İzmir'in Foça ilçesinde son iki aydır sahilleri istila eden denizanaları vatandaşları tedirgin etmeye devam ediyor. Su altı kamerası ile çekilen denizanalarının görüntüleri istilanın ne kadar yoğun olduğunu gösteriyor.
Foça kıyılarında denizanası istilası devam ediyor. Vatandaşlar, deniz yüzeyini kaplayan denizanası istilasının ne zaman sona ereceğini merak ederken, rüzgarın da etkisi ile sahile vuran denizanaları festival veya tatil nedeniyle gelen turistlerin de ilgisini çekiyor.
İzmir'in incisi olan Foça’nın, maviliği ile kendine hayran bırakan deniz manzarası gün geçtikçe belirli noktalarda çoğalan denizanaları sebebiyle olumsuz etkileniyor. Denizanası yoğunluğunun geçen yıllara oranla bu yıl daha fazla olduğu ve deniz kirliliğinin arttığı noktalarda sayılarının çoğaldığı gözlemleniyor.

Su altında denizanalarının yaşamı görüntülendi
Su içinde hareket eden denizanaları su altı kamerası ile yakından görüntülendi. Denizanalarının su altında ilerleyişi, şemsiyesinin açılıp kapanması, genellikle birlikte bir koloni halinde hareket etmeleri ile üzerlerindeki küçük canlılar görüntülere yansıdı.
Müzik festivali için Foça’ya gelen Muratcan Çetindere, “Arkadaşımla müzik festivali için Foça’ya geldik. Gezerken ilginç şekilde sahil kenarında çok fazla denizanası olduğunu gördük. Ben daha önce Bursa’da denizanası görmüştüm, bizim orada denizanaları beyaz oluyor burada mavi olduğunu gördüm. Bir doğa olayı, muhtemelen dalgalar onları kıyılara getiriyor” dedi.
Foça’ya tatile gelen Anıl Yavuzdoğan da, "Arkadaşlarla Foça’ya hem tatil hem de festival için geldik. Foça’yı dolaşırken denizanalarını gördük, popülasyonları oldukça fazla ve kıyıya vurmuşlar sanırım. Denizanalarının bazı türleri zehirli bazıları değil, insanlar kuşkuda kalıyor galiba sayılarından dolayı. Daha önce, Zonguldak ve Bartın'da benzer olaylar görmüştüm, Doğa olayıdır sonuçta normal. Rüzgar ve akıntı ile geliyorlar” diye konuştu.

Denizanaları Foça'dan sonra Çeşme kıyılarında da panik oluşturdu
İzmir'in turistik ilçesi Foça'da, geçtiğimiz ay bazı sahillerde görülen denizanası istilası vatandaşlarda korku uyandırırken, Çeşme'de de bazı koylarda benzer görüntüler meydana geldi. İklim bilimci Prof. Dr. Doğan Yaşar ise görüntülerin sebebi olarak deniz suyu sıcaklığındaki rekor artış ve denizlerdeki kirliliği işaret etti.
Geçtiğimiz Ağustos ayında, İzmir'in turistik ilçesi Foça'nın birçok sahilinde görülen denizanası istilası vatandaşları tedirgin etmiş, denizanalarına temas nedeniyle hastanelere başvurular artış göstermişti. Aradan geçen kısa zamanın ardından benzer görüntüler, Çeşme ilçesinde de ortaya çıktı. Çiftlikköy Fenerburnu Koyu ve Dalyan kıyılarına gelen vatandaşlar, deniz yüzeyinde ve kıyıya vurmuş halde çok sayıda denizanasına rastladı. Mavi renkte olduğu gözlenen denizanalarının rüzgarla ve dalgalarla birlikte kıyıya vurdukları tahmin edildi.

"Bu yıl denizanalarını çok daha sık görüyoruz"
Görüntülerle ilgili açıklamalarda bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi ve İklim Bilimci Prof. Dr. Doğan Yaşar, sıcaklık artışı ve denizlerdeki kirlilikle birlikte denizanalarının daha sık görüldüğünün altını çizdi. Prof. Dr. Yaşar, "Her yıl bu denizanalarını, özellikle Ağustos aylarında görmeye alışmıştık. Ancak bu sene yoğun görüldü. Bunun nedenlerinden biri, Türkiye'de tüm zamanların deniz suyu sıcaklığı 32,7 derece ile İzmir'de kırıldı. Deniz suyu sıcaklığı seviyesi yüksek olunca bir de biz denizlerimize çok fazla atık bıraktıkça, bu tür canlıları denizlerimizde sıklıkla görüyoruz. Bizim denizleri foseptik olarak kullanmamız dolayısıyla oradaki atıklar, bu canlılar için besin anlamına geliyor. Bu nedenle biz bu yıl denizanalarını çok daha sık görüyoruz" dedi.

"Foça'daki denizanaları Çeşme'ye ulaştı diyemeyiz"
Foça'daki denizanalarının Çeşme'ye ulaşmasının mümkün olmayacağına dikkat çeken Prof. Dr. Doğan Yaşar, "Daha önceden Akdeniz'de yerleşim yerlerinde görebiliyorduk denizanalarını ancak şimdi sadece Foça değil daha kuzeyde de görebiliyoruz. Bu yıl sıcaklık rekorları kırıldı ama bu tabi ki tek başına neden değil. Hem yüksek sıcaklık hem de kirliliğin birlikte neden olduğu görüntülerdir bunlar. Foça'daki denizanaları Çeşme'ye ulaştı diyemeyiz çünkü bu canlılar yüzme kabiliyeti olan canlılar değildir ve akıntı da buna müsait değildir. Denizanaları akıntı ve rüzgarla yığılır ve bazı koylarda bunları görmemiz anormal değildir" diye konuştu.

Tehlikeliler mi?
"Bu türler zehirli olmasa da dokunmak canı acıtıyor" diyen Prof. Dr. Yaşar, "Vatandaşlar denizanasına temas ettikleri anda, öncelikle o bölgeyi deniz suyuyla yıkaması daha sonra da bir sağlık kuruluşuna giderek tedavi olması gerekir. Bu denizanaları zehirli değildir ancak temas halinde can yakarlar" açıklamasında bulundu. (İHA)AW031690_05

AW031690_02