İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Körfez’e bağlanan Meles ve Arap derelerinde temizlik çalışması yapıyor. 24 saat kesintisiz süren çalışma kapsamında; dere tabanında oluşturulan havuzda biriken dip çamuru temizleniyor, kışın sel sularıyla gelen çamur ve katı atıkların körfeze ulaşmasının önüne geçiliyor.

Yaz sezonunun gelmesiyle birlikte bölgesel koku problemlerini önlemek için İZSU Genel Müdürlüğü’nün başlattığı dere temizlik çalışmaları, Meles ve Arap derelerinde devam ediyor. İZSU ekipleri gündüz ve gece olmak üzere çift vardiya sistemiyle çalışarak, vatandaşların yaz aylarında rahatsızlık yaşamaması için derelerin dip çamurunu özel tekniklerle temizliyor. Meles ve Arap derelerinin Körfez’le birleştiği noktada süren kapsamlı çalışmaların 10 gün içerisinde tamamlanması planlanıyor.

Körfez’deki sığlaşmanın önüne geçiliyor
Temizlik öncesi susuzlaştırılan derelerin ağzında biriken çamur, iş makineleriyle alınarak bertaraf ediliyor. Bu sayede hem derelerin hidrolik akışı sağlanarak taşkınların önüne geçiliyor hem de Körfez’e çamur ve katı atıkların ulaşması engellenerek sığlaşma riski de ortadan kaldırılıyor.6