Bayraklı Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Livaneli Kütüphanesi, usta sanatçı Zülfü Livaneli’nin de katıldığı törenle hizmete açıldı. Törende konuşan Başkan Sandal, “Adını taşıyan kütüphanede nesiller boyu Atatürk gençliği yetişecek” dedi. Livaneli ise “Bu kütüphane benim için güzel bir sürpriz oldu. İyi ki Serdar Sandal gibi belediye başkanlarımız, onun gibi ilerici kadrolarımız var. Atatürk’ün kurduğu ülkeye ancak böyle kültüre önem veren belediye başkanları yakışır” dedi.
Bayraklı Belediyesi, Mansuroğlu Mahallesi’nde projelendirdiği Livaneli Kütüphanesi’nin yapımını tamamladı. Ayda ortalama 6 bin kitapseveri ağırlayan kütüphane, usta sanatçı Zülfü Livaneli’nin de katıldığı törenle hizmete açıldı. Yaklaşık iki bin vatandaşın yer aldığı törene Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, eşi Aylin Sandal, Gazeteci- Yazar- Yönetmen Nebil Özgentürk, televizyon programcısı Serhan Asker, Şair Tuğrul Keskin, CHP Bayraklı İlçe Başkanı Didem Gültekin, mahalle muhtarı Yasemen Yavuzcezzar da katıldı. Halkın yoğun ilgisi ile karşılaşan Zülfü Livaneli, açılış kurdelesinin ardından sevenleri için kitaplarını da imzaladı.
Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, “Biz bu yola çıkarken İzmir’in kalbi Bayraklı’da yeni bir kent hayal ettik ve ilçemize yeni bir kimlik kazandırdık. Amacımız gelecek nesillere daha iyi bir Bayraklı bırakmaktı ve bu hedefimize ulaşmak için durmadan çalıştık. Anaokullarımızla, eğitim projelerimizle, Homeros Edebiyat- Sanat Festivali başta olmak üzere kültür sanat yatırımlarımızla bu hedefimize yaklaştık. Kütüphanelerimiz de bu yolculuğun önemli ayaklarından biri. Klasik kütüphanecilik kavramını bitirip, kentin sosyal yaşamına adapte bir kütüphane ve kitap kafe sürecini başlattık. Yurttaşlarımızın kültür ve edebiyat dünyasını geliştirmek istedik. Bu alanda Türkiye’de ve dünyanın pek çok ülkesinde okunan, örnek gösterilen, gururumuz Zülfü Livaneli’nin adını da Bayraklımızda yaşatmak istedik. Biz, varlığından onur duyduğumuz Livaneli’nin eserleriyle büyüdük ancak görüyorum ki yeni nesil de ondan vazgeçemiyor” diye konuştu.