İzmir İş Dünyası’nın temsilcileri yayınladıkları birer mesajla 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’nde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve değerlerine vurgu yaptı. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılında Atatürk’ü anmanın ayrı bir önemi olduğunu belirten STK temsilcileri, ebediyete intikal edişinin 85. Yılında Atatürk’ü saygı ve özlemle andılar.

BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kasalı:“Atatürk tartışmasız büyük bir devlet adamıdır”

Büyük Türk Milleti’nin birliği ve vatanın bölünmez bütünlüğü uğruna milletiyle birlikte, sarsılmaz inancıyla destanlar yazan Büyük Komutan ve Devlet Adamı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 85. yıl dönümündeyiz.

Ülkemizin en karanlık, en zor zamanlarında kararlılığı ve azmi ile Türk Milleti’nin geleceğini aydınlatan, tartışılmaz büyük bir devlet adamıdır Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Türk Milletine duyduğu sonsuz güven ve inancıyla, memleketimizin her köşesinde verilen İstiklal mücadelesini bugün 100. Yılını kutladığımız Cumhuriyetimizin kuruluşuyla taçlandıran Atatürk’ü bu gün vesilesiyle saygıyla, minnetle, özlem ve sevgiyle bir kez daha anıyoruz.

Kuvayı Milliye ruhuyla verilen mücadeleler neticesinde bizlere miras bırakılan kutlu vatanımız Türkiye Cumhuriyeti’ni yine aynı ruhla hep birlikte yaşatmaya ve daima ileriye taşımaya yeminliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, ebediyete irtihalinin 85. Yıl dönümünde Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aziz hatıraları önünde saygı ile eğiliyor, tüm silah arkadaşlarını, vatanımız uğruna kanlarını döken tüm şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyorum.

EGEV Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt:“Küllerinden yeniden doğmuş bir devlet kurdu”

 Vefatının 85’incü yılında Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet ve minnetle anıyoruz. 1881’de Selanik’te başlayan ve içinde Balkan Savaşları’ndan Birinci Dünya Savaşı’na, Trablus Harbi’ne ve Kurtuluş Savaşı’na kadar mücadelelerle geçen bir ömür, 10 Kasım 1938’de İstanbul’da nihayete erdiğinde arkasında küllerinden yeniden doğmuş bir devlet bıraktı.

Gazi Mustafa Kemal, Cumhuriyetimizin kurucusu ve milletimizin ortak değerlerinden biridir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hatırasına sahip çıkmak, bağımsızlığımıza, vatanımıza, bayrağımıza, 100.yılını kutladığımız Cumhuriyetimize ve milletimizin binlerce yıllık medeniyet birikimine sahip çıkmaktır. 

Bu düşüncelerle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhları şad olsun.

İZİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Betül Sezgin:“Atatürk kadın devrimi ile dünyaya örnek oldu ”

 Atatürk, milletimize en zor zamanlarında liderlik yapmış, siyasi ve askeri dehasıyla zamanın küresel güçlerine karşı birlik ve beraberlik içerisinde istiklal ve istikbal mücadelemizi başarıya ulaştırmıştır. 19 Mayıs 1919’da yaktığı istiklal meşalesi ile ezelden beri hür yaşamış milletimizin adeta küllerinden yeniden doğarak ayağa kalkmasını ve kendisine vurulmak istenen esaret zincirlerini kırmasını sağlamış ve en büyük eserim dediği Cumhuriyeti kurarak bizlere emanet etmiştir. Kadınlar başka hiçbir ülkede bu kadar hızla ilerlememişlerdir. Bir ulusun bu derece değişmesi, tarihte, gerçekten eşi olmayan bir olaydır. “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” diyen büyük liderimizi minnetle anıyor onun ilke ve inkılaplarını takip etmeye devam ediyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle 100. Yılını kutladığımız Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İstiklal Mücadelemizin tüm kahramanlarını bir kez daha saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.

EGOD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun:“Canı pahasına yarınlarımız için mücadele verdi”

 Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal’in aramızdan ayrılışının 85. Yıl dönümünde özlem ve minnetle kendisini anıyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef gösterdiği, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin de ilerisine taşıma gayreti ile çalışıyoruz.

Ulu Önderimiz daima ülkemizin her zaman daha iyi yerlerde olması için son nefesine dek çalışmış, canı pahasına yarınlarımız için mücadele etmiştir. Kurduğu Cumhuriyet bugün 100. Yaşını doldururken, bizlere düşen görev O’nun bu mirasını korumak ve yüceltmektir.

Bu duygu ve düşüncelerle Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve özlemle anıyor, bizlere bıraktığı Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yaşını bir kez daha kutluyorum.

EGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Şahika Aşkıner:“Her çabamız ona karşı bir borç ödemedir”

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete irtihalinin 85. yıl dönümünde saygıyla yad ediyorum. Ulu Önder Atatürk’ü, fikirleriyle, eserleriyle, fedakâr gayretleriyle anıyoruz. Atatürk’ün aziz hatırasına sahip çıkmak, onun ‘en büyük eserim’ dediği Cumhuriyetimizi, onun kendi deyimiyle ‘muasır medeniyet seviyesinin üzerine’ çıkarmakla mümkün olacaktır.

Biz kadınlar olarak bugün bu esere sahip çıkıyor, ülkemizi daha ileriye taşıyacak adımları atıyor, projelerimizi yılmadan ve yorulmadan hayata geçiriyoruz. Yaptığımız her iş, geride bıraktığımız her eser İstiklal savaşımızın başkumandanı, bağımsızlığımızın sembolü ve bu yıl 100 yaşında olan Cumhuriyetimizin kurucusu olan Atatürk’e armağandır. Her çabamız, onun zekâ, cesaret ve özverisine karşı bir borç ödemedir. İnanıyoruz ki bizden sonraki kuşaklar da cumhuriyetimizi ilelebet payidar kılmak için aynı azim ve kararlılıkla çabalayacaktır.  Yüreklerimizde ölümsüzleşen ve yalnızca bir gün değil her gün büyük bir şükranla yad ettiğimiz, bizlere bıraktığı eşsiz emanetleri geleceğe taşımaya ve gösterdiği yolda daima kararlılıkla yürümeye ant içtiğimiz Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikalinin 85. yılında da saygı, minnet ve özlemle anıyorum.

EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Ertuğrul:“Atatürk Adı silinmeyecek bir dünya lideri”

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ebediyete irtihalinin yıl dönümünde Ata’mızı saygıyla yad ediyorum. Milletine duyduğu sonsuz güven ve inancıyla çıktığı zorlu yolda, milletimizi ortak bir ideal etrafında birleştirmeyi başaran Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş mücadelesini Cumhuriyetimizin kuruluşuyla taçlandırmıştır.

O’nun mücadeleci ve kurucu vasıflarını gençlerimize ve çocuklarımıza iyi anlatmalı, onun 'en büyük eserim' dediği, bugün 100. Yılını idrak ettiğimiz Cumhuriyetimizi ilelebet yaşatmak ve daha ileriye taşımak için üzerimize düşen sorumlulukları hep birlikte yerine getirmeliyiz. Atatürk, sadece Türk Milleti olarak bizlerin değil tüm Dünya’nın saygıyla yâd ettiği, büyük bir devlet adamı idi. Türk Milleti’ni bağımsızlık, özgürlük yolunda yol gösterici olmasıyla değil, kişiliğiyle de örnek bir insan olmayı başaran Mustafa Kemal Atatürk adı silinmeyecek bir dünya lideridir.

Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu büyük devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 85. yılında saygı, şükran ve rahmetle anıyorum. 

TÜGİAD Ege Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Engin Korkmaz:“Bizlere düşen emanetine sahip çıkmak”

Milletimizin tarih sahnesinden silinmek istendiği bir ortamda Gazi Mustafa Kemal Atatürk, milli ruhu yeniden canlandırmış ve milletimizi milli bir kimlik etrafında toplamayı başarmıştır. Onun başlattığı Milli Mücadele seferberliği sonucunda, varlığını ilelebet muhafaza ve müdafaa edeceğimiz ve bugün 100 yaşında olan Cumhuriyetimiz kurulmuştur.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk aynı zamanda parçası olduğu milletinin gelişmesi, güç kazanması ve ülkemizin müreffeh medeniyetler seviyesine ulaşmasını da, yine kendisine hedef tayin etmiş, bu uğurda her türlü gayreti, çabayı ve mücadeleyi sergilemiştir.

Bizlere düşen en büyük sorumluluk ise, onun bu emel ve emanetine sahip çıkmak; ‘Lider Ülke Türkiye’ idealini gerçekleştirmek için yorulmadan var gücümüzle çalışmaktır. İşte bu sebeple aziz hatırasını canlı tutmayı üzerimize bir borç bildiğimiz Ata’mızı, ebediyete irtihalinin 85’inci yıldönümünde rahmet, minnet ve şükran duygularımızla bir kez daha yad ediyoruz.

KalDer İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Senem Kılıç:“Vatan sevgisi bizlere bıraktığı en büyük emanet”

 Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı ile Türk milletinin bağımsızlığının kılavuzu olmuş ve kurduğu Türkiye Cumhuriyeti ile dünya tarihine damga vuran bir lider olarak tarihe adını altın harflerle yazdırmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti ve O’nun vatan sevgisi, ileri görüşlülüğü ve azmi gelecek nesillere miras bıraktığı en kıymetli emanetlerden biridir. Bizler; Ulu Önder’in kurduğu ve yine bizlere emanet ettiği ilkeleri, devrimleri ve bu yıl 100 yaşında olan Cumhuriyetimizi çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştırmak için kararlıyız.

Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk daima büyük bir sevgi ve saygı ile şüphesiz hepimizin kalplerinde yaşamaktadır. Son nefesine kadar ülkesine ve milletine hizmet etmiş, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 85. yıl dönümünde sevgi, saygı, özlem ve minnetle anıyoruz.

KOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Erol Diren:“İlke ve devrimlerinden ilham alıyoruz”

Cumhuriyetimizin kurucusu, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, bedenen kaybedişimizin 85. yılındayız. Tarihte, ölümleriyle yüreklerde ölümsüzleşen çok az insan yetişmiştir. Bu büyük insanlardan biri de Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Sadece Türk Milleti’ne değil; azmi, zekâsı, kararlılığı, vatan ve millet sevgisi ile tüm Dünya ülkelerine de örnek olmuş bir liderin izinde olduğumuz için çok gururluyuz. 
Bizler, ‘‘Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir, benim fikirlerimi, duygularımı anlıyorsanız bu kâfidir.’’ diyen Ulu Önderimizin izinde, gösterdiği hedefler doğrultusunda, durmadan yürüyoruz. O’nun düşüncelerinden, ilkelerinden ve devrimlerinden güç ve ilham alıyoruz.

Bu sebeple 10 Kasım’ları sadece bir yas günü olarak düşünmüyor; Ata’mızın hedeflerini, fikirlerini hissederek ve ülkemiz için ortaya koyduğu vizyonu bilerek, yolumuza devam ediyoruz. Bizler, Atatürk’ün en büyük eseri, kurucusu ve lideri olduğu ve bize miras bıraktığı 100 yaşındaki Cumhuriyet’e sahip çıkarak, bizden sonraki nesillere gururla aktaracağız. Ata’mızın ilke ve devrimleriyle hiç sönmeyecek uygarlık meşalesini taşıyacağımıza, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti için gösterdiği yolda yürüyeceğimize söz veriyoruz. 

Bu duygu ve düşüncelerle, ömrüne büyük bir memleket aşkını, bir ulusun kahramanlıklarla dolu destanını ve bir milletin gönlünde yaktığı hürriyet ateşini sığdıran Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, ebediyete intikalinin 85. yılında büyük bir saygı, sevgi ve özlemle anıyorum. Ata’mızın şahsında, dava ve silah arkadaşlarını, Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını da bir kez daha rahmetle ve şükranla anıyorum.

BAYOSB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Telseren:“Hayatını bağımsızlık ve uygarlık mücadelesine adadı”

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete irtihalinin 85. Yılında saygı, rahmet ve şükranla anıyoruz.

10 Kasım’lar, sadece matem günü değildir. O’nun en büyük eseri olan 100 yaşındaki Türkiye Cumhuriyeti’ni koruyup geliştirerek, geleceğe taşıma azmimizi tazelediğimiz günlerdir.

Bugün bizlere düşen, vatanımıza ve bayrağımıza her zamankinden daha fazla sahip çıkarak; bağımsızlık uğruna karşısına çıkan bütün güçlükleri aşarak milletine bağımsızlığını armağan eden, kısa yaşamına sığdırdığı büyük başarılarla Dünya milletlerine örnek olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bize sunduğu değerleri korumak, bırakmış olduğu mirası bizden sonraki kuşaklara taşımak ve göstermiş olduğu yolda muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak için var gücümüzle çalışmaktır.
 

Bu duygu ve düşüncelerle, hayatı boyunca sürdürdüğü bağımsızlık ve uygarlık mücadelesinde gücünü Türk Milleti’ne olan inanç ve güveninden alan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 85. Yılında bir kez daha saygı, rahmet ve şükranla anıyorum. Ruhu şad olsun.

KESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mutlu Can Günel:“Milli mücadele ruhunu sürekli diri tutmalıyız”

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, aramızdan ayrılışının seneidevriyesinde milletçe rahmet, minnet, saygı ve özlemle anıyoruz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, binlerce yıllık devlet geleneğine sahip olan milletimizin, kendi tarihsel birikiminden güç alarak neleri başarabileceğini kanıtlamış; Türk Milletinin hangi şart ve koşul altında olursa olsun; ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ kararlılığından asla geri adım atmayacağını tüm Dünyaya gösteren büyük bir liderdir.

Şu çok iyi bilinmelidir ki; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aziz milletimize bıraktığı eserler, Türk Milleti yaşadığı sürece var olacak ve bu ülke muasır bir medeniyet olma yolunda emin adımlarla hedefine doğru ilerlemeye devam edecektir.

Ve asla unutulmamalıdır ki; 100. Yılını coşkuyla kutladığımız Cumhuriyetimizin ve milletimizin egemenliğinin ilelebet payidar kalması ve muhafaza edilmesi; bundan bir asır önce de sergilenen o muhteşem birliktelik ve milli mücadele ruhunun sürekli diri tutulmasıyla mümkün olacaktır.

Bizlere düşen en büyük sorumluluk; millet olma bilincinden uzaklaşmamak, Cumhuriyet’in temel değerlerinden taviz vermemek, milli ve manevi zenginliklerimize sahip çıkıp ve korumak; ilaveten tarihi geçmişimizi ve birikimimizi emsalsiz bir tecrübe olarak mutlaka değerlendirmektir.

Bu düşüncelerle başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını, canından aziz bildiği vatanı için kanlarını bu toprağa dökmüş şehitlerimizi, terörle mücadelede şehit düşmüş güvenlik güçlerimizi bir kez daha saygı, rahmet ve özlemle anıyorum.

İzmir Yeminli Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Zengin:“10 Kasım Atatürk’ün idealleri için kararlılığı gösterme günü”

10 Kasım, milletimiz için Atatürk’ü anma günü olduğu kadar, aynı zamanda onun ideallerini gerçekleştirme konusundaki kararlılığı gösterme günüdür.

10 Kasım; bir milletin topyekün istiklal mücadelesi verdiği bir dönemde azmi ve cesaretiyle liderliğini yapan, düşmanların yurdumuzdan temizlenmesine öncülük eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anmanın, bir kez daha anlamanın günüdür.

Büyük önder Atatürk’ün hayatını, mücadelesini, aziz milletimize kazandırdıkları ve kazandırmak istediklerini doğru anlama bakımından 10 Kasımların önemi büyüktür. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu ülkenin ve milletimizin ortak değerlerinden biridir. Gazi’nin hatırasına sahip çıkmak, bağımsızlığımıza, vatanımıza, bayrağımıza,  100 yaşına gelen Cumhuriyete Kurtuluş Savaşı ruhuyla sahip çıkmayı gerektirir.

Ne mutlu bizlere ki Atatürk’ün genç nesillere emanet ettiği ‘en büyük eseri’ olan Türkiye Cumhuriyeti, günümüzde halkımızın desteği ve hükümetimizin icraatları sayesinde ileri bir demokrasi anlayışı ile taçlandırılmış, tüm kurum ve kuruluşlarıyla içte ve dışta güçlenerek, Atatürk’ün gösterdiği hedefler doğrultusunda, ileriye doğru emin adımlarla yürüyerek varlığını korumaya devam etmektedir.

Gelecek nesillerimizin de güçlenen cumhuriyetimizi, güçlenen demokrasimizi, güçlenen ekonomimizi bizden büyük bir onurla devralarak Atatürk’ün emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni çok daha müreffeh bir devlet haline getireceklerine olan inancım tamdır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete gidişinin 85. yıldönümünde bir kez daha saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.