Ülke olarak zorlu bir yılı geride bırakıyoruz. Yeni gelen her yıl, son 5 yılda bir önceki yılı hep arattı. Pandemi, ekonomik kriz, seçim işleri derken geldik 2023'ün sonuna. Gelen yeni yıl en azından geçen yılı aratmasın dileğiyle, 2023'ün son yazısını yazmaya başlayalım. Gelecekten doğal olarak hep güzel ve iyi şeyler istenir ve beklenir. Ama hayatın gerçeği iyi ve kötüyü bizlere aynı anda sunmasıdır. Hepsi bir yana esas olan her zaman kişiler için sağlık, ülke için barış ve huzur. Geri kalan dertler yıl içinde yuvarlanıyor bir kalıba giriyor. Girmeyenler ise torba dışında kalıyor veya içimize dert oluyor. Asrın Şirketler Grubu çalışanları ile yeni yıl öncesi küçük bir kutlama yaptık. Kutlamada, çalışma arkadaşlarıma 2023'ü nasıl geçirdiklerini hem iş hem de kişisel hayat için aynı anda sordum. Şükür, çalışma arkadaşlarımın bu kadar olumsuzluklara rağmen her iki alanda da düşünceleri beni 2024 için umutlandırdı. Umut olmazsa bu işler olmuyor. Umudu eksilmeden yukarılara taşımak şart. 

2024 ÜRETİM YILI OLSUN!
Ülke olarak sosyal ve ekonomik krizi aynı anda yaşıyoruz. Türkiye, yıllar sonra tekrar derin yoksullukla tanıştı. Geçmiş yazılarımızda bunun nedenlerini birçok kez ele aldık, anlattık. Bir yerde sorun varsa çözüm de muhakkak vardır. Çözüm belli. Her zaman söylediğimiz gibi çok çalışıp çok üretmek. Katma değeri yüksek işler ortaya çıkarmak. Bu sektörlerde iş yapan kurumları desteklemek ve önlerini açmak. Fabrikada, sanayide, okulda, her alanda üretim değerini ön plana çıkartırsak, güzel günlerin gelmesi çok uzak değildir. Belirli nedenlerden dolayı nüfusun büyük bölümü üreten olmaktan çıkıp tüketen sınıfa katıldı. Özellikle kırsaldan kentlere yaşanan büyük göçler gıdaya olan erişimi zorlaştırdı. Ülke olarak tarım ve tarım ekonomisini tekrar gözden geçirmemiz şart. Ete, süte, yumurtaya, peynire ulaşamayanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Klasik kendi kendine yeten 7 ülkeden biri olan Türkiye, artık aldığı göçler ve yaşadığı üretim sıkıntısından dolayı kendine yeten ülke konumdan çıkmış durumda. Benim ilk dileğim doğal olarak sağlık ama 2024 yılı üretim yılı olsun istiyorum. Etsiz, ekmeksiz hane olmasın istiyorum. 

Son cümle: "Ülke ve dünya olarak son yıllarda çok ceza çektik. Bu yeni yılda cezamız bitsin artık. 2024'te yüzümüz gülsün. Özellikle de çocuklarımızın. Mutlu ve sağlıklı yıllar diliyorum..."