İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü’nden Doç. Dr. Şölen Kipöz ve bu yıl mezun olan İpek Karatop, ‘Döngüyü Tasarla’ adlı yarışmada Türkiye birincisi oldu. Örnek bir akademisyen-öğrenci çalışmasına imza atan ikili, atık durumdaki erkek gömlekleri dönüştürülerek kadınlar için hazırlanan birbirinden şık pantolon, etek, yelek, gömlek ve elbise tasarımlarını içeren koleksiyonla başarıya ulaştı.

Bu yıl ‘ileri dönüşümü tasarla’ temasıyla gerçekleşen yarışmada; Koç Üniversitesi, Endüstriyel Tasarım Meslek Kuruluşu, İstanbul ve Yeniköy Rotary Kulübü ortaklığında, akademisyenler ve iş dünyasının profesyonellerinden oluşan bir jüri tarafından değerlendirme yapıldı.

HAZIR GİYİM KOLEKSİYONUNA DÖNÜŞTÜ

İzmir Ekonomili Karatop, ‘Gömlek Döngüsü’ adlı proje kapsamında oluşturduğu tasarımları; sürdürülebilir moda alanında başarılı çalışmalara, çok sayıda uluslararası makale ve sergiye imza atan, ‘Sürdürülebilir Moda’ ve ‘Modada Yavaşlık’ kitaplarının editörü ve yazarı olan Doç. Dr. Kipöz’ün gözetiminde hazırladı. İEÜ Tekstil ve Moda Tasarımı Stüdyosu’nda hayata geçirilen sürdürülebilir, seri üretime uygun ve döngüsel koleksiyon, jürinin de dikkatini çekti. ‘Gömlek Döngüsü’ projesi, endüstriyel ve perakende atıkları olarak değerlendirilen atıl erkek gömleklerinin, seri üretilebilecek bir hazır giyim koleksiyonuna dönüştüğü ‘döngüsel ekonomi’ modeli olarak değerlendirildi.

YATIRIMCILARA DA SUNDULAR

Kipöz ve Karatop, çalışmalarını İstanbul’daki seri ve melek yatırımcılara sunarak projeyi hayata geçirme yolunda ilk adımı da attı. Kipöz ve Karatop, İstanbul  Rotary Kulüp organizasyonunda, girişimci Fuat Sami’nin koçluğunda, yarışmanın final aşamasında gerçekleştirdikleri sunumda büyük beğeni topladı. İkili, önümüzdeki günlerde İstanbul’da yapılacak törende ödüllerini alacak.