Aydın’da mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar alternatif turizm rotalarını da artırdı. Yaz sıcağında alternatif tatil ve dinlenme durakları arayan tatilciler, ilin batısında bulunan sahil kentleri Kuşadası ve Didim’in yanı sıra iç bölgelerde yer alan yayla, nehir ve göletlerin yer aldığı doğal güzelliklerle dolu mesire alanlarına akın etti.

Aydın merkezde Paşa Yaylası, doğusunda ise denize uzak ilçeler arasında yer alan Buharkent-Gelenbe Mesire Alanı, Kuyucak-Belenova Yaylası, Nazilli-Sultanhisar-Ovacık Yaylası, Karacasu Ballıpınar-Kahvederesi-Subaşı Yaylaları, Bozdoğan-Kemer Barajı Arapapıştı Kanyonu ile Bozdoğan Akçay Mesire alanları hafta sonunda doldu taştı. Nazilli ve Aydın kent merkezlerinde sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle kendilerini deniz yerine yayla ve mesire alanlarına atan vatandaşlar, kendilerini özellikle saklı cennetlerin doğal serinliklerine bırakıyor. Piknik havasında hem serinliği yaşayan hem de hafta sonunu farklı ortamlarda geçirmeyi hedefleyen vatandaşlar bir yandan mangal keyfini sürerek öte yandan da çocukları ile birlikte kendilerini Akçay’ın serin sularına bırakıyorlar. Bölgede bulunan sosyal tesisler hafta sonlarında tam doluluk oranına ulaşarak serinlemek isteyen vatandaşların imdadına yetişiyor.

Temiz hava ve alabalık keyfi bir arada
Tertemiz suları ile ünlü Bozdoğan-Kemer Barajı'nda yetişen alabalıklarından tatmak, barajı besleyen Akçay Nehri boyunca yer alan mesire ve piknik alanlarından yararlanmak isteyen vatandaşlara hizmet veren tesisler sundukları çeşitli imkanlarla konuklarından tam not alıyor. Sabahın erken saatlerinden itibaren bölgedeki tesislere akın eden vatandaşlar karpuzundan etine, sebzesinden meyvesine kadar yanlarında getirdikleri yiyeceklerle gün boyunca piknik alanlarında vakit geçiriyor. Çocukları ile birlikte sık sık kendilerini serin sulara bırakan piknikçilere uzak illerden gelen konukları da eşlik ediyor.

Akçay havzasında saklı bir cennet
Sunduğu çok çeşitli imkanlarla her geçen gün cazibesini artırmaya devam eden özel bir tesis Nazilli’den 45, Aydın’a ise 90 kilometre mesafede günübirlik tatilcilerin uğrak yerleri arasına hızla yerleşti. Sırma Mahallesi’ni geçtikten sonra Kemer Barajı yolu üzerinde yaklaşık bir km sonra sola ayrılan patikadan ulaşılan tesis, çam ve kavak ağaçları arasında serin suları ile misafirlerini karşılıyor. Çocuklar için her şeyin düşünüldüğü Akçay Nehri kenarındaki bir tesiste bulunan elektrikli tren, su bisikletleri, salıncaklar ve daha birçok eğlence aracı, çocukların mutluluğunu zirveye çıkarıyor. Büyükler için gezi yolları, nehirde ve özel olarak hazırlanmış alanlarda doğanın muhteşem manzarası arasında serinleme imkanı sunan ortamlar bölge halkını tatmin ediyor. Mangalını, etini, yiyeceğini getirenlerin yanı sıra hazırlıksız gelenlerin her türlü yiyecek, alabalık ve et ürünlerini rahatlıkla bulabileceği tesiste hemen hemen her şey mevcut. (İHA)AW018526_02

AW018526_01

AW018526_05

AW018526_06