İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği, (İZSİAD) “Kurumlara Yönelik Siber Saldırılar ve Alınabilecek Önlemler” başlığıyla bir siber güvenlik semineri düzenledi. ARYOM Yazılım katkılarıyla düzenlenen seminerde Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünden Adli Bilişim Büro Memuru Onur Durukan ve ARYOM Yazılım Siber Güvenlik ve Yönetim Sistemleri Danışmanı Prof. Erdem Uluğ birer sunum gerçekleştirdi. 
Siber saldırı örneklerinin ve yöntemlerinin paylaşıldığı seminerde firmaların bu konuda profesyonel destek alması ve çalışanlarını olası saldırılara karşı bilgi sahibi yapması gerektiği vurgulandı. 

“Siber güvenlik önlemleri şart”
Tepekule Kongre Merkezi’nde yapılan toplantının açılışında konuşan İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt, özellikle pandemi ile beraber kurumlarda ve şirketlerde dijitalleşmenin çok büyük bir ivme kazandığını söyleyerek, buna bağlı olarak siber güvenlik problemlerinin de aynı oranda arttığını vurguladı. Kurumların dijitalleşme yolculuğunda ihmal etmemesi gereken siber güvenlik konusunda Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Müdürlüğü’nden bir eğitim talebinde bulunduklarını ifade eden İZSİAD Başkanı Küçükkurt, “Bu kapsamda Adli Bilişim Büro Amiri Komiser Mustafa Yersiz’e katkılarından, sunumu gerçekleştiren Adli Bilişim Büro Memuru Onur Durukan’a sunumundan dolayı teşekkür ediyorum” dedi. ARYOM Yazalım katkılarıyla organize ettikleri bu seminerde konunun bilimsel yönüne de bakmak istediklerini söyleyen Küçükkurt, “ARYOM Yazılım Siber Güvenlik ve Yönetim Sistemleri Danışmanı Prof. Erdem Uluğ da bize almamız gereken önlemleri bilimsel veriler ışığında paylaştı. Kendisine ve katkılarından dolayı ARYOM Yazılım’a da teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Destek almak şart
Sunumda Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünden Adli Bilişim Büro Memuru Onur Durukan, yürüttükleri soruşturmalardan örnekler ve sahada sıklıkla gördükleri siber saldırı yöntemlerini İZSİAD üyeleri ile paylaştı. ARYOM Yazılım Siber Güvenlik ve Yönetim Sistemleri Danışmanı Prof. Erdem Uluğ ise hackleme yöntemlerini ve bunlardan korunma yollarını İZSİAD üyelerine anlattı. Donanımsal ve yazılımsal önlemlerin alınabileceğini, çok pahalıdan hesaplı yöntemlere başvurulabileceğini söyleyen Prof. Uluğ, “Ancak çalışanınız neyi açmaması gerektiğini, neye tıklamaması gerektiğini sezemiyorsa, bunu doğru tahlil edemiyorsa, istediğiniz kadar yatırım yapın, saldırıya açıksınız. Öncelikle çalışan eğitimi ve bu konuda profesyonel kuruluşlardan destek almak şart” dedi. küçükkurt-1genel (1)-1toplu-3durukanuluğ