Bazı sanatçılar toplumun her kesiminden sevgi, saygı ve itibar görür. Politik ve dünya görüşümüz ne olursa olsun ortak sevdiğimiz sanatçılar vardır. Barış Manço gibi, Neşet Ertaş gibi... Gönül Dağı türküsü kimsenin siyasi görüşünü sormaz. Dinini, ırkını sormaz. O duyguyu yaşayan herkesi içine alır ve kalbinde taşır. İşte ortak kabul görmüş adını Kuzeyin Oğlu olarak duyuran ve benim de türkülerini beğenerek dinlediğim Volkan Konak'ın bir isyanını sizlere aktarmak istiyorum. Konu şu anda Türkiye'nin en sıcak konusu. Öyle ki, pazar günü yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin finalini oluşturacak en büyük etmen olarak karşımıza çıktı. Olay, Türkiye'nin mülteci sorunu. Suriyeliler başlığı altında topladığımız ve sayıları tam olarak bilinmeyen Afganistan, Pakistan ve Afrika ülkelerinden gelen göçmenler en büyük tartışma konusu. Suriye'de iç savaş başladığında binlerce mülteci Türkiye'nin birçok ilinde gözle görülür hale gelmişti. Basmane çevresinde yüzlerce kişinin sokaklarda yatıp kalkma halini sanırım hatırlıyoruzdur. Göçmenlik, mültecilik bir insanlık dramıdır. Genel tabirle kimse durduk yere vatanını terk etmez. Bilmediği bir coğrafyada çaresizliği bilerek ve isteyerek seçmez. İnsan hakları bağlamında bu duruma kimsenin itiraz edeceğini sanmıyorum. Ama farklı evrelere geçip o ülke için bir milli güvenlik sorunu olmaya başlarsa orada oturup düşünmek gerekiyor. Geçenlerde bir  haber kanalında canlı yayında çok tartışılan bir durum yaşandı. Muhabir, sandık başında oy kullanan bir vatandaşa soru soruyor. Vatandaş, Arapça cevap veriyor. Türk vatandaşı Türkçe bilmiyor. Ama Türkiye hakkında söz sahibi. 

VOLKAN KONAK: "BEYLER BU VATANA NASIL KIYDINIZ!"
Mevcut durumu Kuzeyin Oğlu Volkan Konak yaşadığı bir olayla şöyle anlatıyor. 
Sevgili dostlar;
21 Mayıs 2023 tarihinde İstanbul’da bir semtimizde verdiğimiz konserde, büyük bir göç dalgası ve nüfus yoğunluğu gördüm. Ben bu sorunun bu kadar büyük olduğunu bilmiyordum,
Resmen dehşete düştüm. 
Oradaki yetkililerle görüştüğümde ise şu an ilçelerinde 112 yabancı dilde konuşan 10 binlerce kaçak ve mülteci olduğunu söylediler. Yine yetkililer İstanbul’daki sayılarının ise 2,5 milyon olduğunu belirttiler. 
Bu durumda Türkiye genelini düşünemiyorum bile. 
(10 milyon üzerinde olduğu söyleniyor.)
Oy ve siyasi ikbal için, bu ülkeyi cüzdanındaki bozuk para gibi harcayanlara son sözüm;
“BEYLER BU VATANA NASIL KIYDINIZ”

Son cümle: "Vatanını seven pazar günü sandığa gitsin!"detail-photo-fancybox-1

Bunlar da ilginizi çekebilir