Bakan Pakdemirli’den çiftçilere müjde

İşte detaylar...

GÜNCEL 15.10.2021, 13:20 15.10.2021, 13:20 izmirli kız
Bakan Pakdemirli’den çiftçilere müjde

Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nde, Kız Kardeşim Projesi’nin İzmir toplantısında konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kadınların tarımsal üretimin ve gıda güvenliğinin yıldız oyuncusu olduğunu belirtti. Konuşmasında çiftçilere müjde de veren Bakan Pakdemirli, “Bugün itibariyle kırsal kalkınma, sertifikalı tohum kullanımı ve sertifikalı tohum üretimi kapsamında; toplam 55 milyon 290 bin liralık destekleme ödemesine başlıyoruz” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kız Kardeşim Projesi’nin İzmir toplantısına katıldı. Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nde düzenlenen etkinliğe, Türkiye’nin dört bir yanından kadın üreticiler ve satın almacılar geldi. Misyonu ve artan sorumluluğu ile kadınların, tarımsal üretimin ve gıda güvenliğinin artık yıldız oyuncusu olduğunu vurgulayan Bakan Pakdemirli, kadın çiftçilere hitap etti. Bakan Pakdemirli, konuşmasının sonunda müjde de vererek, “Bugün itibariyle kırsal kalkınma, sertifikalı tohum kullanımı ve sertifikalı tohum üretimi kapsamında; toplam 55 milyon 290 bin liralık destekleme ödemesine başlıyoruz. Çiftçilerimize hayırlı, uğurlu ve bereketli olsun” diye konuştu.

“Kadınlarımız, tarımsal üretimin ve gıda güvenliğinin artık yıldız oyuncusudur”

Kadınların, en eski zamanlardan tarlada, merada, ovada, yaylada en ön safta yer alan ilerici ve itici güç olduğunu söyleyen Bakan Pakdemirli, “Yuvayı yapan da kadındı, tarlada tapan yapan da. Çocuğa bakan da kadındı, ekini kaldıran da. Kocasına eş, çocuğuna ana, evine hanım, bağına bekçiydi kadınlarımız. Bu vasıflarına ve günün her saatinde mesaide olmalarına rağmen ne yazık ki kadınlar, daha çok perdenin arkasındaydılar. Başarılar, çoğunlukla erkeğin hanesine yazılırken, kadınlarımıza da ‘her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır’ sözüyle yetinmek kalmıştı. Bugün geldiğimiz noktada, misyonu ve artan sorumluluğu ile kadınlarımız, tarımsal üretimin ve gıda güvenliğinin artık yıldız oyuncusudur. Kadınlarımız, bütün mukaddes görev ve sıfatlarının yanında, artık üretici, girişimci, işveren, istihdam sağlayan, işinin patronu konumuna gelmiştir” ifadelerini kullandı.

“dünyada tarımsal işgücünün yüzde 43'ünü kadınlar oluşturuyor”

Kadının tarımın ve gıdanın, dolayısıyla hayatın can damarı olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, “Zira bugün, dünyada tarımsal iş gücünün yüzde 43'ünü kadınlar oluşturuyor. Yine gıda üretiminin yarıdan fazlasında kadınların emeği var. Ülkemizde istihdam edilen 4,8 milyon kişinin yüzde 41’i kadın. Türkiye’de kadınların ve erkeklerin hemen hemen eşit sayıda istihdam edildiği tek sektör, tarım sektörüdür. Kadınlarımızın gücünü, fikrini ve emeğini sadece üretimde değil, yönetimde de daha çok kullanmak zorundayız. Bizler de Bakanlık olarak kadınlarımızın gücüne güç katmak ve onlara daha yakın olmak amacıyla Ayşe Ayşin Işıkgece hanımefendiyi Bakanlığımızdaki ilk kadın bakan yardımcısı olarak Cumhurbaşkanımızın onayıyla görevlendirdik ve tarımın önemli alanlarını kendisine emanet ettik” sözlerine yer verdi.

“Bin kere kalkınmak demek”

Kız Kardeşim Projesi kapsamında ortaklarının çoğu kadınlardan oluşan 73 kadın kooperatifi, kadınlar tarafından kurulmuş 10 dernek ve 271 girişimci kadının katılımı ile eğitimler verdiklerini kaydeden Bakan Pakdemirli şöyle devam etti: “Gururla söylemeliyiz ki; bu projeyle bugüne kadar toplam bine yakın kadının eğitim almasını sağladık. İşte bizim için bu bin kadın; bin hanenin geçimi, bin kere üretim, bin kere kalkınmak demek. Bugün de, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü dolayısı ile 10 Kız Kardeşim ilinden katılım sağlayan üretici kadınların, satın almacılar ile buluşması sağlanarak ürün pazarlama ve geliştirme konularında fikir alış-verişinde olmalarına katkı sunacağız.” “Tarımın gizli mimarları ve isimsiz kahramanları olan kadınlarımızı, Bakanlık olarak da baş tacı kılmaya devam edeceğiz” diyen Bakan Pakdemirli, Tarım ve Orman Bakanlığı olarak kadın üreticilere verilen destekleri sıraladı.

“Kadın isterse her şeyi yapar”

Toplantıda, Kız Kardeşim Projesi ile üretime dahil olan çiftçi kadınlar da hikayelerini anlattı. İzmir Ödemiş’ten Vesile Adabaşı, “İl müdürlüğümüzden gelen mühendislerimiz, bize ipek böceği projesinden bahsedince kendimi proje içinde bulundum. 40-50 yıl önce Ödemiş’te her evde ipek böceği yetiştirilirdi. 14 kadın olarak uzman eğiticilerden ipek böceği konusunda eğitim aldık. Bildiklerimizin yanında bilmediklerimizin ne kadar çok olduğunu görünce daha fazla öğrenmek istedim. Eğiticilerimiz her zaman bize yardımcı oldu. Kız Kardeşim Projesi ile bütçe yapmayı, ürünleri nasıl satacağımı, müşteri ilişkilerini öğrendim. Mentor desteği ile ürünlerimizi, müşterilerimize hızlı ulaştırmayı hedefliyoruz. Kadının isterse her şeyi yapacağını göstermiş olduk” derken, Bursa’dan Mahinur Akar isimli çiftçi de, “Kalite ve lezzetten ödün vermeden yöresel ürünlerimizi geleneksel yöntemlerle işliyoruz. Pişiriyor, üretiyor, satış ağının genişlemesine yönelik böyle bir projenin katkılarıyla daha sağlam şekilde adımlarımızı atarak ilerlemeye devam ediyoruz. Öncelikle kendimize güven duymayı öğrendiğimizi daha iyi anlamış bulunmaktayız. Yol haritamızda, eğitimlerin bize ne kadar katma değer sağladığını gördük” diye konuştu.

“Kız kardeşlik dalgası il il yayılacak”

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece de şunları söyledi: “Gıda satın almasında büyük eksikliğin farkındaydık. Müşteriler yöresel ürünleri almak istiyor ama maalesef bu ürünlerin yolculuklarında eksikliklerimizin olduğunu fark etmiştik. Göreve geldiğimizde bu eksikliği tamamlamak ve kadınlarımızın el emeği ürünlerini hak ettikleri değere kavuşturmak için çalışma yaptık, eğitimler verdik. 10 ildeki eğitimlerimizi İzmir’le tamamladık. Bugün de fuaye alanında 9 ayrı ilden gelen kadınlarımızın el emeği ürünlerini göreceğiz. Biz burada eğitimleri verip ayrılmayacağız. ‘İllere bir mentor ve bir danışma atayacağız’ dedik ve yaptık. Mentor; vizyon, fikir, ilham verdi, kadınlara piyasadaki tecrübelerinden yararlandırdı. Danışmanlarımız da mevzuat ile ilgili eksiklikleri tamamlamak için oradaydı. Kadınlara özel fuarlar sözü de verdik ve piyasadan satın almacıları çağırdık. Şu an salonumuzda büyük şirketlerimizin satın almacıları da var. Bakanlık olarak projemize kaldığımız yerden devam edeceğiz. Kız kardeşlik dalgası il il yayılacak. Bu projeyi çok önemsiyoruz. Bu proje; kırsal kalkınma, bölgeye ekonomi sağlaması, kadının ekonomi içinde olması, sürdürülebilir tarım ve biyo çeşitliliğin devamı için son derece önemsediğimiz bir projemiz.”

Konuşmaların ardından Kız Kardeşim Projesi’ne katılan üretici kadınlara ödül verilerek hatıra fotoğrafı çektirildi. Projeye desteklerinden dolayı Coca Cola Türkiye Kamu İlişkileri Kurumsal İletişim Direktörü Nazlı Berberoğlu, Coca Cola Türkiye Genel Müdürü Başak Karaca adına Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece'den ödülünü aldı. Toplantıya AK Parti İzmir Milletvekilleri Cemal Bekle, Yaşar Kırkpınar ve Ceyda Bölünmez Çankırı ve İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener de katıldı.

Kız Kardeşim Projesi

Coca-Cola Vakfı’nın, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Habitat Derneği ile birlikte 2015 yılından bu yana devam eden Kız Kardeşim Projesi, kadınların ekonomik hayata katılımı konusunda gerekli bilgi ve becerilerle donatılarak toplumsal ve ekonomik konumlarının güçlenmesi ve ekonomik kalkınmada aktif rol almaları için desteklenmesi amaçlanıyor. Kız Kardeşim Projesi, Türkiye’de bugüne kadar 81 ilde 100 binin üzerinde kadının kendini geliştirerek toplum içinde daha aktif rol almasına destek oldu. Tarım ve Orman Bakanlığı ile imzalanan protokol kapsamında, 10 ilde bin kadın girişimciye; Müşteri İlişkileri ve Satış, Ürün Sunum ve Pazarlama Teknikleri, Gıda Güvenliği ve Lojistik, Toplumsal Cinsiyet Adaleti, Coğrafi İşaretler, Finansal Okuryazarlık, Sosyal Medya ve İnternet Reklamcılığı, Etiketleme Mevzuatı, DİTAP, Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık konu başlıkları ile eğitimler verildi. Projenin ilk ayağında eğitimlerin verileceği iller; Ankara, Erzurum, Bursa, Eskişehir, Elazığ, Afyon, Balıkesir, İzmir, Samsun ve Adana olarak belirlendi.

Kız Kardeşim Projesi'nin amaçları

Proje kapsamında; illerde ön plana çıkan ürün ve ürünlerin çeşitliliği sayesinde katma değerinin artırılması, markalaşması, pazarlanması, yerel ve geleneksel üretimin teşvik edilmesi, yerel ürünlerin piyasaya bilinçli bir şekilde yayılması, biyo çeşitliliğin korunması, kırsal kalkınmanın desteklenerek cazibesinin artırılması, tarımsal işletmelerin iyileştirilmesi ve sürdürülebilir tarıma hizmet edilmesi, tarımdaki en büyük role sahip kadınlarımızın sosyo-ekonomik güçlenmesine destek olunması amaçlanıyor. (İHA)

Yorumlar (0)
banner13
banner14
1
az bulutlu
banner15
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 22 51
2. Konyaspor 21 42
3. Adana Demirspor 23 37
4. Fenerbahçe 23 37
5. Beşiktaş 23 36
6. Alanyaspor 22 35
7. Hatayspor 22 35
8. Başakşehir 22 34
9. Sivasspor 23 31
10. Kayserispor 22 31
11. Gaziantep FK 21 31
12. Karagümrük 23 30
13. Göztepe 23 27
14. Galatasaray 22 27
15. Giresunspor 22 26
16. Kasımpaşa 22 24
17. Antalyaspor 22 23
18. Rizespor 22 21
19. Altay 22 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 20 38
4. İstanbulspor 21 36
5. Eyüpspor 20 36
6. Bandırmaspor 20 33
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 20 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Gençlerbirliği 21 26
12. Boluspor 19 24
13. Kocaelispor 21 24
14. Keçiörengücü 20 23
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 21 45
3. Chelsea 23 44
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Tottenham 19 36
7. Arsenal 20 35
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 21 29
10. Aston Villa 21 26
11. Leicester City 19 25
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 21 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 17 11
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 49
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Real Sociedad 20 33
6. Villarreal 22 32
7. Barcelona 20 32
8. Rayo Vallecano 20 31
9. Valencia 22 29
10. Athletic Bilbao 21 28
11. Celta Vigo 22 27
12. Espanyol 22 27
13. Osasuna 21 25
14. Granada 21 24
15. Elche 21 22
16. Getafe 21 21
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 21 17
20. Levante 21 11