EGİKAD’ın üst kuruluşu olan TÜRKONFED ile karşılıklı bilgi ve görüş alışverişinde bulunduklarını söyleyen EGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Şahika Yörükoğlu Aşkıner, “TÜRKONFED ile kısa ve uzun vadede yapılacak işbirlikleri ve etkinlikler üzerine görüşmeler gerçekleştirdik. Önümüzdeki dönemde TÜRKONFED desteği ve ortaklığında çeşitli projeleri hayata geçireceğiz” dedi.

TÜRKONFED Merkezi’nde TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez’i ziyaret eden EGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Şahika Yörükoğlu Aşkıner liderliğindeki EGİKAD Yönetim Kurulu ve üyeleri, kendilerini ve işkolları tek tek tanıttıktan sonra, 2023 seçim sonrası Türkiye ekonomik görünümünü de değerlendirdi.

TURKONFED Başkanı Süleyman Sönmez’in iş kadını derneklerine çok değer verdiğini belirten Aşkıner, hem siyasette hem de Oda ve Borsalardaki Yönetim Kurullarında kadın üye sayısının artırılması gerektiğine dikkat çektiğini söyledi. EGİKAD Başkanı Aşkıner, “Ziyarette bizler de Ege İş Kadınları Derneği olmamıza rağmen, bundan sonra Türkiye’nin diğer bölgelerindeki kadın dernekleri ile hızlı bir iletişim başlatıp, kadın gücünü artıracak bir yayılma politikası izleyeceğimizden ve önümüzdeki dönemde sıra ile deprem bölgesindeki illerimizden başlayarak o bölgelerdeki kadın derneklerine ve de depremden mağdur olmuş kadın girişimcileri ziyaret etme konularını masaya yatırdık. Ayrıca önümüzdeki dönemde TÜRKONFED desteği ve ortaklığı ile kadınlar için ne gibi projeleri hayata geçirebileceğimizi görüştük” dedi.

KAGİDER’i de ziyaret ettiler
Seçim sonrası ekonomik alandaki endişelerini vurgulayan EGİKAD Başkanı Aşkıner, “Yılın ikinci yarısı Türkiye’yi ciddi zorlu bir dönem bekliyor. Bu döneme hazırlık aşamasında özellikle KOBİ’lerin atması gereken adımları da konuştuk” diye konuştu.
EGİKAD heyeti sonrasında KAGİDER’e de bir nezaket ve işbirliği ziyareti gerçekleştirdi.  KAGIDER Başkanı Emine Erdem ve Yönetim Kurulu üyeleri tarafından karşılanan heyete EGİKAD Başkanı Aşkıner, yeni yönetim kurulu üyelerini tanıştırıp, güncel projelerini, özellikle devam eden Erasmus + projeleri olan MIRA (Creative Women in Labor Market) ve DAS(Digital Age Skills) konusunda KAGİDER üyelerine bilgi verdi.  Bundan sonra da birlikte alınacak EU Projelerinde ortak çalışabileceklerini söylediler.

KAGİDER de ziyarete gelen EGİKAD heyetine kurumları ile ilgili tanıtım filmini izlettikten sonra, KAGİDER’in yönetim yapısı, ulusal ve uluslararası projeleri ile ilgili bilgi verip, Ticaretin Kadınları Portalı’nın yaygınlaştırılması için kendilerine destek vermesini istedi. Bu konu ile ilgili olarak 28 Nisan’da İzmir’e yapacakları ziyarette konuyu daha detaylı konuşacakları ile ilgili görüş birliğine varıldı. Emine Erdem ve Şahika Aşkıner birbirlerine karşılıklı olarak dernek rozetlerini hediye ederek, yeni dönemde daha güçlü bir bağla işbirliği yapacaklarının sözünü verdiler.IMG_7127