EGE MECLİSİ - Gövdesi geçen yıl tamamlanan gölette “sulama şebekesi” de bitirildi ve tarlalara test amaçlı su verilmeye başlandı. Proje önümüzdeki yıldan itibaren Manisalı çiftçilereher yıl 620 bin lira daha fazla kazandıracak. Manisalı çiftçilere DSİ’den bayram müjdesi. Geçen yıl gövdesi tamamlanarak su tutulmaya başlanan ”İlyasçılarGöleti ve Sulaması Projesi”nde sulama şebekesi de tamamlandı. Sisteme test amaçlı su verilemeye başlandı.

 

Mutlu haber bölge üreticilerini sevince boğarken; yakında geçici kabulü için çalışmaların başlatılacağı projenin önümüzdeki yıldan itibaren 440 dekar araziye can suyu sağlaması hedefleniyor.

 

103 bin m3 dolgu yapıldı

Manisa Merkeze bağlı Karalar Deresi üzerine inşa edilen göletin gövdesi homojen toprak dolgu tipinde inşa edildi. Temelden yüksekliği 19 metre olan gölette 320 bin m3 su depolanacak.

 

Her yıl 620 bin lira kazandıracak

 “İlyasçılarGöleti ve Sulaması Projesi “440 dekar araziyi modern sulama ile tanıştıracak. Üreticiye hem daha çok ürün çeşitliliği, hem de aynı tarladan birkaç kez hasat imkanı sağlayacak gölet, sulama maliyetlerinin de düşmesine neden olacak. İlyasçılarGöleti ve Sulaması çiftçiye her yıl ortalama 620 bin lira gelir sağlayacak. (DSİ Basın Bürosu)