30 Aralık 2022 günü tahminen siyasal amaçlı bir saldırı sonucunda öldürülen Ülkü Ocakları eski Genel Başkanı Sinan Ateş’in dün twitter hesabını inceledim. Atatürk’e ilişkin olumlu görüşleri, Nutuk dağıtmış olması benim açımdan son derece dikkat çekiciydi. Üstelik kendisiyle meslektaştık; doçentti ve Cumhuriyet tarihçisiydi. Katillerinin bir an önce bulunmasını diliyorum. 

Ateş’in twitter hesabını incelerken İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy ile ilgili paylaşımlar da vardı. 27 Aralık tarihli, vefatından üç gün önceki paylaşımında şunları dile getirmiş:  

“Mehmed Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşı iki kez değiştirilmek istenmiş ancak bir netice alınamamıştır. Bunlardan ilkine 1925’te, ikincisine ise 1937’de teşebbüs edilmiştir.
#MehmetAkifErsoy ne demişti; Allah, bu millete bir daha İstiklal marşı yazdırmasın”.

Ateş’in yaklaşık 120 bin takipçisi var. Muhtemelen on binlerce kişi de bu paylaşımı okumuştur. Ancak ne yazık ki İstiklal Marşı’nın değiştirilmek istendiği iddiası doğru değil. Bilginin kaynağı Necip Fazıl Kısakürek. Necip Fazıl, milliyetçi-muhafazakar çevrelerin referans kaynaklarından. Ancak kendisi güvenilir bir kaynak değil. Nitekim, İstiklal Marşı’nın değiştirilmek istendiği iddiası da bir çarpıtmadan ibaret. Ancak yaygın bir şekilde milliyetçi-muhafazakar çevrelerde bu iddia kabul görüyor. Hani derler ya, “Gerçek çizmesini giyene kadar yalan dünyayı üç kez dolanırmış”. Öyle olmakla beraber, “Gerçeklerin er ya da geç, ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır”. 
Gelelim Necip Fazıl’ın çarpıtmasına… 

1933 yılı yaz aylarında Cumhuriyetin 10. yılının kutlanması için ciddi hazırlıklara girişilmiş ve söz konusu marş da bu kapsamda yazılmıştı. Marşın yazarları Behçet Kemal Çağlar ve Faruk Nafiz Çamlıbel’di. Bestecisi ise Cemal Reşit Rey’di. Bugün de hala coşkuyla bu marşı söylemekteyiz. 
Cumhuriyetin 15. yılı öncesinde de, bir 15. Yıl Marşı yazılması ve bestelenmesi gündeme gelmişti. CHP’nin yayın organı olan Ulus gazetesi 10 Kasım 1937 tarihinde bir duyuru yayınlamış ve Cumhuriyetin 15. yılı için marş yarışması düzenlendiğini ilan etmişti:


 
Gazetede 14 Kasım 1937 tarihinde ise yarışmanın ayrıntıları ilan edildi:


 
1938 yılının Ocak ayı sonlarına kadar zaman zaman ilan küçük değişikliklerle yeniden yayınlansa da, yarışmanın sonu gelmedi. Bir başka deyişle yarışma süreci tamamlanmadı, yarım kaldı. 
Olay burada kalsa iyi idi ama sonraki yıllarda bambaşka bir boyuta büründü. Bunun sorumlusu da Necip Fazıl Kısakürek’ti… Necip Fazıl, Babıali adlı kitabında bu olayı çarpıtarak ve değiştirerek şöyle anlatmaktadır:

“O senenin başlarında bir hadise olmuştur. Mehmet Âkif’in ‘İstiklâl Marşı’ beğenilmiyor ve yerine bir ‘Millî Marş’ yazdırılmak isteniyordu. Hattâ Ulus gazetesi bu iş için bir de müsabaka açmıştı. Gaye açıktı: Âkif’in manzumesindeki İslâmî hava, sonu lâisizmada karar kılan bir rejimin kaynağındaki heyecana, daha doğrusu maksada uygun sayılmıyordu. Yazana o zamanın parasıyla onbin lira mükâfat verilecek ve şiir Büyük Millet Meclisince kanunla kabul edilecekti.

Teklifi Mistik Şair’e ettiler ve şu cevabı aldılar:

— Millî marş denilen, ısmarlama ve âdi kalıplardan dökümlü işleri sevmem. Dünyada, zoraki tarih ve politika şöhretleri bir yana, millî marş halinde bir şiir harikası tanımıyor beşeriyet… Onbin Lira o kadar tatlı ki, gerekirse Halk Partisi Genel Sekreterinin (Recep Peker) Keçiören’deki evinin bahçesini bu para karşılığında çapalamayı kabul edebilirim; fakat bu rejim havası içinde ve birtakım şahıs pohpohlamaları uğrunda şiirimi alçaltmaya razı olamam!

Başta Falih Rıfkı Atay, Mistik Şair’e o kadar asıldılar, abandılar, her şartını kabul edecekleri teminatını verdiler ki, o da şöyle dedi:

— Peki, yazayım; ama içinde hiçbir hâs isim bulunmayacak ve sadece milletimden aldığım heyecan ve o heyecana vereceğim yön görünecek…
Ve yazdı. Sonunda ‘Büyük Doğu Marşı’ olarak kalan şiir… Burhan Belge’nin okuyup da zevkinden çıldırır gibi olduğu ve ‘aman, bu keşke bizim marşımız olsa!..’ diye haykırdığı şiir… Âkif’te hoşa gitmeyen İslâmî hava, asıl bu şiirde, gizli bir iklim kokusu halinde mevcuttu; ve kaba tebliğ plânında değil, ipince ve herkesin dilediği yere çekebileceği bir telkin ifadesine bürülü olarak veriliyordu.

Mesela:
Nur yolu izinden git KILAVUZ’un!
mısraındaki ‘Kılavuz’ Falih Rıfkı anlayışınca kim olursa olsun, Burhan Belge’ye göre de isterse (Marks) veya (Lenin) olsun; Mistik Şair ve mutlak hakikat nazarında, kâinatın yüzü suyu hürmetine yaratıldığı Peygamberler Peygamberinden başka kimse olamazdı.
Şiiri yuttular, şiire bayıldılar; onu asıl kabul makamına sunmak üzere, bir kadın aracıya verdiler. Fakat araya hastalık girdi, o makamın sahibi dünyadan ayrıldı ve şiir ‘Büyük Doğu Marşı’ olarak kaldı. Ne cilvedir ki, Mistik Şair’in o güne dek düşünmemiş olduğu ‘Büyük Doğu’ adı da bu şiir münasebetiyle mahyalaşmış oluyordu”.
Kaynağımız şu: Necip Fazıl Kısakürek, Babıali, Büyük Doğu Yayınları, İstanbul, 1985, s. 279-281. Bu bilgiye internet üzerinden de ulaşmak mümkün. Bir hayli yaygın ve popüler. Örneğin bkz. http://www.istiklalmarsidernegi.org.tr/Yazi.aspx?YID=1473&KID=64&PGID=0 (son erişim tarihi: 14 Eylül 2019). 

BÜYÜK DOĞU MARŞI
Allahın seçtiği kurtulmuş millet!
Güneşten başını göklere yükselt!
Avlanır, kim sana atarsa kement,
Ezel kuşatılmaz, çevrilmez ebet.
Allahın seçtiği kurtulmuş millet!
Güneşten başını göklere yükselt!
Yürü altın nesli, o tunç Oğuz’un!
Adet küçük, zaman çabuk, yol uzun.
Nur yolu izinden git, KILAVUZ’un!
Fethine çık, doğru, güzel, sonsuzun!
Yürü altın nesli, o tunç Oğuz’un!
Adet küçük, zaman çabuk, yol uzun.
Aynası ufkumun, ateşten bayrak!
Babamın külleri, sen, kara toprak!
Şahit ol, ey kılıç, kalem ve orak!
Doğsun BÜYÜK DOĞU, benden doğarak!
Aynası ufkumun, ateşten bayrak!
Babamın külleri, sen, kara toprak!..
Marş için örneğin bkz. https://www.n-f-k.com/siirler/buyuk-dogu-marsi (son erişim tarihi: 3 Ocak 2023). 

Şu tespitleri yapalım: 
1.    Marş yarışması, İstiklal Marşı yerine değil, 10. Yıl Marşı gibi bir marş hazırlanması içindi: 15. Yıl Marşı… 
2.    Ödenmesi planlanan söz (güfte) ücreti 10 bin lira değil 500 lira… 
3.    Necip Fazıl’a böyle bir teklifin yapıldığına dair ortada bir kanıt yok.
4.    İstiklal Marşı’nın yerine yeni bir marş yazılması için bilinen herhangi bir girişim yok… 
Dolayısıyla İstiklal Marşı’nın yeniden yazılması, değiştirilmesi gibi bir girişim olmadı. O, bağımsız savaşının, emperyalizme karşı yürütülen mücadelenin simgesiydi ve kahraman Türk ordusuna ithaf edilmişti. Tıpkı Fransız ordusuna ithaf edilen, Fransız milli marşı gibi… Sanırım bizlere düşen tarihi çarpıtmalara karşı daha uyanık olmak ve yalan yerine gerçeklerin egemen olmasını sağlamak… Cumhuriyetin 100. Yılı ve yeni yıl kutlu olsun.