Ege Denizi’nde yarın akşam saatlerinden itibaren rüzgarın fırtına ve kuvvetli fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. Aydın ve Manisa illerinde zirai don tehlikesi bulunuyor.
Meteoroloji’den yapılan açıklamada, “Kuzey Ege’de rüzgarın yarın (Salı) akşam saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğu, zamanla kuzeybatı yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/saat) fırtına, yer yer 9 kuvvetinde (90 km/sa) kuvvetli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Fırtınanın, 29 Mart 2023 Çarşamba günü sabah saatlerinden itibaren etkisini kaybetmesi beklenmektedir. Güney Ege’de rüzgarın yarın (Salı) akşam saatlerinden sonra kuzey ve kuzeydoğu zamanla kuzeybatı yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/saat) fırtına, yer yer 9 kuvvetinde (90 km/sa) kuvvetli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Fırtınanın, 29 Mart 2023 Çarşamba günü akşam saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi beklenmektedir. Beklenen fırtına nedeniyle meydana gelebilecek olumsuzluklara (Deniz ulaşımında aksamalar v.b.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” denildi.
Meteoroloji’den yapılan açıklamada, “Kuzey Ege’de rüzgarın yarın (Salı) akşam saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğu, zamanla kuzeybatı yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/saat) fırtına, yer yer 9 kuvvetinde (90 km/sa) kuvvetli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Fırtınanın, 29 Mart 2023 Çarşamba günü sabah saatlerinden itibaren etkisini kaybetmesi beklenmektedir. Güney Ege’de rüzgarın yarın (Salı) akşam saatlerinden sonra kuzey ve kuzeydoğu zamanla kuzeybatı yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/saat) fırtına, yer yer 9 kuvvetinde (90 km/sa) kuvvetli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Fırtınanın, 29 Mart 2023 Çarşamba günü akşam saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi beklenmektedir. Beklenen fırtına nedeniyle meydana gelebilecek olumsuzluklara (Deniz ulaşımında aksamalar v.b.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” denildi.AW857051_01

Aydın’a zirai don uyarı
Aydın’da yarından itibaren etkili olması beklenen soğuk ve yağışlı hava ile birlikte yüksek kesimlerde zirai don bekleniyor.
Meteoroloji’den yapılan açıklamada, “Yapılan son değerlendirmelere göre; Balkanlar üzerinden gelmesi beklenen soğuk havayla birlikte 29.03.2023 Çarşamba ve 30.03.2023 Perşembe günü Aydın’ın iç ve yüksek kesimlerinde zirai don beklenmektedir. Tarımsal faaliyetlerle uğraşan vatandaşlarımız başta olmak üzere zirai don tehlikesine karşı tedbirli olunmalı, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi tarafından il ve ilçeler için hazırlanan sıcaklık tahminleri dikkatle takip edilmelidir” denildi. (İHA)AW857124_01

 Manisa'ya kuvvetli yağış, fırtına ve don uyarısı
 Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi tarafından, Manisa il geneli için kuvvetli yağış, fırtına ve zirai don uyarısı yapıldı.
Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi tarafından yapılan uyarılarda şu ifadelere yer verildi:
"Yapılan son değerlendirmelere göre; bu gece saatlerinden itibaren Manisa il genelinde yerel olarak kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır. Yine rüzgarın Manisa il genelinde; bu akşam saatlerinden itibaren güney yönlerden zamanla batı ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli rüzgar (40-60 kilometre/saat) ve kısa süreli fırtına (60-70 kilometre/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden ulaşımda aksamalar, ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, soba ve doğal gaz kaynaklı zehirlenmeler gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır. Salı günü sabah saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi beklenen fırtınayla birlikte ulaşımda aksamalar, çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır."

Zirai don tehlikesine karşı uyarı
Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi, ayrıca Manisa bölgesi için zirai don uyarısında bulundu. Yapılan açıklamada, "Bölgemizin 28 Mart 2023 Salı günü kuzeybatı kesimlerden başlayarak Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklıklarının 8-12 derece azalarak mevsim normallerinin altına inmesi bekleniyor. Soğuk havayla birlikte yağışların yüksek ve iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şekline dönüşeceği tahmin ediliyor. Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri bölgemizin iç kesimlerinde zirai don bekleniyor. Rüzgarın bugün güneyli, yarın kuzeyli yönlerden kuvvetli (40-60 kilometre/saat) ve kısa süreli fırtına (60-70 kilometre/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Soğuk hava, karla karışık yağmur ve kar yağışı ile kuvvetli rüzgar ve fırtınayla birlikte ulaşımda aksamalar, zirai don, buzlanma ve buna bağlı sağlık sorunları gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunması, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Erken Uyarı Merkezinin hazırlayacağı uyarıların takip edilmesi önem arz etmektedir" denildi. (İHA)