AK Parti'den bedelli askerlik açıklaması...

İşte haberin detayları...

GÜNCEL 29.04.2018, 07:27 29.04.2018, 07:27
AK Parti'den bedelli askerlik açıklaması...

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, NTV yayınında, "AK Parti'nin gündeminde bedelli askerlik olmadığını, Başbakan'ın şahsi fikrini açıkladığını" söyledi.

 

AK Parti'nin seçim sürecine ilişkin bilgi veren Ünal, AK Parti'nin sürekli sahada bir parti olduğunu belirterek "AK Parti seçim için bir kampanyayı sadece bir prosedür gereği olarak yürütüyor" diye konuştu.

 

Ünal, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'ın 24 Haziran tarihini açıkladığı andan itibaren çalışmaların hızlı bir şekilde başlatıldığını anlatan Ünal, şöyle konuştu:

"2 Mayıs'ta temayülümüzü gerçekleştiriyoruz, bütün Türkiye'de. 4 Mayıs'ta genel başkan yardımcılarımızın başkanlığında, MKYK'den, Gençlik Kolları MKYK ve Kadın Kolları MKYK'den birer kişi olmak üzere toplam 4'er kişiden oluşan 14 tane komisyon oluşturuyoruz ve bu 14 komisyon 4 gün bu adaylarla tek tek yüz yüze mülakatları gerçekleştiriyor. 8 Mayıs günü de alt komisyon raporu hazırlanmış oluyor." 

Ara komisyonun ise 9-10 Mayıs'ta toplanacağını anlatan Ünal, 12-20 Mayıs'a kadar da "seçici kurul" denilen üst komisyonun 600 adayı listelere yerleştireceğini, 21 Mayıs'ta da milletvekili adaylarını teslim edeceklerini söyledi. 

Ünal, 1 Mayıs'ta da cumhurbaşkanlığı aday sürecinin başlayacağına ve parti genel başkanlarının aynı zamanda cumhurbaşkanı adayı olduğuna dikkati çekerek "AK Parti olarak, yürüteceğimiz kampanyanın taşıyıcısı, lokomotifi Cumhurbaşkanımız olacak. 20 Mayıs'tan sonra aday tanıtım kampanyamızı gerçekleştireceğiz. 6 Mayıs'ta İstanbul İl Kongresi'nde Cumhurbaşkanımız kamuoyuyla bir manifesto paylaşacak. Sayın Cumhurbaşkanımız İstanbul İl Kongresi’nde aynı zamanda cumhurbaşkanı adayımız olarak, hem ülkemize hem dünyaya dönük bir bildiri, manifesto okuyacak" dedi.

 

"BU DÖNEM TÜRKİYE'NİN ŞAHLANIŞ DÖNEMİ OLACAK"

Türkiye'nin yeni döneminin önemini dile getiren Ünal, "Yürütmenin daha etkin olduğu, yasamanın daha itibarlı olduğu, yargının daha bağımsız olduğu bir döneme adım atıyoruz ki bu dönem Türkiye'nin şahlanış dönemi olacak" değerlendirmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın miting takvimine ilişkin bir soru üzerine Ünal, Erdoğan'a Özbekistan ve Kore ziyaretleri ile manifestoyu açıklanmasının ardından kampanya ana hatlarının belirlendiği bir sunum yapılacağını söyledi.

 

"ÇAĞRILARA RAĞMEN ER MEYDANINA KEMAL KILIÇDAROĞLU ÇIKMADI"

Ünal, TBMM'nin takvimine ilişkin soruyu yanıtlarken şu anda Mecliste eğitim komisyonunda bir görüşme ile imar düzenlemesine yönelik bir düzenleme olduğunu vurgulayarak "TBMM Meclis Grubu diğer parti gruplarıyla görüşerek, önümüzdeki süreçte bir Meclis takvimi de belirleyecek. Meclis grubumuz bunu kamuoyuyla paylaşacak" dedi.

Muhalefet cephesinde "inanılmaz bir dağılmışlık" olduğunu ifade eden Ünal, "Bu yeni sistemde aslolan siyasi partilerin genel başkanlarının aday olmasıdır ama bütün çağrılara rağmen er meydanına Kemal Kılıçdaroğlu çıkmadı ve genel başkan adayı olmadı" şeklinde konuştu. 

 

CHP'nin ittifak arayışlarına ilişkin bir soruya Ünal, şu cevabı verdi:

"Siz 15 tane milletvekilini iadeli taahhütlü başka bir siyasi partiye gönderiyorsunuz, şimdi bunların o partiden tekrar sizin partinize gelecekleri konuşuluyor. Sonra ittifak yapmayı düşündüğünüz siyasi partinin genel başkanıyla görüşüyorsunuz. Bu görüşme sırasında karşılıklı diyaloglardan dışarıya, basına sızan ve basın toplantısındaki ifadelerden anlıyoruz ki 'Topumu geri ver, ben oynamıyorum' kıvamında bir diyalog arada geçiyor. Bu siyaset, siyaset değil. Güçlü bir ittifak için samimiyet ve net duruş gerekir. Bu samimiyet ve net duruş bunlarda yok. Aynı zaman da eğer masa başında siz bir ittifak, mutabakat arayışı içerisindeyseniz, masa başında yapılan işe 'ittifak' denmez. Bunun toplumsal ve siyasal desteği olmadığı için buna dense dense 'kumpas' denir. Bunun da böyle olduğu zaten kişisel kavgalarında görülüyor."

Ünal, Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğindeki Cumhur İttifakı'nın ise toplumsal ve siyasal desteğe sahip, samimi, net, açık ve doğal olduğunu aktardı.

 

"ALDIĞI TAVIR, POZİSYON KENDİ KİŞİSEL SORUMLULUĞUDUR"

CHP'nin Türkiye'ye demokrasi ve huzur getireceklerini söylediğini anlatan Ünal, "Kendi partisinin içerisinde demokrasisi ve huzuru olmayan bir siyasi parti, Türkiye'ye nasıl huzur, demokrasi ve özgürlük getirecek. Bugüne kadar 16 yıldır Türkiye'de demokrasiyi, güçlendiren hakların ve özgürlüklerin alanlarını açan, genişleten, zenginleştiren, refahı ve huzuru pekiştiren AK Parti olmuştur. Bundan sonra da AK Parti olacaktır" diye konuştu.

 

Soru üzerine Abdullah Gül ile ilgili de değerlendirme yapan Ünal, şunları söyledi:

"Her şeyden önce bunu daha önce de ifade ettim, Abdullah Gül AK Parti'nin Dışişleri Bakanlığı yapmış, Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı adayını açıklarken 'Kardeşim Abdullah Gül' diye bunu açıklamış ve bizim 11 Cumhurbaşkanımız. Cumhurbaşkanlığından ayrıldıktan sonraki süreçte bugün kendisine de ifade etti siyasete mesafeli durduğunu söyledi. İşte sorumluluklarının da olduğunu ifade etti. Sayın Abdullah Gül, bugün AK Partili olarak ben başlangıçtaki değerlere, ilkelere son derece bağlıyım açıklaması da yaptı. Bu süreç içerisinde aldığı tavır, pozisyon kendi kişisel sorumluluğudur. Bugün de zaten kendisi bunu açıkladı.

 

Bu konu üzerinde daha fazla konuşmanın ve 11. Cumhurbaşkanına ilişkin bir şeyler söylemenin bir gereğinin olmadığı, bugün zaten kendi açıklamasıyla da bunu kendisi ifade etti. Eğer Sayın Abdullah Gül bu siyasetin içerisinde bir aktör olarak bu süreçlerde yer alacak olsaydı bugün siyasetin, bu siyasetin bir parçası olarak kendisini konuşurduk. Kendisi bugün bütün bu süreçlerin içerisinde olmayacağını açıkladığı için bütün bu süreçlerin içerisinde olmayacağını açıklayan bir aktörle ilgili açıkçası bir şey söylemek de doğru olmaz."

 

Zamanında yapılan bazı şeylerle Abdullah Gül'ü Cumhurbaşkanı seçtirmek istemeyenler olduğunu anlatan Ünal, "Şimdi ne değişti de Kemal Kılıçdaroğlu, Sayın Abdullah Gül'le ilgili sürekli olarak birtakım ifadeler kullanıyor. Bazen Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili konuşmaktan açıkçası hicap ediyorum" görüşünü dile getirdi.

 

2002'deki dünyanın bugün olmadığını, hatta 2014'teki dünyanın bugün olmadığını aktaran Ünal, şunları ifade etti:

"Düşünün Kuzey Kore ile Güney Kore bir ay önce füzeleri ve karşılıklı füze tehditlerini konuşurken ve dünya Kuzey Kore'nin Güney Kore'yi ne zaman vuracağını beklerken bugün bir de baktık ki iki ülkenin lideri el ele görüntü verdiler. Yarın tekrar bunların birbirlerine füze tehditlerinde bulunup bulunmayacaklarını bilmiyoruz. Kemal Kılıçdaroğlu nasıl bir dünyada yaşıyor ve bu dünyanın şartları dinamikleri nedir bilmiyorum ama bu dünyada yaşamadığı kesin. 

Zaten bir lokomotif arayışından dolayı bunlar Abdullah Gül'ü konuşuyorlar. Şimdi lider ve liderlikle tek adamı ve tek adamlığı karıştırıyorlar. Bu ülkede geçmişte güçlü bir lider olarak Adnan Menderes çıktı, 'diktatör', 'tek adam' dediler. Turgut Özal çıktı 'diktatör', 'tek adam' dediler."

 

"RECEP TAYYİP ERDOĞAN'I LİDER OLARAK BU MİLLET SEÇTİ"

Yüksek Seçim Kurulu’nun, İYİ Parti'nin seçime girebileceği konusunda karar verdiğini anımsatan Ünal, şöyle devam etti:

"CHP'nin Yüksek Seçim Kurulu’nda temsilcisi var. Bal gibi de Yüksek Seçim Kurulu’ndaki temayülün, görüşmelerin oradaki hukuki mülahazaların sonuçlarına dair bir kanaatleri var. Burada mesele İYİ Parti'nin seçime girip girmemesi değil. Zaten orada karşılıklı olarak sözde İYİ Parti ile CHP arasındaki ilişkilere ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun Meral Akşener ile yaptığı görüşmeden sonra kısa görüşmeden sonra kısa basın toplantısındaki sözlere baktığınız zaman benim kastettiğim o yönetme sorununun, beceriksizliğin ve ilişki yönetimindeki temel sorunların neler olduğu, samimiyetsizliğin ne olduğu orada net bir şekilde ortaya çıkıyor" 

Meral Akşener'in cumhurbaşkanlığında iddialı olduğu sözlerine de değinen Ünal, "Şimdi iddialı olmak ayrı bir şey, lider olmak ayrı bir şey. Kimin lider olup olmayacağına millet karar veriyor. Recep Tayyip Erdoğan, 'Ben liderim' diye ortaya çıkmadı. Recep Tayyip Erdoğan'ı lider olarak bu millet seçti. İddialı olmakla 'Ben liderim.' demekle lider olunmuyor" dedi.

 

"BEDELLİ ASKERLİK GÜNDEMİMİZDE YOK"

Bir soru üzerine bedelli askerlikle ilgili de değerlendirme yapan Ünal, şu ifadeleri kullandı:

"Dün Başbakanımıza bu konuda kişisel görüşünü sordular. Başbakanımız da 'Benim bu konudaki düşüncem müspet' dedi. Yani Başbakanımız, 'Bizim gündemimizde bir düzenleme var, bizim gündemimizde bir çalışma var' gibi bir ifade kullanmadı. 'Kişisel olarak benim düşüncem müspet bakıyorum.' dedi. Şu anda AK Parti'nin gündeminde bedelli ile ilgili bir düzenleme yok. Seçimden sonra artık biliyorsunuz, yeni hükümet sistemi yeni dönem. Şimdi bize diyorlar ki 'Sizin seçim vaadiniz ne?' Bizim en büyük seçim vaadimiz onlarca yıldan beri Bülent Ecevit'in bu düzen değişmeli dediği o soğuk savaş yıllarına göre dizayn edilmiş idari sistem, hükümet sistemi değişiyor ve hükümet sistemiyle birlikte biz her alanı yeniden dizayn ediyor, yeniden düzenliyoruz. Dolayısıyla yeni dönemde ne olur ona yeni dönemde bakacağız."

İttifak konusunda ise Milli Mutabakat Komisyonu olarak bir araya geleceklerini anlatan Ünal, şunları kaydetti:

"Bu toplantıda, ittifak protokolünün yazımı gerçekleştirilecek. Hem ittifak hem müşterek liste bu çerçevede de görüşmelerimiz devam ediyor. Büyük Birlik Partisi ile de bu çerçevede görüşmelerimiz devam ediyor. Bu görüşmeler nihayete erdiğinde bizim Büyük Birlik Partisi ile bir araya gelişimizin şekli ve usulü ne olacak onu da kamuoyuyla paylaşacağız. Pazartesi günü muhtemelen bir araya geleceğiz." (NTV)

Yorumlar (0)
banner13
banner14
-5
açık
banner15
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 22 51
2. Konyaspor 21 42
3. Fenerbahçe 22 36
4. Beşiktaş 22 35
5. Hatayspor 21 35
6. Başakşehir 21 34
7. Adana Demirspor 22 34
8. Alanyaspor 21 32
9. Kayserispor 22 31
10. Gaziantep FK 21 31
11. Sivasspor 22 30
12. Karagümrük 22 30
13. Galatasaray 21 27
14. Giresunspor 22 26
15. Göztepe 22 24
16. Antalyaspor 21 23
17. Kasımpaşa 21 21
18. Altay 22 18
19. Rizespor 21 18
20. Ö.K Yeni Malatya 21 15
Takımlar O P
1. Ümraniye 20 42
2. Ankaragücü 20 42
3. Erzurumspor 20 38
4. Eyüpspor 20 36
5. Bandırmaspor 20 33
6. İstanbulspor 20 33
7. Adanaspor 20 32
8. Samsunspor 19 30
9. Tuzlaspor 20 27
10. Gençlerbirliği 20 26
11. Manisa Futbol Kulübü 20 25
12. Boluspor 19 24
13. Kocaelispor 20 24
14. Keçiörengücü 20 23
15. Menemen Belediyespor 20 23
16. Altınordu 20 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 20 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 22 56
2. Liverpool 21 45
3. Chelsea 23 44
4. West Ham United 22 37
5. Tottenham 19 36
6. Arsenal 20 35
7. M. United 21 35
8. Wolverhampton Wanderers 20 31
9. Brighton 21 29
10. Leicester City 19 25
11. Crystal Palace 21 24
12. Southampton 21 24
13. Aston Villa 20 23
14. Brentford 22 23
15. Leeds United 20 22
16. Everton 19 19
17. Watford 19 14
18. Norwich City 21 13
19. Newcastle 20 12
20. Burnley 17 11
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 49
2. Sevilla 21 45
3. Real Betis 21 37
4. Atletico Madrid 20 33
5. Real Sociedad 20 33
6. Barcelona 20 32
7. Rayo Vallecano 20 31
8. Villarreal 21 29
9. Valencia 21 29
10. Athletic Bilbao 21 28
11. Espanyol 21 27
12. Celta Vigo 21 26
13. Osasuna 21 25
14. Granada 20 24
15. Elche 21 22
16. Mallorca 20 20
17. Getafe 20 18
18. Deportivo Alaves 21 17
19. Cadiz 21 15
20. Levante 20 11