Türkiye, futbolun dışında spor branşlarında büyük başarılar kazanıyor. 19 Mayıs Spor Bayramı’nda kulüplerimiz ve milli sporcularımız ülkeye ikinci bayramı yaşattılar. Güzel haberler hafta içi ardı sıra geldi. Gurur ve onur veren bu haberler, uluslararası arenada Türkiye markası adına çok önemli. Ülke tanıtımlarında spor başarıları son yıllarda çok öne çıkmaya başladı. Yıllarca Galatasaray’ın Avrupa’da yakaladığı başarılarının etkisini, yurt dışına çıktığınızda canlı görerek idrak etmiştik. Geçen hafta sporcularımız öyle başarılar yakaladı ki, keyif üstüne keyif verdi. Kazanılan Avrupa şampiyonlukları ile dünya şampiyonlukları madalyaları saymayı zorlaştırdı. Basketbolda Avrupa’nın en gözde organizasyonu THY Avrupa Ligi’nde Anadolu Efes final maçında Real Madrid’i yenerek üst üste ikinci kez Avrupa Şampiyonu oldu. Kadın voleybolunda bir dünya markası olduğumuzu bir kez daha kanıtladık. Vakıfbank Kadın Voleybol Takımı, CEV Şampiyonlar Ligi finalinde İtalyan İmoco Volley ekibini finalde yenerek Avrupa Şampiyonu oldu. Vakıfbank bu kupayı toplamda 5 kez kazanarak Avrupa’nın en büyüğü olma özelliğini korudu. Diğer önemli bir başarıda kadın boksörlerden geldi. İstanbul’da düzenlenen Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası’nda kadınlarımız 5 altın ve 2 bronz madalya kazanarak takım olarak Dünya Şampiyonu oldular. İngiltere’de düzenlenen Avrupa Tekvando Şampiyonası’nda sporcularımız 5 altın, 2 gümüş ve 4 bronz madalya alarak Avrupa Şampiyonu olarak yurda döndü. Bir Avrupa Şampiyonluğu da ampute futboldan geldi. Etimesgut Belediye Ampute Futbol Kulübü, Polonya’da düzenlenen Ampute Futbol Şampiyonlar Ligi’nde finali kazanarak şampiyon oldu. 

SPOR, EN İYİ MESAJ KANALIDIR!
Sporcuların, toplumsal olaylar karşısında verdikleri mesajların etkisini son zamanlarda görüyor, biliyoruz. Büyük kitlelerin takip etmesi ve rol modelliklerinden dolayı etki alanlarının büyük olması, spordaki alınan başarıları daha da ön plana çıkarıyor. Naim Sülaymanoğlu, bu yöntemle Balkanlarda Türklerin sesi olmamış mıydı? Bu başarılar bizi ülke olarak farklı noktalara taşıyacaktır.

Son cümle: “Spor sağlığa, topluma, ekonomiye ve ülkeye faydalıdır. Bu fayda için zeki, ahlaklı ve çevik sporcular yetiştirmeye devam edelim…”