İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Buca Metrosu çalışmaları hakkında açıklama yaptı. Soyer, “Metro çalışmalarında 4 yıllık bir inşaat süresi öngörülmüştü. Tarihinden önce bitireceğiz” dedi. 

“Tarihinden önce bitireceğiz”
Çalışmaları devam eden Buca Metrosu’na da değinen  Başkan Soyer, “Buca Metrosu çalışmaları yeraltında devam ediyor. İzmir tarihinin en büyük yatırımını İzmir Büyükşehir Belediyesi Buca'ya yapıyor. Parası cebimizde. Metro çalışmalarında 4 yıllık bir inşaat süresi öngörülmüştü. Tarihinden önce bitireceğiz. İzmir'in en kalabalık ilçesinin caddelerinde lastik tekerlekli otobüslerin gitmediğini, insanların huzur içerisinde yaşadığını hayal edin. Çok az kaldı” dedi. 

“Kimsenin cebinden bir kuruş çıkmayacak”
Buca Metrosu’nun verimliliği yüksek bir proje olduğuna değinen Başkan Soyer, “Çünkü aldığımız finansman kredisinin 4 yıl ödemesiz döneminde inşaatı bitirmiş olacağız. Kredi geri ödenmeye başlandığında işletme açıldığı için elde edilen gelirle de biz geri ödemesini yapacağız. Günde 400 bin yolcuyu taşıyacağız. Ve senede 45 milyon Euro'luk bir gelir elde etmeyi planlıyoruz. 12 yıllık finansman geri ödeme tarihi içinde de parasını geri ödemiş bir yatırımdan bahsediyoruz. Ne devletimizin, ne belediyemizin, kimsenin cebinden bir kuruş çıkmadan kendi kendini finanse eden bir yatırımla, ilçeyi huzur ve konforla ucuz, temiz toplu ulaşımla buluşturmuş olacağız. Kasım ayında iki dev köstebek tünel kazmaya başlayacak” dedi.