İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada, “Bugün hem Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasının 103’üncü yıl dönümünü hem de hem Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilen bayramı büyük bir coşkuyla kutluyoruz” dedi.

Özgener sözlerine şöyle devam etti: “Büyük fedakarlıklarla kurulan, eşi benzeri görülmemiş bir mücadelenin eseri Cumhuriyetimize giden yolu açan, egemenliğin kayıtsız şartsız halka verildiği 23 Nisan 1920, bugünümüzü inşa eden çok önemli tarihlerden biri.  Bugün tarihimizdeki bu güzel günün yıldönümünü kutlarken, bize kazandırdıklarını daha da derinlemesine anlıyor ve değerini her geçen gün daha iyi kavrıyoruz

Ülkemizin öncü şehirlerinden olan İzmirimizin bu anlamda üstlendiği misyonu da farkındayız. Çok kıymetli bir kentte yaşıyor, çalışıyor, üretiyoruz. Elbette sorumluluğumuz da büyük. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fikirlerini, ideallerini, kurduğu Cumhuriyet’i yaşatmak, geliştirmek ve yeni kuşaklara aktarmak aslî görevimiz.

Bu duygu ve düşüncelerle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, geleceğimizi aydınlatacak tüm çocuklarımızı sevgiyle kucaklıyorum”