Emet pidesi ve Emet kebabının ardından ekşi mayalı Emet ekmeği de Türk Patent ve Marka Kurumunca tescillenerek coğrafi işaret belgesini aldı.
Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, belediye olarak patent başvurusu yaptıkları Emet ekşi mayalı ev ekmeğinin tescillenerek coğrafi işareti aldığını açıkladı.


Emet ekşi mayalı ev ekmeği nedir, nasıl yapılır?
"Emet Ekmeği, ekmeklik buğday unu, su, tuz ve ekşi maya kullanılarak üretilir. Taş fırında ve odun ateşinde pişirilir. Dışı sert kabuklu, içi yumuşak yapıdadır. Ortalama ağırlığı 1,5 kilogramdır. Emet Ekmeğinin üretiminde kullanılan ekşi maya cam kavanozdaki ılık suyun içine atılan nohutların 2 gün boyunca güneş görmeyecek şekilde bekletilmesiyle oluşan nohut suyuna ekmeklik buğday unu ve tuz ilave edilmesinin ardından tahta kaşıkla karıştırılan bu karışımın bir gün daha bekletilmesiyle elde edilir. Hamurun mayalanması yoğurulan hamurun dinlendirilmesi ve bezelere bölünüp şekil verilen hamurların dinlendirilmesi olarak iki aşamada gerçekleştirilir. Mayalanma tamamlandıktan sonra taş fırınlarda odun ateşiyle pişirme işlemi gerçekleştirilen Emet Ekmeği tüketime hazır hale gelir." (İHA)