TÜRKONFED ve TÜSİAD iş birliğinde, UPS Vakfı desteği ile Türkiye genelinde KOBİ’lerin afet bilincini artırmak, afete hazırlık ve dayanıklılıklarını güçlendirmek amacıyla yürütülen İşletmelerde Dayanıklılık Projesi’nin dördüncü etkinliği BASİFED ev sahipliğinde İzmir’de yapıldı. İş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla gerçekleşen etkinlikte, deprem ve afet risk yönetiminde yapısal olmayan unsurlara ve alınabilecek önlemlere dikkat çekilen eğitim, İZBAŞ Konferans Salonu’nda düzenlendi.

KOBİ’lerin deprem dayanıklılığını arttırmak amacı ile gerçekleştirilen eğitimin açılış konuşmalarını TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Salih Özen,BASİFED Yönetim Kurulu Üyesi, İZBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sevimli veyaparken, Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Şerif Barış ise “Yapısal Olmayan Risklerin Azaltılması, Risk Avı Nedir?” ve“Afet ve Acil Durum Planı Revizyonu Nasıl Olmalıdır” konu başlıklarıyla bir sunum gerçekleştirdi.

Moderatörlüğünü Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Şerif Barış’ın yaptığı“İşletmelerde Yapısal Olmayan Risklerin Azaltılması” panelinde, İZBAŞ A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Aylin Büyükbaş, AKUT Arama Kurtarma Derneği İzmir Operasyon Sorumlusu Özgür Özmen ve İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Eylem Ulutaş Ayatar konuya dair görüşlerini paylaştı.

“Afete Karşı Dayanıklılık Zincirimizi Güçlendirmek için İş Birliği Şart”

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Salih Özen ise yaptığı açılış konuşmasında, firmaların afet bütçesi ve afet ekiplerini kurması gerektiğine işaret ederek, özel sektörün devletle bu konuda işbirliği yapması gerektiğini kaydetti. Riskleri azaltmanın bir memleket meselesi olduğunu belirten Özen, TÜRKONFED ve TÜSİAD iş birliğinde, UPS Vakfı desteği ile işletmelerde dayanıklılık projesini hayata geçirdiklerini; proje kapsamında afet dayanıklılığını artırmak amacıyla çeşitli eğitimler, atölye ve kapasite geliştirme çalışmaları yaptıklarını söyledi. TÜRKONFED olarak afete hazır ve dayanıklı işletmeler oluşturmanın yolunun risklerin belirlenmesinden geçtiğine inandıklarını anlatan Özen, depreme karşı dayanıklılık zincirimizi güçlendirmek için çok paydaşlı iş birliği yapısı ve iletişim ağının tesis etmenin şart olduğunu kaydetti.

“Beka Sorunu Yaratan Depremler için Tedbir Alınmalı”

Toplantının açılışında konuşan BASİFED Yönetim Kurulu Üyesi, İZBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sevimli,felaketler ileyüzleşmeden önce tedbir alınması gerektiğini söyledi. İşletmelerin kriz işletim ve iletişim programını oluşturma gerektiğine işaret eden Sevimli, “Sadece işletmelerin değil OSB’lerin, serbest bölgelerin benzer önlemleri alması gerekiyor. Alınacak en önemli tedbir yapılarımızın depreme dayanıklı olmasıdır. 1999 depreminde 365 bin bina yıkıldı. Ekonomik maliyeti 20 milyar doların üzerinde idi. Yüzlerce fabrika ya yıkıldı yada duruşa geçti. Tüpraş’ta yangın günlerce sürdü. Çok büyük vergi kaybı ve ekonomik zarar oluştu. Bu nedenle depremler ekonomik yıkımlar yaratıyor. Ülke için bir beka sorunudur. İstanbul’da yaşanacak büyük bir deprem Türk ekonomisi yıkar. O nedenle zaman geçirmeden gerekli tedbirler mutlaka alınmalıdır” dedi.

“İşletmeler Afet Yönetimini Oluşturmalı”

Açılış konuşmalarının ardından Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Şerif Barış ise “Yapısal Olmayan Risklerin Azaltılması, Risk Avı Nedir?” ve“Afet ve Acil Durum Planı Revizyonu Nasıl Olmalıdır?” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Sunumunda işletmeler için afet yönetiminin oluşturulması gerektiğine dikkat çeken Barış, “Deprem kuşağında olan Türkiye’de deprem konusunda yapılan çalışmalar ve alınan tedbirler çok yetersiz. Bu konuya daha fazla önem vermek gerekiyor. Hükümet ve yerel yönetimlerin daha çok çalışma yapması gerekiyor. İşletmeler de afet yönetimini oluşturmalı. Afetler ekonomiye büyük zarar verdiği için bu zararların en aza indirilmesi için gerekli tedbirler alınmalı. Bu konuda işletme sahiplerine ve çalışanlarına eğitimler verilmeli” diye konuştu.

“Öncelikle Bilinç Oluşturulması Gerekiyor”

İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Eylem Ulutaş Ayatar, işletmelerin öncelikle depreme dayanıklı olması gerektiğini ve işleyişlerinin de depreme uygun halde düzenlenmesi gerektiğini kaydetti. Alınacak küçük tedbirlerle büyük felaketlerin önüne geçilebileceğini vurgulayan Ayatar, bu konuda daha fazla bilinç oluşturulması gerektiğinin altını çizdi.

İç Mimari Uygulamaları Hayat Kurtarır

Açılış konuşmaları ve sunumların ardından yapılan panelde ise Betül Sezgin, işyerlerinde ölüm ve kazaların önlenmesi için iç mimari düzenlemelerinin çok önemli olduğunu söyledi. Bu konuda birçok detayın olduğunu ifade eden Sezgin, “Binalarda mimarlık, mühendislik projeleri çiziliyor ama uygulamada denetimler yeterli olmadığı için depremlerde büyük sorunlar yaşıyoruz. İç mimaride de eşyaların bina içinde doğru yerleştirilmesi, sabitlenmesi ve mutlaka uzman bir yetkili tarafından bu çalışmaların yapılması gerekiyor. Bu çalışmaların da denetletilmesi şart. Aksi halde depremde yaralanma ve ölüm sayılarını azaltamayız” dedi.

Ege ovalarında beyaz lahana bereketi Ege ovalarında beyaz lahana bereketi