İzmir’in Tire ilçesinin dağlık kesimlerinde yetişen kestanede hasat dönemi başladı. Tıpkı komando gibi ağaçlara tırmanan özel eğitimli kestane silkicilerinin günlük yevmiyeleri 2 bin TL'yi buluyor.
Havaların serinlemesi ile birlikte Tireli üreticileri tatlı bir telaş sardı. Sabahın erken saatlerinde kestane bahçelerine ulaşan üreticiler, yüksekliği 25-30 metreyi bulan ağaçlara tırmanarak ellerindeki sırıklarla kestane silkimi yapıyor. Önemli bir ihracat ürünü olan kestanenin hasadı için komandolar gibi ağaçlara tırmanan özel eğitimli işçiler, gün boyu kestane silkiyor. Düşen kestaneler kadın işçiler tarafından yerden toplanarak çuvallara konuluyor. Çuvallanan kestaneler yaklaşık 2 ay gömüye alınarak dış kabuğunun çürümesi bekleniyor. Ardından makinelerle kabuğu ayrılan kestaneler, pazarlarda tüketici ile buluşuyor.
Üreticiler, kestane ağaçlarında oluşan dal kanserinin de kestane verimini her yıl düşürdüğünü söyleyerek dal kanseri hastalığına çare bulunmadığı takdirde bölgede kestane kalmayacağını belirttiler. (İHA)AW059916_01