Yeminli Mali Müşavir Odaları Başkan Kurulu toplantısı Marmaris’te yapıldı. İzmir Yeminli Mali Müşavirler Odası ev sahipliğinde gerçekleştirilen 2 gün boyunca süren toplantıda yeminli mali müşavirler mesleki ve sektörel sorunlarını konuşurken, firmalara da olası vergi risklerinden korunmaları için tam tasdik hizmeti almaları çağrısında bulundular.

Başkanlar tam kadro

Marmaris Grand Yazıcı Turban Otel’de düzenlenen toplantıya, TÜRMOB Genel Başkan Yardımcısı İrfan Hüseyin Yıldız, ev sahibi İzmir Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Yaşar Zengin, İstanbul Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Vahap Adıyaman, Ankara Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı A. Şahin Savcı, Bursa Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı İhsan Akar, Adana Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Kemal Altunay, Gaziantep Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı M.Tekin Alpay, Antalya Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Ahmet Kahramanoğlu, Eskişehir Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Halil Cabar, Başkanlar Kurulu Sekreteri A. Şeref Acar ile Oda üyeleri ve misafirler katıldı.

Toplantıyı değerlendiren İzmir Yeminli Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Zengin, Marmaris’te 2 tam gün boyunca mesleki sorunlarını masaya yatırdıklarını ve çok verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Tam tasdik hizmeti firmalara kazandırır

Katılan tüm başkanlara ve yeminli mali müşavir arkadaşlarına teşekkür ettiğini belirten Zengin, şu bilgileri verdi: “İlk gün Yeminli Mali Müşavir Odaları Başkanlar Kurulu Toplantısı’nı gerçekleştirdik. Bu toplantıda mesleki sorunlarımızı ele aldık. 2024 yılındaki beklentilerimizi dile getirdik. Tam tasdik hizmetinin belirli ölçekteki firmalara zorunlu tutulması halinde getireceği faydalar üzerinde durduk. Mesleğimizin ekonomiye faydalarını ele aldık. Tam tasdik hizmeti iş insanlarına rehberlik imkanı sunuyor. Kamu açısından da verginin doğru hesaplanarak zamanında ödenmesi açısından büyük fayda sağlıyor. İşletmelerin beyannameleri verilmeden denetim yapıldığı için olası incelemelerde büyük tutarlı cezaların önüne geçiliyor. İş insanlarının doğru yatırım ve büyüme kararlarına da pozitif katkı sağlıyor. Bu nedenle firmalara tam tasdik hizmeti alma çağrısında bulunuyoruz. 2024 yılında bu konuda önemli  ilerlemeler bekliyoruz.”

Enflasyon düzeltmesinin püf noktaları anlatıldı

Buluşmanın ikinci gününde de Yeminli Mali Müşavir Ekrem Kayı Enflasyon Düzeltmesinin Püf Noktaları başlığı ile bir sunum gerçekleştirirken, geleneksel olarak her yıl düzenlenen Serbest Kürsü Toplantısı’nda da yeminli mali müşavirler sorunlarını masaya yatırırken, çözüm önerilerini sıraladılar. Toplantı akşam düzenlenen Gala Yemeği ile devam etti. Gala yemeğinde 2024 yılı pastasını hep birlikte kesen Yeminli Mali Müşavirler yeni yılın meslekleri, ülkeleri ve tüm dünya için güzel geçmesi dileklerinde bulundular.

Tam tasdik uygulamasına destek

Bursa Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı İhsan Akar:“Yeminli mali müşavirler rehberlik yapıyor” 

Yeminli Mali Müşavirler,  dünden bugüne işletmelerin finansal tablolarının denetimini ve tasdik işlemlerini, başarıyla yerine getirmiş olup bu alanda kamu ve özel sektörün güvenini de kazanmışlardır. Hazine Ve Maliye Bakanlığının rasyonel verilere dayalı olarak belli kriterlerdeki işletmelerin kurumlar/gelir vergisi beyannamesinin tam tasdik kapsamına tabi tutulması yönündeki görüşünü ve iradesini destekliyoruz ve ülkemizin vergi sistemine olumlu katkısı olacağını düşünüyoruz. Yeminli Mali Müşavirler, işletmelere ve meslek kamuoyuna rehberlik yapıyorlar. Diğer taraftan Yeminli Mali Müşavirler içinde yer aldıkları bağımsız denetim firmaları vasıtasıyla ülkemizde bağımsız denetim alanında büyük bir fonksiyonu başarıyla gerçekleştirmektedirler.YMMO Marmaris 1 Başkanlar