Denizli’nin 17 ilçesinde 4 bin 434 üreticiye yüzde 50 hibe ile dağıtılan ve toplam 53 bin 400 dekar alanda toprakla buluşan silajlık mısırların hasadı devam ediyor.

Denizli Büyükşehir Belediyesi ile Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde uygulanan proje çerçevesinde, 17 ilçede 4 bin 434 üreticiye yüzde 50 hibe ile dağıtılan ve toplam 53 bin 400 dekar alanda toprakla buluşan silajlık mısırlar hasat edilmeye başlandı. Denizli Büyükşehir Belediyesi ile Denizli İl Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından uygulanan proje çerçevesinde Merkezefendi İlçesine bağlı Çeltikçi Mahallesi’nde Silajlık Mısır tarla günü düzenlendi. Tarla gününde açılış konuşmasını yapan Biotek Tohumculuk’tan Abdullah Akan; Yerli ve Milli olarak ürettikleri silajlık mısır tohumu ile gurur duyduklarını kaydederek, proje için Büyükşehir Belediyesi ve Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne teşekkür etti.

Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir Çınar yaptığı konuşmada, “Gıdanın her geçen gün önemini artık biliyoruz, tartışmıyoruz bile. Ülkemizde süt üretiminin yüzde 90’ı, et üretiminin de yüzde 68’inin sığır cinsi hayvanlardan elde edildiğini düşünürsek ve bunların kaba yem ihtiyaçlarının büyük bir kısmının da silajlık mısır tarzı ürünlerden karşılandığını öngördüğümüzde, yapılan projenin ne kadar önemli bir proje olduğunu görebiliyoruz. Biz dünyaya baktığımızda 800 milyon civarı aç insan olduğunu görüyoruz. Bunun çözümü için hızlı bir şekilde, projelerle tarımsal üretimin ve gıda üretiminin arttırılması gerektiğini biliyoruz. Süreç içerisinde baktığımızda Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak değişik finans kaynaklarından, değişik projeler üreterek çiftçimizin daha fazla üretmesini, daha fazla arzını yapmasını hedefliyoruz. Bugün burada olduğumuz projede 8 bin 900 torba silajlık mısır tohumu Denizli’de şartları tutan üretim yapan tüm üreticilerimize dağıtıldı. Buradan şunu söyleyebilirim. Üreticilerimizin şahsında sayın Başkan’a çok teşekkür ediyorum. Denizli’de kim mısır üretmek istiyorum diyorsa Büyükşehir Belediyesi olarak bu maliyetin altına girdi, ben silajlık mısır üretmek istiyorum diyen tüm çiftçilerimizin talepleri karşılandı” dedi. (İHA)