İzmir'i Ankara'da temsil edecek 28 milletvekili için partiler aday listelerini açıkladı. Sevinen oldu, üzülen oldu. Kızan oldu, adaylıktan çekilen oldu. Bunlar politikanın doğasında var. İstek ve hayaller her zaman karşılık bulmuyor. Birileri için yanlış olan, başkalarının doğrusu oluyor. İzmir'de en çok merak edilen CHP ve AK Parti milletvekili aday listeleriydi. Özellikle de CHP listelerinde hangi isimlerin yer alacağı günlerdir konuşuluyordu. Listeleri genel olarak yorumlayacak olursak tam anlamıyla bir değişim yaşandı dersek abartı olmaz. CHP mevcut 14 milletvekilinden sadece 5 ismi tekrar aday gösterdi. Sevda Erdan Kılıç, Tuncay Özkan, Ednan Arslan, Murat Bakan ve Mahir Polat aday listelerinde seçilebilir yerden kendilerine yer buldu. CHP listelerinde dikkat çeken husus ittifak adaylarına seçilebilir 4 kontenjan verilmesi oldu. Seda Kaya Ösen dışında ittifak adayların tamamı İzmir dışından olması ayrı tartışma konusu. CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu örgüt olarak hedeflerini 9+9 olarak açıkladı. 2018 seçimlerine göre ilave 4 milletvekili daha koydu. AK Parti listelerinde de büyük değişim yaşandı. 3 dönem kuralına takılan Binalı Yıldırım ve Hamza Dağ listelere alınmadı. En büyük sürpriz Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan konusunda yaşandı. Belediye başkanlığından istifa edip İzmir adayı olan Sayan, 6'ncı sırada yer aldı. Bu geçen seçimler açısından seçilebilir bir sıra değil. Son seçimlerde AK Parti İzmir'de 4+4 milletvekili çıkarmıştı. AK Parti listesinin en güzel yanı Türkiye'nin en genç milletvekili adayına yer vermesiydi. 18 yaşındaki üniversite öğrencisi Nisa Alptekin en genç milletvekili olarak listede yer aldı. Nisa'nın seçilme şansı yok. İYİ Parti Aytun Çıray krizi sonrası listelerini açıkladı. Dervişoğlu ve Kırkpınar liste başı olarak yerlerini aldı. 

İZMİR 2'NCİ BÖLGEDE TİP'E DİKKAT!
İzmir'de seçimlerde takip edilmesi gereken parti bana göre Türkiye İşçi Partisi olacak. TİP'in 1'inci sırada adayı ünlü televizyon habercisi İrfan Değirmenci. Seçilebilir mi? Neden olmasın. 

Son cümle: "Türkiye normal bir seçime gitmiyor. Bu seçim milletvekili seçimlerinden ziyade bir rejim seçimi. Herkes oyunu bu düşünceyle kullanmalı..."