İzmir’in en eski ülkemizin de köklü eğitim kurumları arasında olan İzmir Atatürk Lisesi 1888 yılında İzmir İdadi Mektebi olarak kurulmuş 29 Ekim 1910’dan itibaren Mekteb-i Sultani olarak devam etmiş Cumhuriyet ile beraber 1922’de İzmir Erkek Lisesi adını almış ve nihayet 1942 yılından itibaren de İzmir Atatürk Lisesi olarak kurumsallaşdı.

Adını aldığı Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, 1931 yılındaki İzmir ziyaretinde, 1 Şubat tarihinde İzmir Erkek Lisesi'nde matematik dersi verdi.

Mektep-i Sultani ve Erkek Lisesi zamanlarında  Halid Ziya Uşaklıgil, Ahmet Haşim, Mahmut Esat Bozkurt, Selim Sırrı Tarcan, Mustafa Rahmi, Ahmet Adnan Saygun, Fuat Sunay ve  daha birçok değerli şahsiyet öğretmen olarak görev yapmıştır.

Mezunları arasında eski Başbakanlarından Şükrü Saracoğlu ve Şemsettin Günaltay, Milli Eğitim Bakanlarından Hüseyin Vasıf Çınar, Mustafa  Necati, Reşit Galip ve Metin Bostancıoğlu, Maliye Bakanı Sümer Oral , Adalet bakanı Mahmut Esat Bozkurt ve Meclis-i Mebûsan Başkanı olarak görev yapan Halil Menteşe de okulda eğitim gören ünlülerdendir.

Genelkurmay Başkanlığı yapan Kâzım Orbay ve Memduh Tağmaç, yazar Necati Cumalı, kalp cerrahı Siyami Ersek , müzikolog ve devlet sanatçısı Ahmet Adnan Saygun, yazar Samim Kocagöz ve eski Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, müzisyen ve besteci Ali Kocatepe’de bu okulda eğitim almış isimler arasındadır.

Kurulduğundan beri titizlikle korunan eğitim kalitesi ile kıymetli mezunlar vererek ülkemiz yetişmiş insan gücüne kadim katkılar veren İzmir Atatürk Lisesi geleneksel hale gelen pilav gününü kuruluşunun 135.yılında yine tüm mezunları ile beraber 04 Haziran’da kutlayacak.  c827da71-5cf7-46f7-a7be-f4ae1f3dbf97