Manisa’nın Kula ilçesinde balya makinasından çıkan kıvılcımların geniş alana yayılmasıyla yaklaşık 30 dönüm ekin tarla yandı. Ormanlık alana yakın bölgedeki yangın, havadan ve karadan müdahaleyle kontrol altına alındı.
Yangın, saat 17.45 sıralarında Saraçlar Mahallesi’nde çıktı. Edinilen bilgiye göre F.H.Ç. (51) ve F.A. (75) isimli şahıslara ait ekin tarlasında balya makinasından çıkan kıvılcımlar, rüzgarın da etkisiyle tarlaya sıçradı.
Kısa sürede büyüyen yangının ihbar edilmesiyle bölgeye çok sayıda itfaiye ve arasöz sevk edildi. 2 arasöz, 3 itfaiye aracı ve bölgedeki su tankerleri ile karadan müdahale başlarken, yangının ormanlık alana seyretmesiyle hava takviyesi de gönderildi. 2 yangın söndürme uçağı ile 1 helikopterin de destek verdiği söndürme çalışmalarında yaklaşık 2 saat içerisinde bölgedeki yangın kontrol altına alındı.
Yaklaşık 30 dönüm alanda etkili olan ekin tarlası yangınında Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Kula İtfaiye Amirliği, Kula Orman İşletme Şefliği, Kula İlçe Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekipler, ile mahalle sakinlerinden 50 kişi söndürme çalışmalarına katıldı.
Bölgedeki soğutma çalışmaları sürüyor. (İHA)