Türkiye'de siyasi gündem son zamanlarda Muharrem İnce üzerine kurulu. Siyasi çevreler ve yorumcular İnce'nin ne yapmak istediği konusunda görüş bildiriyor, tartışıyor. İnce'nin yaptığı son basın açıklaması sonrası fotoğraf biraz daha netleşmeye başladı. Yaşanan gelişmeleri Cumhuriyet Tarihi profesörü, Dokuz Eylül Üniversitesi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı ve aynı zamanda egemeclisi.com yazarı Hakkı Uyar'a sorduk. 
 
Profesör Uyar, İnce'nin Memleket Hareketi çıkışını CHP'ye karşı yapılmış bir şantaj denilmese bile Cumhurbaşkanlığı seçimleri için bir zorlama olduğunu söyledi. İşte o ropörtaj...

Muharrem İnce ne yapmak istiyor?
Prof.Dr. Hakkı Uyar:CHP, 2018 yılında Muharrem İnce’yi cumhurbaşkanı adayı gösterdi. Bu seçimde Erdoğan % 52,5 oyla cumhurbaşkanı seçildi. İnce, % 30,6 oy aldı. Bugün ince % 31’i % 51 yapmak için yola çıktığını ifade etti. Dolayısıyla İnce’nin hedefi parti kurmaktan ziyade öncelikle cumhurbaşkanlığına aday olabilmek. Nitekim “1000 Günde Memleket Hareketi” ayrıntıya dikkat edildiğinde aşağı yukarı 1000 gün 3 yıla tekabül ediyor; yani 2023’e… Cumhurbaşkanlığı seçimi için bir sivil örgütlenme hareketi başlatıyor İnce. Bu haliyle hareket, Murat Karayalçın’ın tanımlamasıyla şantaj… Çünkü İnce, kendisini Millet ittifakına cumhurbaşkanı adayı olarak dikte etmek istiyor. Şantaj denilmese bile zorlama deyimi rahatlıkla söylenebilir. 

İnce'nin Memleket Hareketi partileşir mi?
Prof.Dr. Hakkı Uyar:Hareket 4 Eylül’de Sivas Kongresi’nin başlangıç tarihini temel alarak başlayacak gibi görünüyor. Hareketi bir yönüyle Tuncay Özkan’ın 2007’de başlattığı “Biz Kaç kişiyiz?” hareketine benzetmek mümkün. Hareketin Millet İttifakını İnce’nin cumhurbaşkanlığına zorlama amacı güdeceği açık. Partileşip partileşmeyeceği toplumdan göreceği desteğe bağlı olacaktır. Ancak her şeyden önce dinamik bir destek grubu oluşturmak isteyecektir. 
İnce’nin aldığı % 30,6’lık oyun şahsi oyu olmadığını Millet İttifakının oyu olduğunu belirtmek gerekir. Bu noktada oylar İnce’nin şahsi oyları değildir. 2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminde Ekmeleddin İhsanoğlu’nun aldığı % 38,4’lük oyun bireysel oyu olmadığı gibi… İhsanoğlu, İnce’den % 8 daha fazla oy almıştı. 
 
Muharrem İnce, Millet İttifakı'nın adayı olabilir mi?
Prof.Dr. Hakkı Uyar:İnce bu tavrıyla Millet İttifakını sıkıştırıp kendi adaylığına zorlamak istiyor. Abdullah Gül, Ali Babacan gibi isimlerin önünü kesmek istediği de belirtiliyor. Ancak Abdullah Gül ya da Ali Babacan gibi 2023 yılının aktörlerin olması mümkün görünmüyor. İnce’nin gerekçesinin inandırıcılığı pek yok gibi… Bu bağlamda 2023 için Millet İttifakı’nın adayı olması muhtemel iki isim var: Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş… Aslında sürpriz bir isim olarak da Meral Akşener ismini bile dillendirmek mümkün olabilir ama bu saatten sonra İnce’nin kurduğu oyuna Millet İttifakı’nın ikna olması ihtimal dahilinde değil. Bu tavrıyla İnce, Millet İttifakı’nın adayı olma ihtimalinden her geçen gün uzaklaşacak… 
 
İnce’nin hareketi partileşirse ne olur? 
Prof.Dr. Hakkı Uyar:Muhtemelen 1966-1972 yılları arasında Bülent Ecevit’in önce genel sekreterliğine sonra da genel başkanlığına karşı çıkan Turhan Feyzioğlu ile Kemal Satır’ın Cumhuriyetçi Güven Partisi’ne dönüşme olasılığını içinde barındırıyor. 
 
İnce hangi ittifakın içinde yer alır?
Prof.Dr. Hakkı Uyar:Millet İttifakı bloku, 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhur İttifakını dengeleyebilecek ve hatta seçimi kazanabilecek bir güce ulaştığı fikrindeyim. Önümüzdeki dönemde AK Parti, ekonomik krizin etkisini ortadan kaldıramazsa bu ihtimal daha da artacak. İnce’nin hareketi CHP ve Millet İttifakı içerisinde bir “gölge aday” ve baskı yaratma politikasını üç yıl boyunca sürdürecek gibi görünüyor. Bu gerilimli bir süreç olacak. Sanırım bir sinir harbine dönüşebilir. Ancak yine de İnce’nin Millet İttifakı içinde kalacağını ama cumhurbaşkanı adayı olabileceğini sanmadığımı belirtmek isterim.   
Son not olarak İnce’nin 24 Haziran 2018 gecesine ilişkin ikna edici bir açıklama yapmadığının altını çizmek isterim.