(Eral Aytemiz/EGE MECLİSİ)-İzmir'de bilişim teknolojileri hizmeti veren SİSBİM Teknoloji ve Yazılım Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yanık ile pandemide yükselen bilişim teknolojisini konuştuk. İşte Kemal Yanık ile gerçekleştirdiğimiz sohbetten öne çıkan kısımlar…

Bilişim  teknolojisi pandemiden nasıl etkilendi? 

(Kemal Yanık)-Pandemi tüm dünyayı etkiledi fakat bilişim teknolojisi sektörü bu dönemde pik yaptı. Bu da doğal olarak insanların uzaktan çalışma, evden çalışmalarından dolayı herkes sistemlerinde bir takım revizyonlara gitti. Zamanımızda bir takım siber suçlarla ilgili ciddi saldırılar yapılıyor, dataları alıp kriptoluyorlar bu da çok yükseldi o yüzden insanlar sistemlerine ve datalarına  sahip çıkmak adına ciddi yatırımlar yapıyorlar ve bu bilinçli bir şekilde yapıldığında ciddi katma değerleri var. Hayatımızda ilk defa bu kadar yoğun çalışıyoruz. Artık dijital bir çağa geçtik. Pandemi iş şeklimizi de değiştirdi. Tüm dünyada şirketler ortak iş birlikleri içerisine giriyorlar. Biz de kendi şirketimizde böyle bir yapılanmaya gittik. Şirketimiz çatısında iş birliği yaptığımız arkadaşlarımız var. İnsana dokunmak, insana değer vermek gerektiğine inanıyoruz. Her şey insanla başlıyor. Yanınızdaki insan huzurlu ve mutlu olursa, sizin de kazancınız onların hizmetleriyle yükseliyor. Çalışanların moral ve motivasyonu düşünce olumsuzluklar oluşabiliyor. O yüzden biz hep insan diyor, insanla başlıyor insanla bitiriyoruz. Şirketlerin %40'ı şu an da uzaktan evden çalışıyor. Burada tek problem; işlerdeki performanslar ölçülemiyor. Biz de bu anlamda, farklı partnerlerle performans ölçücü yazılımlarla ilgili çalışmalar yapıyoruz. 

İzmir dijital anlamda İstanbul'dan geride mi? 

(Kemal Yanık)-Aksine, artık İstanbul'dan buraya göç başladı. İzmir bence artık gerçekten bu anlamda yükselişte. Tekno kentlerdeki firmalarla birlikte firmalar çoğaldı ve İzmir'de ciddi bir yazılım firması yükselişi var. İzmir yavaş yavaş teknoloji kenti havasına bürünüyor. Ticaret ve Sanayi Odası başkanımız  bu konuda çok katma değerli projeler başlattılar ve bu projeler sağlam adımlarla oluşturuluyor. Ben inanıyorum ki 5-10 sene içerisinde İzmir çok güzel bir teknoloji kenti olacak. 

SİSBİM TEKNOLOJİ VE YAZILIM HAKKINDA

(Kemal Yanık)-1973 Salihli doğumluyum, evli ve 1 kız babasıyım. 6 yıl farklı firmalarda profesyonel olarak çalıştıktan sonra kurduğumuz şirketimizi 23 yıldır yönetiyorum. Zaman içerisinde iyi öğretmenlerim oldu, doğru insanları tanıdım. En büyük avantajımız; insan biriktirmemiz ve tanımış olduğumuz tüm insanlar bizlere bu hayatta artılar kazandırdılar. Üniversite mezunu değilim, meslek lisesi mezunuyum. Çekirdekten hayata atıldım. Sıfırdan bu işe girdiğim için, en alttaki insanların da neler çektiğini bildiğim için, kendi işimi kurduğumda da onların sıkıntı çekmesini istemediğim için zamanla daha fazla çalışanla daha büyük bir aile olduk. Netsis'in ve Turkcell'in kurumsal iş ortağıyız ve aynı zamanda İstanbul ve Bursa merkezli 8 firmanın da distribütörlünü yapıyoruz.50'ye yakın bayimiz, 50'den fazla da çalışanımız var.