İYİ Parti İzmir İl Başkanı Sinan Bezircilioğlu Foça ilçesinde “Millet Bahçelerinin Finansmanı” projesinde kullanılmak üzere Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)’na devredilen eski devlet hastanesi binasında basın açıklaması yaptı. Hastane binasını sattırmayacaklarını belirten Bezircilioğlu ayrıca Foça'nın deprem beklenen bir bölgede olduğunu ve mevcut binaların güçlendirilmesi için vatandaşlara izin verilmesi gerektiğini savundu.

İYİ Parti İzmir İl Başkanı Sinan Bezircilioğlu, ilçe ziyaretlerine devam ediyor. Son olarak Foça'yı ziyaret eden Bezircilioğlu’nu İYİ Parti Foça İlçe Başkanı Bilgin Şahin ve yönetim kurulu üyeleri karşıladı. Bezircilioğlu’na ilçe ziyaretinde bazı il yönetim kurulu üyeleri ile Kınık İlçe Başkanı Olcay Oral ve Menemen İlçe Başkanı Yılmaz Karslı da eşlik etti. Parti binasından eski devlet hastanesi binasına yürüyerek gelen İYİ Partililer güzergah üzerinde esnaf ve vatandaşlarla da sohbet ederek görüş ve taleplerini dinlediler.

Reha Midilli Caddesi üzerindeki eski hastane binası hakkında bilgi aldıktan sonra basın açıklaması yapan Bezircilioğlu, Foça halkıyla birlikte binanın TOKİ’ye devrini kabul etmediklerini söyledi.

“ Ülkemizi yasa boğan 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza şifalar diliyoruz. Tüm olumsuzluklara rağmen ülke olarak yaralarımızı sarmaya devam ediyoruz” diyen Bezircilioğlu, “ Üst üste yaşanan depremler toplumumuzda bina dayanıklılığının sorgulanmasına neden olmaktadır. Foça’nın da deprem riski olan bölgelerimizden olması binaların depreme dayanıklılık testleri ve güçlendirme zorunlulukları gibi sorunları su yüzüne çıkarmıştır” dedi. 

Sinan Bezircilioğlu, “İlk olarak; İzmir’imizin tarihi ilçelerinden Foça’da Devlet Hastanesi yeni binası 2019 yılında hizmete açılmış, o tarihten itibaren eski bina atıl durumdadır. Eski binanın TOKİ’ye devredilmesi gündeme gelmiştir. Foça’mızın bu iki sorununun sağduyuyla ve halkın yararına kararlarla ortadan kaldırılması tüm Foça halkının talebidir. Biz de bu taleplerin takipçisi olacağımızı bildiriyoruz.  Foça’da Devlet Hastanesi yeni binası 2019 yılında hizmete açılmış, o tarihten itibaren eski bina atıl durumdadır. 87 yıl boyunca eski binasında hizmet veren devlet hastanesinin yerine yeni binasında hizmete açılmasını olumlu bir adım olarak değerlendiriyoruz. Eski binanın ise Foça halkının beklentisi ve isteği doğrultusunda, sağlık ocağı, aile hekimliği, 112 ambulans hizmetleri, yaşlı bakım hizmetleri gibi sağlık hizmetlerinde kullanılmaya devam etmesini talep etmekteyiz. Eski hastane binası sekiz yıl önce “sağlık tesisi olarak kullanılması” şartına bağlı olarak, Foça Reha-Necla Midilli Vakfı tarafından tam teşekküllü bir şekilde tadilattan geçirilmiştir. Ancak Sağlık Bakanlığı maalesef tadilat anlaşmasına uymamış, şehirleri arsa rantı üzerinden yapılandırmayı alışkanlık edinmiş zihniyetle Foçalının ve vakfın iradesi hiçe sayılarak Haziran 2022’de TOKİ’ye devredilmiş, 11.01.2023 tarihinde ise “Millet Bahçelerinin Finansmanı” kategorisine alınarak satışının önü açılmıştır. Bu gelişmeler üzerine Foça Reha-Necla Midilli Vakfı önemli bir adım atarak süreci yargıya taşımış ve alınan karardan geri dönülmesini talep etmiştir. Ayrıca; eski binanın güçlendirme ve tadilatının yapılarak yeniden sağlık tesisi olarak kullanılması