Kuşadası Belediyesi, endemik bitki ve nesli tükenmekte olan canlı türlerine ev sahipliği yapan Doğal Botanik Park’ı koruma altına almak ve turizme kazandırmak amacıyla başlattığı çalışmaları tamamladı. Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerinin son olarak çevresine bilgilendirici tabelalar yerleştirdiği botanik park, mavi ve yeşilin bir arada olduğu eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini bekliyor.
Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kuşadası’nda, oteller bölgesi olarak bilinen mevkide bulunan Doğal Botanik Park, Kuşadası’na özgü endemik bitki türü olan ‘tülüşahın’ yanı sıra, 18 çeşit orkide ve değişik türdeki 400 bitkiye ev sahipliği yapıyor. Doğal Botanik Park, ayrıca kıyı şeridindeki zengin su altı faunası sayesinde nesli tükenmekte olan Akdeniz fokuna beslenme, küçük kerkenez ve kaya güvercinlerine de yuvalama alanı oluyor.
Kuşadası Belediyesi, Doğal Botanik Park’ı daha korunaklı bir hale getirmek ve turizme kazandırmak amacıyla başlattığı çalışmaları tamamladı. Bu kapsamda Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından Doğal Botanik Park’ın çevresi yaklaşık 400 metre uzunluğunda çitle çevrildi. Gün doğumunda ve batımında eşsiz güzellikte bir manzaranın ortaya çıktığı parka, ziyaretçiler için seyir terasları yapıldı. Ayrıca Doğal Botanik Park’ın farklı noktalarına ev sahipliği yaptığı bitki ve canlı türleriyle ilgili bilgilendirici tabelalar yerleştirildi. Böylece Kuşadası Belediyesi hem Doğal Botanik Parkı koruma altına aldı hem de kente yeni bir turizm rotası daha kazandırdı. (İHA)