadır. ‘İşgalden Kurtuluşa Balıkesir’ konulu kitap çalışması devam etmektedir.

Yurt içi ve Yurt dışı (Azerbaycan, Kazakistan ve Özbekistan)  birçok seminere katıldı, bildiri ve sunumlar yaptı.

 Türk Dünyasını Birliğine dair “Türk Birliğinin Pedagojik Bileşeni: Türk Dünyası Gaspıralı Programı” isimli bir makalesi, ‘Gaspıralı Programı’ olarak projelendirilmiştir.336871429_903723870835961_349780083360449308_n (1)