Türk damak tadının vazgeçilmezlerinden birisi olan Türk Kahvesi’nin farklı sunumları dikkatleri çekiyor. Balıkesir’in Havran ilçesinde bir lokanta işletmesi müşterilerine Portakal meyvesi içinde Türk Kahvesi sunumu ile büyük beğeni topluyor. Farklı sunumu ve lezzeti ile portakalda kahve ilçenin damak çatlatan lezzetleri arasında yer alıyor.
Kendine has tadı, köpüğü, kokusu ve sunuluş biçimiyle oldukça sevilen Türk kahvesi, son dönemlerde portakal içinde pişirilmesiyle gündeme gelmeye başladı. Portakalda kahveyi deneyimlemek isteyen birçok insan kilometrelerce yol kat ederek Havran’a ziyarette bulunuyor. Fincan yerine portakal içinde servis edilen Türk Kahvesi lezzet yönünden de bir çok kişi cezbediyor.
Yaklaşık 7 yıldır müşterilerine portakalda kahve ikramı yapan lokanta sahibi portakalda kahvenin hikayesini anlattı: “Dağlık bir bölgede malzememiz yoktu. Bu şekilde bir şey denedik. O da oldu. Müşterilerimiz çok beğendi. Değişik bir şey olsun dedik yani. Yani kimyasal olarak hiçbir şey yok. Hepsi doğal. Kahve ve portakal. Hiçbir şey yok başka. Gayet memnunlar. Yani bunu içmek için yani buraya aşağı yukarı elli kilometre yoldan gelenler var. Aşağı yukarı yedi yıl oldu” dedi. (İHA)AW909007_03AW909007_06AW909007_01