Türkiye nefesini tuttu, 14 Mayıs gününü bekliyor. Ülke açısından büyük önem taşıyan seçimlere sayılı günler kala tartışma ve polemikler büyüyerek devam ediyor. Suni gündemi bir tarafa bırakıp ben sizlere bugün geçmişte yaşanan bir siyasi gerçeklik ile tekrar yüz yüze getirmek istiyorum. Anlatmak istediğim konu 1994 Yerel Seçimleri. Ankara'da 0,5 ile kaybedilen bir seçim sonrası Türkiye siyasi hayatının nasıl değiştiğini gösteren seçim sonuçları üzerinde durmak istiyorum. Çünkü, yine 0,5'in bu seçimi kaybettirme ihtimali var. Tam iki sene önce bu köşeden şu yazıyı yazmışım. Aynen aktarıyorum.

LİDERLİK YARIŞI SOLA HEP ZARAR VERDİ!
27 Mart 1994 Yerel Seçimleri’ne gidilirken Türk siyasetinden solda üç parti vardı. Uzun yıllar SHP’de Erdal İnönü’ye karşı genel başkanlık yarışı veren Deniz Baykal, 1992 yılında tekrar açılan CHP’nin genel başkanı olmuş ilk seçimine girmişti. CHP’nin o tarihte yerel seçimlere girmesi Ankara, İstanbul ve İzmir’de sol belediyelerin olduğu başkanlıkları, sonuçları bugünlere kadar gelen Refah Partili ve DYP’li adaylara bıraktı.

İSTANBUL, ANKARA, İZMİR NASIL KAYBEDİLDİ?
27 Mart 1994 Yerel Seçimleri'ne üç sol parti katıldı. Dönemin en büyük sol partisi SHP, Bülent Ecevit’in DSP’si ve Deniz Baykal’ın lideri olduğu CHP…

İstanbul’da SHP’nin adayı Zülfü Livaneli, DSP’nin adayı Necdet Özkan, CHP’nin adayı da Ertuğrul Günay şeklinde sıralandı. İstanbul seçimini kazanan isim ise Refah Partisi adayı Recep Tayyip Erdoğan oldu. Partilerin aldıkları oy oranları şöyle oldu.
Refah Partisi: Yüzde 25.19
SHP: Yüzde 20.30
DSP: Yüzde 12.38
CHP: Yüzde 2.1
Üç sol partinin toplam oy oranı yüzde 34.81 olarak ortaya çıktı. Solda birlik sağlanamadığı için İstanbul seçimlerini Refah Partisi kazandı.

1994 seçimlerinde SHP’nin Ankara adayı Korel Köymen, CHP’nin adayı da Ali Dinçer oldu. Seçimi SHP kıl payı kaybetti.
Refah Partisi: Yüzde 27.30
SHP: Yüzde 26.80
DSP: Yüzde 7.07
CHP: Yüzde 2.1
Ankara’da CHP’nin seçime girmesi SHP’ye seçim kaybettirdi. Refah Partisi adayı Melih Gökçek yüzde 0.5 farkla seçimi kazandı ve Ankara’nın sola geri dönmesi için tam 24 yıl beklendi.

Gelelim güzel İzmir’imize… 1994 Yerel Seçimleri'ne gidilirken belediye başkanlığında SHP’li Yüksel Çakmur vardı. SHP’nin adayı tekrardan Çakmur oldu. DSP’nin adayı Gazeteci Ayla Tamar, CHP’nin adayı da Süha Baykal olarak gösterildi. Seçimi kıl payı DYP adayı Burhan Özfatura kazandı. Sonuçlar şu şekilde ortaya çıktı…
DYP: Yüzde 27.80
SHP: Yüzde 26.50
DSP: Yüzde 7.00
CHP: Yüzde 2.5
Şimdilerde solun kalesi olarak bilinen İzmir, bölünmüşlük yüzünden başkanlığı 1994 yılında DYP’ye verdi.

Son cümle: “'İlle de ben' demenin siyasi ve sosyal sonuçları olmuştur, olacaktır. İnanıyorum ki, 14 Mayıs günü düğümü halk çözecek, oylarını birleştirecektir”