Balıkesir'in Sındırgı ilçesinin sembolü, turizm logosunun simgesi olan ve vatandaşlar tarafından "Sağdıç" adı verilen leylek, bu yıl da belediye binasındaki yuvasına yerleşti.
Baharın müjdeleyicisi “Sağdıç leyleğin” gelişini vatandaşlar dört gözle bekliyor.
Sağdıç leyleğin yuvası binanın projesinde de yer alarak, Türkiye’de tek olma özelliği taşıyor.
Sındırgı'da 1962'de inşa edilen belediye hizmet binasının çatısına yerleşen leylek, binanın yenilenmesine rağmen yuvasına geri geliyor. Belediye binasının yapım sürecinde de eski binanın yıkımı için çatısındaki leyleğin uçması beklendi, leylek gidince aynı yuva geçici olarak direk üzerine taşındı. İnşaat tamamlanıncaya kadar direk üzerindeki yuvada yaşayan leylek 2017'de inşaat tamamlanınca çatıdaki yeni yuvasına kavuştu. Sındırgı Belediye hizmet binası da leylek yuvasının da projesinde yer alması nedeniyle Türkiye’de tek olma özelliği taşıyor.
İlçenin tanıtım logosunda figürüne yer verilen leylek, her yıl ilkbaharda yuvasına gelerek yaz aylarını geçiriyor. Sındırgı ilçesinin insan yaşamına en uygun şehir olduğu ise ilçenin en işlek meydanında, belediye binasının üzerinde leyleklerin yaşamasından da anlaşılıyor. Kırsal mahallelerde yaşayan leylekler için de aynı duyarlılığın gösterildiği ilçede göç zamanı leylekler ölmesin diye elektrik kesintileri de yapılıyor. (İHA)AW857475_05