İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nün 9 öğrencisi, 2025 yılında Japonya’nın ev sahipliğinde düzenlenecek EXPO Dünya Fuarı için 3 farklı ‘mekansal tasarım’ projesi hazırladı. 30 milyonu aşkın kişinin gelmesi beklenen EXPO’da, ziyaretçilerin geniş ve konforlu alanlarda keyifle zaman geçirmesini hedefleyen gençler, uluslararası bir workshop (atölye) kapsamında hazırladıkları tasarımları, Japonya’daki Chiba Üniversitesi’ne sundu.

İEÜ İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Hasırcı ve Araştırma Görevlisi Yasemin Albayrak Kutlay’ın gözetiminde yapılan tasarımlarda, ‘sürdürülebilirlik’ ve ‘farklı kültürlerin birlikteliği’ temasıyla hareket edildi. Öğrenciler Elifnaz Kırkpınar, İlayda Uygur ve Kuzey Türkel, ‘Hayatları Birleştirmek’ adlı tasarımında, Türkiye'nin Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan coğrafi konumundan ilham aldı. Gençler, farklı kültürlerden insanların kendilerini manevi olarak birlikte hissedebilecekleri bir yer oluşturmayı amaçladı. Öğrenciler, iç ve dış mekanları, ara mekanlarla zenginleştirerek güncel dijital tasarımlar oluşturmaya odaklandı. 

BAŞARILI KADINLARIN ANLATILDIĞI SERGİ ALANI

Hatice Gök, Mehmet Deniz Özdemir ve Hasan Alp ise ‘Seslerin Kucaklanması' adlı projede, Türkiye'nin geçmişini, bugününü, geleceğini yansıtan ve çok sesliliği vurgulayan tasarımlar oluşturmayı hedefledi. Gençler, tasarımlarında doğal ve sürdürülebilir malzemeler kullanılmasına özen gösterdi. Hilal Serra Felek, Cafer Denizhan Evşen ve Osman Mert Tosun ise çalışmalarına ‘Geçmişten Günümüze Kadının Yaşamdaki Yeri’ adını verdi. Öğrenciler; Türkiye’de sosyal, kültürel ve bilimsel alanda başarılı olmuş kadınların anlatıldığı bir sergi alanının da bulunduğu, üç boyutlu kilim konseptiyle açılı ve birbirine geçen mekanların yer aldığı bir projeye imza attı.

ÇOK BEĞENİLDİ

Çalışmalara ilişkin detaylı bilgiler veren Prof. Dr. Hasırcı, “Japonya’daki Chiba Üniversitesi ile 15 yılı aşkın süredir devam eden bir iletişimimiz, iş birliğimiz var. Fakülte olarak staj döneminde karşılıklı olarak öğrenci transferi de yapıyoruz. Geçtiğimiz günlerde; İtalya, İngiltere, Tayland ve İspanya’dan öğrencilerin ve akademisyenlerin katılımıyla çevrim içi olarak uluslararası workshop yapıldı. Uluslararası etkinliğe bizi, Chiba Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden Prof. Dr. Kaname Yanagisawa davet etti. Süreci de Marco G. Corbella ile birlikte koordine ettiler. Yanagisawa, ayrıca Türkiye’ye gelip bizi ziyaret de etti. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Çalışmada, Türkiye’den sadece biz yer aldık. Burada amaç, Japonya’da düzenlenecek EXPO için örnek tasarım projeleri hazırlamaktı. 9 öğrencimizle birlikte, detaylı ve titiz bir çalışma yürüterek tasarımlarımızı tamamladık. Hepimizin içine sinen, güzel projeler oldu. Diğer uluslararası katılımcılar da tasarımlara ilişkin olumlu dönüşler yaptı” dedi.

JAPON YETKİLİLER KARAR VERECEK

Prof. Dr. Hasırcı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Öğrencilerimiz, yaptıkları başarılı tasarımlarla kendilerini ne kadar iyi yetiştirdiklerini uluslararası platformda da gösterdi. Bu açıdan çok mutlu olduk, büyük bir gurur yaşadık. Hazırlanan tüm tasarımları, detaylarıyla birlikte Chiba Üniversitesi’ne ilettik. Japonya’da EXPO için hazırlıklar kapsamlı bir şekilde devam ediyor. Elbette bu hazırlanan tasarımların kullanılıp kullanılmayacağına ya da bunlardan bir esinlenme olup olmayacağına biz karar veremeyiz. Öğrencilerimizin yaptığı çalışmalar, hem kendilerini test etmeleri hem de deneyim kazanmaları açısından çok faydalı oldu. Tasarımları hazırlayan tüm öğrencilerimizi tebrik ediyorum.”

İZTO’DAKİ ETKİNLİKTE DE SUNDULAR

İzmir Ekonomili gençler, Uluslararası İçmimarlar Derneği'nin (IFI) Dünya İç Mekanlar Günü kapsamında İzmir Ticaret Odası'nda (İZTO) düzenlediği bir etkinlikte de hazırladığı projeleri sundu. İEÜ İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Emre Ergül, İçmimarlar Odası İzmir Şube Başkanı Burcu Yazgan ve İZTO Yönetim Kurulu Üyesi Jülide Tutan Hergül’ün de yer aldığı etkinlikte, önümüzdeki dönemde yapılabilecek iş birliklerine dair değerlendirmelerde bulunuldu.Çevrim içi etkinlikten genel bir foto