İzmir iş dünyasını temsil eden kurumlar, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve 100. Yıl sebebiyle birer açıklama yayınladılar. Türkiye’nin ikinci yüzyılında önem vermesi gerektiği konuların başına sanayi, tarım ve teknolojiyi koyan Başkanlar, yeni yüzyılda Türkiye’nin çok daha emin adımlarla yürüyeceğini konusunda birleştiler. Bu coğrafyada 100. Yılına basan Cumhuriyet’in Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurulduğunu hatırlatan İş dünyası temsilcileri, Cumhuriyetin sonsuza kadar yaşatılması içinde daha çok çalışacaklarını ifade ettiler.

KASALI (1)
BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kasalı:“İkinci yüzyılda da var olmaya devam edeceğiz”

Cumhuriyetimizin 100. yılını geride bırakmanın onurunu yaşarken, ikinci yüz yıla girmenin de heyecanı içindeyiz. Bizler 100 yılda Cumhuriyet’in bize sağladığı değerler ile bir konuma geldik. Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet sayesinde bugün ülke olarak dünya sahnesinde varız ve Cumhuriyetimize sahip çıkarak ikinci yüzyılda da var olmaya devam edeceğiz.  Cumhuriyetin ikinci yüzyılında bu ülke insanlarının daha refah içinde yaşadığı ve büyüyen ekonominin her kesimi mutlu ettiği bir yapıyı kurmamız gerekiyor.

Cumhuriyetin ikinci yüzyılında toplumu her alanda geriye götüren enflasyonun artık bu ülkenin gündeminden kesinlikle çıkarılması gerekiyor. Piyasalarda sürdürülebilir güvenin tesis edilmesi şart. Ekonomide yıllardır söylenen ama bir türlü yapılamayan yapısal reformları hayata geçirebilirsek, yeni dönemde belirsizlikleri ortadan kaldırarak ülkemizin istikrarlı büyümesini sağlayabiliriz. Dengeli bir büyüme ile toplumun tüm kesimlerinin refahtan pay almasını sağlayıp, ikinci yüzyılda huzurlu, mutlu ve dünyada her alanda söz sahibi olan bir ülke haline gelebiliriz. İkinci yüzyılımızda hep birlikte bu hedeflerimizi hayata geçirecek bir ortamın oluşturulması için hep birlikte çalışacağız.

küçükkurt-3
EGEV Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt:“Demokrasiyi daha ileriye taşımak temel sorumluluğumuz olmalı”

Şanlı bir tarihe ve yüksek bir medeniyet birikimine sahip olan milletimizin bağımsızlığının simgesi olan Cumhuriyetin 100’nci yıldönümünü kutlamanın gururunu, coşkusunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Milli mücadelede iç ve dış tehditlere karşı omuz omuza veren bu halk, tarihte eşine az rastlanan kahramanlık destanıyla Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı vererek 29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Cumhuriyetini kurmuştur.

Bu kutlu günden 100 sene sonra, Türkiye’nin ikinci yüzyılında bizleri bekleyen çok önemli sorumluluklar bulunmaktadır. Cumhuriyetimizin yeni yüzyılında, ülkemizin bağımsızlığını, birliğini esas almak, hukukun üstünlüğüne ve insan haklarına dayalı demokrasimizi daha ileri bir seviyeye taşımak, sosyal, kültürel ve ekonomik yönden bölgemizde ve dünyada gelişmiş ülkeler seviyesini aşmak hepimizin temel sorumluluğunu oluşturuyor.

Sanayide, tarımda, teknolojide, yazılım ve havacılık endüstrisinde fark yaratan, bunu yaparken, modern demokratik değerler çizgisinden ayrılmayan, Dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olma hedefi, Türkiye’nin ikinci yüzyılında rotamızı oluşturan alanlar olarak öne çıkıyor. Bizler de bu alanlarda ülkemizi ileriye götürmek için çalışmaya devam etmek zorundayız ve bilinçle çalışmaya devam ediyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin kurucusu başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu toprakları bize vatan kılan aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, Cumhuriyetimizin 100’nci kuruluş yıldönümünü kutluyorum.ERTUĞRUL (1) (1)

EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Ertuğrul:“Cumhuriyet tüm farklılıkları zenginlik olarak görüldüğü sistemdir”

Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünü kutlamanın coşku ve heyecanını yaşıyoruz. Cumhuriyetimiz, bir halkın her türlü zorluğa ve yokluğa rağmen vatan sevgisi, özgürlük ve bağımsızlık aşkıyla, kararlılıkla giriştiği mücadelenin ardından elde etmiş olduğu büyük bir zaferin eseridir. Milli egemenlik çatısı altında; ırk, din, dil farkı gözetmeksizin herkesi demokrasi çizgisinde buluşturan Cumhuriyet, bu topraklar üzerinde yaşayan herkesi kucaklayan, farklılıkları ortak zenginlik olarak tanımlayan, toplumun bütün unsurlarını kendinde toplayan bir yönetim biçimidir ve bize miras bırakılan bu değeri, her zaman olduğu gibi, kararlılıkla korumakta kararlıyız.


Milletimiz iç ve dış tehditlere karşı omuz omuza vermiş, tarihte eşine az rastlanan kahramanlık destanıyla Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşını başlatarak istiklaline ve istikbaline sahip çıkmış ve 29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Cumhuriyetini kurmuştur. Türkiye’nin ikinci yüzyılına girdiğimiz bu kutlu günde,  Cumhuriyetimizin kurucusu başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu toprakları bize vatan kılan aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümünü kutluyorum.zengin2 (1)

İzmir Yeminli Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Zengin:“Türkiye’yi yüceltmek, daha da yukarı taşımak hepimizin görevidir”

Bize ulus olma, dünya milletlerinin onurlu bir üyesi olma bilincini kazandıran cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı tüm vatandaşlarımıza kutlu olsun.

Milletimiz, Cumhuriyetle birlikte ulusal bir devlette yaşama özgürlüğüne sahip olmuş ve devletin onurlu, özgürce düşünebilen eşit haklara sahip yurttaşları haline gelmiştir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kazanılan Milli Mücadele tarihe altın harflerle yazılırken, yaşanılan tüm zorluk ve sıkıntılara karşın inanç ve kararlılık örneği olarak kazanılan bu zafer, milletimize kayıtsız şartsız egemenliği sağlayan Cumhuriyet ile bir üst mertebeye taşınmıştır.

Türkiye’nin ikinci yüzyılında Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunmak, Atatürk ilke ve inkılaplarını koruyup, kollamak iç ve dış tehditlere karşı duyarlılığı sağlamak, tüm vatandaşlarımızın hem görevi hem de sorumluluğudur. Dünya medeniyetleri ile aynı masada yer alan Türkiye’yi yüceltmek, daha da yukarı taşımak hepimizin görevidir.

Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin 100. yaşını en içten dileklerimle kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu edebi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve bağımsız bir devlet için bir an olsun tereddüt etmeden hayatlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi saygı ve minnetle anıyorum.