İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından mübadelenin 100'üncü yıldönümünde “Mübadele ve Kadın” sempozyumu düzenledi. Sempozyumun açılışında konuşan İzmir Kent Konseyi Başkanı Nilay Kökkılınç, “İzmir yarayı berekete, acıyı güce dönüştüren, tarihin ve yeniden kurulan bir memleketin mağduru olmayı reddedip, öznesi olmaya inat eden kadınların elleri üzerinde yükselerek büyüyor” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye ile Yunanistan arasında yapılan mübadele anlaşmasının 100’üncü yıldönümünde “Mübadele ve Kadın” sempozyumu düzenledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Kent Konseyi koordinasyonunda Lozan Mübadilleri Vakfı Ege Bölgesi Temsilciliği işbirliğiyle Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde yapılan sempozyuma İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i temsil etmek üzere İzmir Kent Konseyi Başkanı Nilay Kökkılınç, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, Sosyal Projeler Dairesi Başkanı Anıl Kaçar, akademisyenler, muhtarlar ve mübadiller katıldı.

“Hatırlamayı görev bilelim”
Sempozyumun açılışında konuşan İzmir Kent Konseyi Başkanı Nilay Kökkılınç, Başkan Tunç Soyer’in sevgi ve selamlarını ileterek konuşmasına başladı. Kökkılınç, “Üzerinde yaklaşık 7 bin dil konuşulan bu dünyada bazı sözcükler vardır ki, taşıdığı anlam ve tarihselliği sebebiyle başka bir dile çevrilemez. Tıpkı mübadele sözcüğü gibi. Lozan Barış Antlaşması ve mübadeleden 100 yıl sonra bugün hala o dönemin isimsiz kahraman kadınlarını konuşuyoruz. Amazon kraliçesi Smyrna’dan tutun da, 100 yıl önce şehrimize gelen mübadil kadınlardan günümüze, İzmir yarayı berekete, acıyı güce dönüştüren, yazılan bu tarihin ve yeniden kurulan bir memleketin mağduru olmayı reddedip, öznesi olmaya inat eden kadınların elleri üzerinde yükselerek büyüyor. Bugün burada kuşaklar boyunca birlikteliği, ezgilerin ortaklığını, vatanın yalnızca dayanışma ve hürriyet sevdasıyla yeniden inşa edilebileceğini bizlere öğreten kadınların isimlerini hatırlamayı bir görev bilelim. Onlardan ilham alalım” dedi.

İzmir'de depreme dayanıklı zeminler tespit ediliyor İzmir'de depreme dayanıklı zeminler tespit ediliyor

Mübadillere özel belgesel, dans ve şarkı
Sempozyum kapsamında ayrıca Nurdan Tekeoğlu ve Orhan Tekeoğlu'nun yönettiği, mübadillerin hikâyelerini beyaz perdeye taşıyan "Paramparça" belgeseli gösterildi. Lozan Mübadilleri Vakfı Korosu ve dans performansları ise seyircinin büyük beğenisini topladı. Ege’nin iki yakasında çok uzun yıllardan beri iki dilde söylenen ortak şarkılar, mübadil kökenli bestecilerin eserleri, mübadillerin doğdukları topraklardan getirdikleri türkülere izleyici de eşlik etti.