Geçen yıl bu zamanlar Türkiye EYT'yi (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) konuşuyordu. Genel Seçimler öncesi hükümet çıkardığı yasa ile EYT sorununu çözdü.  Toplu örgütlenme ve toplu hak aramanın Cumhuriyet tarihi boyunca en iyi örneği sanırım EYT oldu. Siyasi görüş, ekonomik sınıf ayrımı bakmaksızın milyonlarca kişi tek bir hedef için yıllarca mücadele verdi ve sonunda bu hakkı devletten aldı. Şimdi örnek bir şekilde hak alan EYT'liler de dahil tüm emekliler büyük sıkıntılar yaşıyor. Ülke olarak yaşadığımız ekonomik sıkıntıyı en bariz şekilde hisseden emekli vatandaşlarımız başta geliyor. Aldıkları ücret asgari ücretin çok altında. Ocak ayında en düşük emekli maaşı 10 bin liraya çıkarıldı. Bu rakamlar resmi olarak açıklanan açlık sınırının altında kaldı. Sosyal patlama olmuyorsa sanırım bu emeklilerin geçmişe dönük birikimlerini de devreye sokması ve devlete olan bağlılıklarının büyük etkisi var. Her şeye rağmen emekliler hak aramak için İsviçre'de olduğu gibi sokaklara çıkmıyor, gösteri yapmıyor. Konuşuyor, şikayet ediyor ama mevcuda katlanıyor. Ve alıştığı ve bildiği partilere oy vermeye devam ediyor. Yaşadığı sorunlar nedeniyle oylarıyla iktidarı cezalandırmak gibi bir düşünceye girmiyor. Bizdeki emeklilerin böyle bir özelliği yok. Yerel seçimlere giden Türkiye'nin gündem maddesi emekliler ve aldıkları maaş üzerinden yürüse de emeklilerin büyük bölümü bu tartışmalardan bağımsız kendi dünyasında yaşıyor. 

İSVİÇRE'DE EMEKLİYE 13 MAAŞ!
Emeklilerin geçim sıkıntısı sadece Türkiye için geçerli değil. Ekonomik olarak en rahat Avrupa ülkelerinden biri olan İsviçre'de emekliler aylardır meydanlarda hak arıyor. İsviçre Hükümeti en sonunda konuyla ilgili ülke genelinde bir referandum yapmak zorunda kaldı. Hükümetin ülke ekonomisini zora sokacağı uyarısına rağmen İsviçre halkı yüzde 60 ile emeklilere 13. maaş verilmesini kabul etti. İsviçre'de artık emekliler refah maaşı altında yılda 13 maaş alacaklar. 3 bin liradan iki bayram ikramiye yerine bizde de aynı yöntem uygulanabilir. Biz de halka sormaya da gerek yok sonucun ne çıkacağı çok ortada. 

1921 Anayasası’nın yeni sürümü mümkün mü? 1921 Anayasası’nın yeni sürümü mümkün mü?

Son cümle: "Bu ülkede emekliye verilecek her kuruş ekonomi çarkını döndürmede en büyük görevi üstlenecektir. En düşük emekli maaşı asgari ücret olmalı..."