EGE MECLİSİ - Salonu dolduran kadınlara seslenen Başkan Karabağ, “Atatürk, Cumhuriyet kurulurken kadınlarımızın haklarını hemen verdi. Şimdi telefonla eş boşama noktasına geldik. Hangi yetkili kafalar bu işleri yönlendiriyorsa bunların hakkından bir siz gelirsiniz. Hanımlar siz el koymadan Türkiye'de hiçbir şey düzelmez. Ben bu ülkenin bütün sorunlarını kadınların çözeceğine inanıyorum” dedi.

 

Havuz Düğün Salonu'ndaki buluşmaya Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, CHP Bayraklı İlçe Başkanı Cemalettin Alper, KADGÜÇ Başkanı Birgül Doğan ve çok sayıda kadın katıldı. Burada konuşan Başkan Karabağ, KADGÜÇ’le dayanışma içerisinde olduklarını söyledi. Başkan Karabağ, “Özellikle kadın dernekleri olmasa Türkiye’de hiçbir konunun hallolması mümkün değildir. Cumhuriyet de öyle kurulmuştur. Şimdi bu günlerde bir mesajla eş boşama fetvası verildiği günlerdeyiz. Atatürk bunları istememişti. Cumhuriyet kurulurken, kadınlarımızın haklarını hemen verdi. 1934'te seçme ve seçilme hakkına kavuştunuz. Şimdi telefonla eş boşama noktasına geldik. Hangi yetkili kafalar bu işleri yönlendiriyorsa bunların hakkından bir siz gelirsiniz. Hanımlar; siz el koymadan Türkiye'de hiçbir şey düzelmez” dedi.

 

KADIN EGEMEN BELEDİYE

2009’da seçim çalışması yaparken çok sayıda eve misafir olduğunu anlatan Başkan Karabağ, sözlerine şöyle devam etti: “Evlerde hep eşlerinden boşanmış genç anneleri görüyordum. Çoğu benden iş istedi. Bende dedim ki; ‘eğer belediye başkanı seçilirsem benim belediyem kadınların egemenliğinde bir belediye olacak’ Hiçbir mesleği olmayan hanımlara ‘Ev temizliği yapıyorsunuz, sokakları da temizler misiniz?’ diye sordum. Koro halinde ‘evet’ dediler. Ve bizim sokaklarımızda, caddelerimizde kadınlarımız var. Kadın müdürlerimiz, başkan yardımcılarımız, meclis üyelerimiz var. Çoğunluğu bayanların egemen olduğu bir belediyeyiz. Belediyemizde 7 diş hekimi var, 6'sı kadın. 25 öğretmen var, 20’si kadın. Ben bu ülkenin bütün sorunlarını kadınların çözeceğine inanıyorum”.

 

SONUNA KADAR YANINIZDAYIM

“Ben Atatürk' ün Türkiye' sini sizlerin koruyacağına inanıyorum” diyen Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, “Sevgili Atatürk, sizleri ne kadar korumuş, sizlerin haklarına ne kadar sahip çıkmış görüyorsunuz. Onun için Atatürk'e 29 Ekim etkinlikleriyle Türkiye manşetine taşıyan bir ilçe olduk. Ben bütün sorunların yurtsever, vatansever, Atatürkçü kadınlarımız tarafından çözüleceğine inanıyorum. Bayraklı Belediyesi olarak çağdaş, laik, Atatürkçü, güler yüzlü hanımlarımızın sonuna kadar yanında olduğumuzu söylemek istiyorum” dedi.

 

PLAKET VERDİLER

Konuşmaların ardından Kadınların Gücü Kültür, Eğitim, Dayanışma ve Yardım Sevenler Derneği (KADGÜÇ) başkanı Birgül Doğan, Başkan Hasan Karabağ’a derneğe ve kadınlara yönelik katkılarından dolayı plaket takdim etti. Başkan Karabağ da “Kadının insan hakları eğitim programı grup çalışmasına” katılarak sertifika almaya hak kazanan kadınlara sertifikalarını verdi.