Manisa’nın yeni Büyükşehir Belediye Başkanı Zeyrek’ten önemli açıklamalar

 Manisa’nın yeni Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Ferdi Zeyrek, önceki Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve Manisa Futbol Kulübü hakkında önemli iddialarda bulundu.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa İl Başkanlığı, yeni Büyükşehir Belediye Başkanı Ferdi Zeyrek ve CHP Manisa Milletvekilleri Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu ile Bekir Başevirgen’in katılımıyla bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantının açılışında konuşan CHP Manisa İl Başkanı İlksen Özalper, “Manisa partimize büyük bir destek verdi, Türkiye’de ve Manisa'da birinci parti olduk. Manisa'da büyükşehirle birlikte 14 ilçe belediyesini kazandık. Emeği geçen herkese çok çok teşekkür ediyoruz. Martın sonu bahar demiştik. Hem Türkiye hem de Manisa çiçek açtı, baharlar geldi” dedi.

"74 yıllık hayalimizdi"
Konuşmasına tüm Manisalılara teşekkür ederek başlayan Manisa’nın yeni Büyükşehir Belediye Başkanı Ferdi Zeyrek, “Manisa'nın öz evladı genel başkanımız Sayın Özgür Özel'e, birbirinden değerli belediye başkanlarımıza ve bizlere sahip çıkan tüm Manisalılara teşekkür ediyoruz. Manisalı kendi öz evladı olan genel başkanına sahip çıktı. Manisalı hizmet aşkıyla yanıp tutuşuyordu. Hizmet göstermeyenlere kırmızı kartı gösterdi. Öncelikle verdiğimiz sözlerin hepsini yerine getireceğiz kimsenin hiçbir şüphesi olmasın” dedi.

"Tüm harcamalar paylaşılacak"
Göreve geldikten sonra yapacakları işlerden de bahseden Zeyrek, "Önümüzdeki beş yıl şunu göreceksiniz. Artık belediyenin internet sitesine girip de hangi ay nerelere harcama yapıldığını çok net bir şekilde görebileceksiniz. Biz Manisa’mızda rahmetli Adil Aygül belediyeciliğini de yaşadık. Adil Bey belediyeyi bıraktıktan sonra kendi ofisine geri döndü ve çok onurlu bir şekilde hayatını sonuna kadar orada da devam etti. Ve hala da Adil Başkan diye bahsediliyor. Ama maalesef bizi 15 yıl yöneten Sayın Cengiz Ergün hakkında önümüzdeki dönemde çok iyi bahsedileceğini düşünmüyorum. Geçen cuma 300 milyon TL'lik bir ödeme yapıldı. Doğrudur, yapıldı. Onun önüne geçemedik. Ama pazartesi günü Cengiz Ergün ve ekibi 480 milyon TL Manisa Büyükşehir Belediyesinden 130 milyon TL de MASKİ'den bir ödeme yapmak istedi. Bu talimatın doğruluğu ve haklılığını olmadığını düşünen oradaki Mali İşler Daire Başkanlığı ve ekibine ben gerçekten çok teşekkür ediyorum. Bu karara imza atmadılar. Bu ödeme talimatına imza atmadılar. MASKİ'deki görevli arkadaşımız da imza atmadı. Dik bir duruş gösterdi" dedi.
"En son teftiş kurulu başkanına da şunu söyledim; 'Manisa Büyükşehir Belediyesinin parası halkın parasıdır. Cengiz Ergün'ün şahsi parası değildir. Buradan bir delikli kuruşa bile çıkış onayı verirseniz bunun hesabını hukukta yarın sizlerle görürüm' dedim" ifadelerini kullanan Zeyrek, "Ve gerçekten de bunun takipçisi olacağımdan kimsenin en ufak bir şüphesi olmasın. Ve bu sabah itibariyle Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı'na 2024-1531 ihbar numarasıyla bu yapılanların hepsini dilekçeyle başvurduk. Görevi kötüye ve resmi belgede sahtecilik iddiasıyla savcı bey görevini yaptı. Bugün hala bu saat oldu, imza attırabilecek kişiyi arıyorlar. Bu tutanağı bütün bankalara gönderdim. Banka müdürleriyle konuştum. Dedim ki yapabileceğiniz ne varsa yapın. Halkımın parasını koruyun" şeklinde konuştu.

"Bankamatik memurlarıyla yollarımızı ayıracağız"
Manisa Büyükşehir Belediyesinde işini düzgün yapan liyakat sahipleriyle ekmeğinin peşinde olan çalışanlarla bir sorunları olmayacağını kaydeden Zeyrek, bankamatik memurlarıyla göreve geldiği ilk gün itibariyle yollarını ayıracağını söyledi.
Temeli atılan projelerle ilgili de konuşan Zeyrek, “OSB Kavşağı Projesini zaten organize sanayi bölge yapıyor. Dün ben Sait Bey'le de görüştüm. 'İnşallah açılışı yapmak ikimize birlikte nasip olur' dedi. Tabii ki benim de böyle temennim var ihtiyaç duyulmuştur. Bizden öncekilerin vizyonudur. Tabii ki devamlılık esastır. Onlar devam edecek ve bitecek. Gediz Kavşağı projesinde itiraz süreleri devam ediyor. Zaten orada Ulaştırma Bakanlığı ve Kara yolları var. Manisa Büyükşehir Belediye çok etkisi yok orada. Umarım onları da açmak bize nasip olur. Daha bunun gibi birçok projeyi yapacağız. Şimdi Spilkent gibi toplu konut projeleri Manisa'nın olmazsa olmazı ihtiyaçları. Bunun gibi daha birçok projeleri yapacağız. Oradaki insanların hak mağduriyetini yaşatmamak benim öncelikli görevim olacak. Ama şu anda onun sözleşmesi nedir? Proje hangi aşamadadır bilmiyorum. Bununla ilgili bakın bu yetki sadece bende kullanma yetkisi ve bu kullanma yetkisi halk için kullanılacak. Kimse mağdur olmayacak ve bu projelerle birlikte daha da çok Manisa'ya hizmet etmek bizlere nasip olacaktır" diye konuştu.

Manisa FK'ya cuma gününe kadar mühlet
Manisa Büyükşehir Belediyesine ait sportif tesisleri kiralama usulüyle kullanan Manisa FK ile ilgili olarak çarpıcı açıklamalar yapan Zeyrek şunları söyledi: "Manisa FK özel bir şahsın şirketidir. Manisa Büyükşehir Belediyesi'yle herhangi bir bağı yoktur. Manisa halkında da tribünlere baktığımızda da çok büyük bir karşılığı olmadığını görüyorum ben. Ben Manisasporluyum. Manisaspor yolda oynasın ben kaldırırım da maçı izlerim. Ama Manisa FK'da böyle bir birlikteliği maalesef oluşturamadılar. Bunun da belirli sebepleri var. Şimdi Manisa Futbol Kulübü, Manisa Büyükşehir Belediyesinin tesislerini kullanıyor, büyükşehirin personelini kullanıyor. Büyükşehirin araçlarını kullanıyor. Büyükşehirin benzinini kullanıyor. Ama bunun karşılığında 500 TL gibi komik bir rakam veriyor karşılığında. Manisa Futbol Kulübü'nün A takımında hiçbir temasımız olamaz. Bir tane delikli kuruş bile Manisa Büyükşehir Belediyesi'nden onlara gitmeyecek ama alt liglerinde oynayan 5 bin tane gencecik çocuğumuz daha önce de dediğim gibi emanetleri bende. Bugün Manisa FK'da oynayabilirler. Yarın Manisaspor'da veya başka bir spor kulübünün altında onlara bakacak olan onların emanetleri bende. Kimsenin ve ailelerinin hiçbir kuşkusu olmasın. Dün akşam Manisa FK'nın sahibine de ilettim. Cuma sabahı itibariyle Manisa Büyükşehir Belediye Tesisleri'nden çıkmalarını istiyoruz. Cuma sabahı itibariyle Manisa Büyükşehir Belediyesi tesislerinden çıkmalarını istiyorum" (İHA)AW175511_02

İşgalden kurtarılıp halk plajı haline getirildi İşgalden kurtarılıp halk plajı haline getirildi

Eski Başkan Ergün iddialara yanıt verdi
Eski Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, kendisi hakkında yapılan suç duyurusuna ilişkin düzenlediği basın açıklamasında, "Dün itibariyle Manisa Büyükşehir Belediyesi'nin kasasında 570 milyon TL nakit para vardır. Büyükşehirin 340 milyon alacağı var burada. 130 milyon TL de MASKİ’den alacağı var firmaların. Bunların hepsini de ödeseniz gene 100 milyon TL kasada para var. Bunu sıfır borçla yeni başkana bırakmaktı. Amacım buydu. Şimdi bu insanların paralarını ödemek suçsa hırsızlıksa bunları söyleyenleri ben Allah'a havale ediyorum” dedi.
Eski Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Milliyetçi Hareket Partisi Manisa İl Başkanlığında kendisine yönelik iddialara cevap verdi. Kendisine yönelik “Manisa Büyükşehir Belediyesinin kasasını boşalttığı” iddiasıyla suç duyurusunda bulunulduğunu söyleyen Ergün, “Şimdi biliyorsunuz evveli gün mevcut Cumhuriyet Başsavcılığı'na şahsımla ilgili bir suç duyurusunda bulunuldu. İller bankasından ve vergi dairesinden gelen miktar her ayın 30’unda büyükşehirin kasasına girer. Ve 15 senedir Manisa Belediye döneminde de öyleydi, son 10 yıllık dönemde de böyleydi. Biz her ayın sonunda mali hizmetler bütün büyükşehire hizmet noktasında ne yapmış faturasını kesmiş kesinleşmiş alacaklıların 15 yıldır ayın 1’iyle 5’i arasında ödemelerini yaparız. Şimdi öncelikle mali hizmetler noktasında Manisa Büyükşehir Belediyesi'nin ödenecek carilerinin rakamı mali hizmetlerden her ay bana çıkarılır ve verilir ve bunların kontrolünü yapmak suretiyle ödemelerini, talimatlarına geçeriz. Aynı şekilde MASKİ Genel Müdürlüğünün de mevcut bütün kaç kişi ne alacaklıysa önüme gelir. Onayı benden geçer ve ödemeleri yapılır. Burada bir büyükşehir bünyemizde bana mali hizmetleri dün itibariyle bana vermiş olduğu toplam 285 firmanın alacağının toplamı buradaki rakam 340 milyon 665 bin TL. Bu büyükşehir. Şimdi MASKİ’de de 197 firmanın şu anda cari hesap olarak MASKİ'den alacaklı olduğu rakam 130 milyon TL. Büyükşehir 340 milyon, MASKİ 130 milyon, toplamda 482 cariden alacaklı olan firma sayısı. Şimdi ben şunu soruyorum. Ne zamandan beri alacağı olanların parasını ödemek belediyenin kasasını soymak oldu. Biz belediyenin kasasını soymuşuz. Veya soymaya kalkmışız. Yapılan suç duyurusu bu şekilde. Görevi suistimal gibi bazı iddialar var. Ne zamandan beri insanların alacaklarını ödemeye kalkmak, belediyenin kasasını soymak oldu. Bunu ben vatandaşların takdirine bırakıyorum” dedi.

“Belediyeyi sıfır borçla bırakmayı amaçlıyordum”
Borçların ödenmesi halinde halen belediye kasasında 100 milyon TL nakit para olacağını ve belediyeyi sıfır borçla devretmek istediğini söyleyen Ergün, “Şimdi öyle bir belediyeyi bırakıyorum ki ben şu anda. Dün itibariyle Manisa Büyükşehir Belediyesi'nin kasasında 570 milyon TL nakit para vardır. Büyükşehirden 340 milyon alacağı var firmaların. 130 milyon TL de MASKİ’den alacağı var firmaların. Bunların hepsini de ödeseniz gene 100 milyon TL kasada para var. Ayın 10’unda gelecek parayı söylemiyorum. Bunu sıfır borçla yeni başkana bırakmaktı. Amacım buydu. Şimdi bu insanların paralarını ödemek suçsa hırsızlıksa bunları söyleyenleri ben Allah'a havale ediyorum” ifadelerini kullandı.

Manisa FK tesislerinin cuma gününe kadar boşaltılması çağrısına cevap verdi
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Ferdi Zeyrek’in, Manisa Büyükşehir Belediyesine ait tesisleri kullanan Manisa Futbol Kulübüne yönelik, “Cuma sabahı itibariyle Manisa Büyükşehir Belediyesi tesislerinden çıkmalarını istiyorum” sözlerine ilişkin değerlendirmede bulunan Ergün, “Gelinen noktada üzülerek görüyorum ki dünkü yapılan basın açıklamasında Manisa Futbol Kulübü sanki Manisa'nın takımı değil. Bir an önce cuma gününe kadar boşalttırılma, tahliye edilmesi talep edilmiş. Manisa'da yaşayan 7-8 bin ailenin çocuklara bu tesislerden hizmet alıyor. Onları yok sayamazsınız. Öncelikle bunu söyleyeyim. Bu Manisa Futbol Kulübü şu anda bir şirkettir. İşte Manisaspor'un düştüğü sonuçlara düşmesin diye aldığımız bir tedbirdir şirketleştirmek. Ve bugüne kadar buraya kadar şampiyonlukları yaşatarak bu lige taşıdık. Sonuçta bu takım şu anda devam ediyor. Ha bundan sonraki süreçte şimdi cuma gününe kadar süre verilmiş. Öncelikle 2026 yılının eylül ayına kadar bir kere anlaşması var. Bu tesisleri kullanmak. Maalesef dün oradaki çalışan personelleri de çektiler. 6 kişi bildiğim kadarıyla. Bugün de güvenlikleri çekiyorlar. Sonuçta şirket kendi imkanlarıyla futbol kulübü bünyesinde yer alan sigortalı olarak gösterilen insanlar, personeliyle orada hizmetine devam edecektir. He çıkarılmak isteniyorsa öncelikle resmi tebligatlarını yaparlar. Resmi tebliğler geldikten sonra hukuksal noktada bir şirket olan Manisa Futbol Kulübü de gerekli prosedürlerine uyarak gerekeni yapacaktır” dedi.

“Manisa FK’yı 1 TL almadan herkesin söz hakkı olduğu şekilde devretmeye hazırız”
Manisa FK’da 15 yıllık bir emek olduğunu hatırlatan eski Başkan Ergün, “Ancak ben şunu da ifade edeyim eğer Manisa Futbol Kulübü'nün Manisa'ya mal edilmesini istiyorlarsa tek şartımız da şu. Mevlüt başkanın da fikri. Ben de buna katılıyorum. Çünkü öyle bir yönetim olarak da düşünceleri var. Manisa Büyükşehir Belediyesi, Organize Sanayi Bölgesi, Ticaret Odası, esnaf odası, borsası ne kadar kurum varsa herkese eşit oranda hisselerini vermek suretiyle ama belli bir kurala dayalı, yarın o ona devretme değil. Bütün herkesin söz hakkının olduğu şirketi mevcut yapısıyla hepsini 1 lira ücret almadan devretmeye hazır. Ama gönül ister buyursunlar amatör takımdan Manisaspor'u da çıkarsınlar göreyim. 15 senenin emeğini bir anda silemezsiniz” ifadelerini kullandı.
Başkan Ergün’ün ardından konuşan MHP Manisa İl Başkanı Cüneyt Tosuner, seçim sürecinde çalışmalarını sürdürdüklerini ancak sandıktan farklı bir sonucun çıktığını belirterek kendilerine destek verenlere teşekkür etti. (İHA)AW176295_01