Mühendislik bölümü mezunu girişimci Serap Mert, okul arkadaşı olan ortağı ve bir çalışma arkadaşı ile birlikte sanayi ortamında adeta marangoz gibi çalışarak ahşaptan çocuk odası eşyaları ve oyuncaklar üretiyor. Üç kadının ellerinden çıkan ürünler, İzmir’den yurt dışına gönderiliyor.
İstanbul Teknik Üniversitesi Metalurji Mühendisliği Bölümü mezunu Serap Mert (40), okul arkadaşı İnanç Karabıyık (40) ile birlikte Karabağlar ilçesinde bir atölye kurdu. İki kadın girişimci, çalışma arkadaşları Esra Leylek’le (30) birlikte sanayi ortamında işe koyuldu. Ürünleri önce tasarlayan sonra da ahşaba şekil veren kadınlar, çocuk odası eşyaları ve oyuncaklar üretiyor. Kadınların tasarlayıp ürettiği ürünler, Amerika, Kanada ve Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor.
AW848932_02
“Algıları aştık”
Mühendislik yapmak istemediğini, hep girişimci olmayı hayal ettiğini belirten Serap Mert, “Ortağım İnanç’la marangozluk atölyesi kurduk. Bir de çalışma arkadaşımızla birlikte üç kadın burada çalışıyoruz. Sanayi ortamında kadın olarak var olmak çok zor. Toplum tarafından işi bilmediğin zannediliyor. İlk başlarda bu işi yapabileceğimize inanmadılar. Çilesini çeksek de bu algıları aştık. Şu anda çocuk masası, sandalyesi ve ahşap oyuncaklar yapıyoruz. Ürünlerimizi Amerika, Kanada ve Avrupa ülkelerine satış yapıyoruz. İşlerimizi zamanla büyüttük. Hedefimiz bir marka oluşturmak ve ürün gamını genişletmek. Bir çocuk odasında olabilecek tüm ürünleri üretmeyi planlıyoruz” dedi. Mert, tasarladıkları ürünleri paketleyip yurt dışına gönderdiklerini, yurt dışı görüşmelerini internet üzerinden yaptıklarını söyledi.