Manisa'nın Alaşehir ilçesinde zeytin üretim alanları hızla artıyor. Dünyaca ünlü Çekirdeksiz Sultaniye Üzümüne alternatif ürün arayışında olan çiftçiler zeytin üretimini bu yıl daha da artırdı. Alaşehir’de bağ alanları sökülüp, zeytin dikilirken, zeytin alanlarının 40 bin dekarı aştığı bildirildi. Alaşehir Ziraat Odası danışmanı Ziraat Mühendisi Dündar Yalçın, özellikle bu yıl üzüm bağlarında yaşanan mildiyö hastalığından dolayı zeytin fidanı dikimlerinin daha da hızlandığını söyledi.
Üzümün başkenti olan Manisa'nın Alaşehir ilçesinde zeytin üretimi her geçen yıl artıyor. Dünyaca ünlü Çekirdeksiz Sultaniye Üzüme alternatif ürün arayışı içinde olan çiftçiler, son yıllarda zeytin üretimine yöneldi. Üzüme göre işçilik, zirai ilaç ve gübre gibi girdi maliyetlerinin daha düşük olması çiftçileri zeytine yönlendirdi. Maliyetlerin daha düşük olması nedeniyle hızla artan zeytin üretimi ise ilçede 40 bin dekar alanı aştı.

"Tarımsal alanlarda boş yer kalmasın"
Gemlik ve Trilye zeytin fidanlarının Alaşehir için oldukça uygun olduğunu kaydeden Alaşehir Ziraat Odası Danışmanı Ziraat Mühendisi Dündar Yalçın, "Gemlik ve Trilye cinsi zeytinler bölgemize çok iyi uyum sağlayyor ve 800 rakımlarda bile güzel sonuçlar alınabiliyor. Bu çeşitle beraber dölleyici aynı zamanda yemeklik çeşit olan Domat, Kalamata gibi zeytin fidanlarına da talep çok fazla. 'Tarımsal alanların her noktasında boş yer kalmasın' parolasıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Alaşehir Çekirdeksiz Sultaniye üzüm üretiminde, en çok üretim yapılan bölgelerden bir tanesi. Üzüm ihracatında tek başına Manisa'nın yüzde 40’nı karşılayabilmektedir. Ancak son yıllarda üzüm üretiminde maliyeler çok arttı. Bölgemizde üzüme alternatif olarak, zeytin üretimi de hızla artmaya başladı. Yaklaşık 40 bin dekarın üzerinde zeytin alanımız oluştu. Bu zeytinler hem sofralık, hem de yağlık olarak tarım gelirlerimize katkı sağlıyor. Zeytinciliğin Alaşehir'de gelişmiş olması, tarıma katkı sağlaması ve ek gelir olması bizi sevindiriyor. Her sene zeytin ekim alanlarımız yüzde 10 civarında artış gösterirken, bu yıl bu rakam daha da artacaktır." dedi. (iha)