Türkiye geneline sayıları her geçen gün azalan kilim tamir ustalığı, son temsilcileriyle yaşama tutunmaya çalışıyor. Gençlerin ilgi göstermediği sektörde hünerli eller, yıllanmış kilimlere dokunarak onları tekrar hayata döndürüyor.

Türkiye geneline sayıları her geçen gün azalan kilim tamir ustalığı son temsilcileriyle yaşama tutunmaya çalışıyor. Gençlerin ilgi göstermediği sektörde hünerli eller, yıllanmış kilimlere dokunarak onları tekrar hayata döndürüyor. Bir zamanların en gözde mesleklerinden olan kilim tamirciliği adeta son dönemlerini yaşıyor. Gençlerin mesleğe önem vermemesi nedeniyle yeni çırakların yetişmediği meslekte, mesleğini 30 yıldan fazladır icra edenler ayakta tutmaya çalışıyor.

Denizli’de yaşayan 33 yıllık kilim tamiri ustası 57 yaşındaki Celal Sevim, İstanbul’da Ermeni asıllı ustasından öğrendiği mesleği yaşatmaya çalışıyor. Savaş nedeniyle ülkesini terk ederek Denizli’ye yerleşen Suriyeli Enes Eşkulli ile eskiyen kilimlere dokunan ikili yıllara meydan okuyan kilimlere sihirli dokunuşlarda bulunarak tekrar hayata döndürüyor. Bir daha dünyaya gelsem bu işi yaparım diyen Celal Sevim, mesleğe destek verilmesi gerektiğini yoksa ata yadigarı bu sanatı İran ve Pakistanlılara kaptıracaklarını ifade ediyor.
Beyrut’ta yıllarca ustalık yapmış olan Halepli Enes Eşkulli ise mesleğini Türkiye’de icra etmekten dolayı çok memnun olduğunu kaydediyor. (İHA)