İzmir'de son 40 gün içinde 23 kişi cinayete kurban gitti. Rakam basına yansımış olayları kapsıyor. Kaba tabirle son 40 gün içinde iki günde bir cinayet işlenmiş. İzmir Emniyeti başarılı çalışmalarla olayların faillerini yakaladı. Silahlı ve bıçaklı saldırılarda yaşanan can kayıplarını çok iyi analiz etmekte fayda var. Geçen hafta Çeşme'de yaşanan ölümlü olaydan sonra güvenlik güçleri geniş çaplı önlemler aldı. Çeşme'de polis ve jandarma adeta göz açtırmıyor. Gene basına yansıyan bilgilere göre aramalarda ruhsatsız silahlar ve uyuşturucu ele geçirildi. Cinayetlerin en temel nedenleri arasında ruhsatsız silahlar var. Yeni çıkan infaz kanunu ile öldürme suçlarına 2 yıla kadar erken tahliyeler başladı. Bunda ana neden cezaevlerinde yaşanan yoğunluk. Yer sıkıntısı erken tahliye nedeni olarak karşımıza çıkıyor. Bir taraftan bir soruna çözüm bulunurken yeni sorunlar da bir şekilde ortaya çıkıyor. Cinayetlerin bir bölümü yargıya intikal etmiş husumetli gruplar arasında yaşanıyor. Yargı sürecinin uzaması çoğunlukla kavgaların büyümesine ve cinayetlerin ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Vatandaş bazında yargıya güvenin yeniden tesis edilmesi en büyük konu olarak karşımıza çıkıyor. Adaleti yargıdan beklemek en doğru yolken, kişisel adalet sağlamak cinayetlerin sayısını çoğaltıyor. 

EN BÜYÜK SORUN BİREYSEL SİLAHLANMA!
Türkiye'de internet satışlarının devreye girmesiyle silah çok rahat ulaşılan bir araç haline geldi. Ruhsatlı silah almanın koşulları doğru bir şekilde zor hale getirilirken ruhsatsız silah satışında patlama yaşandı. Asıl sorun insanlar ruhsatlı veya ruhsatsız neden silah sahibi olmak istiyor? Neden yaşadığı evde bir silah olsun istiyor? Bu sorulara verilecek doğru cevaplar sorunun çözümünde büyük kolaylık sağlayacaktır. Toplumda bir güven sorunu olduğu için insanlar silaha yöneliyor. Can güvenliği kaygısı duyan kişiler silah almak için bu yola giriyor. Bunun yanında ruhsatsız silah bulundurmanın cezası çok  düşük. Daha caydırıcı cezalar olması gerekiyor. Daha doğrusu kimsenin silaha ihtiyaç duymayacağı bir toplumsal düzen oluşturmak gerekiyor. Hukuk sistemine güvenin yükselmesi bu sorunun azalmasına katkı sağlayacaktır. 

Son cümle: "Nedeni her ne olursa olsun bir insanın canını almak ahlaki ve vicdani değildir. Toplum olarak silahlara veda demenin zamanıdır. Saygı, sevgi herkesi korur..."