Tarihte parayı ilk basan ve ticari hayatı canlandıran Lidya Krallığı'nın başkenti olan ve bugün Manisa'nın Salihli ilçesi sınırlarında bulunan Sardes antik kentindeki Roma dönemi Gymnasium binası, 'Pandemi Sonrası Para Politikaları ve Ekonomik Dönüşüm” ana temalı II. Salihli-Sart Para Kongresi'ne ev sahipliği yaptı.
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Salihli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Salihli Belediyesi iş birliğinde hayata geçen 'Pandemi Sonrası Para Politikaları ve Ekonomik Dönüşüm' ana temalı II. Salihli-Sart Para Kongresi açılış töreni dünyada paranın ilk basıldığı yer olan Lidya Krallığının başkenti antik Sardes (Sart) kentindeki Gymnasium önünde gerçekleştirildi.

Paranın doğduğu yer Sardes
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını Sardes antik kenti kazı heyeti Başkanı Prof. Dr. Nicholas Cahill yaptı. Madeni paraya kadar olan süreçte antik çağda alışverişte kullanılan yöntemleri ve para basımını anlatan Prof. Dr. Cahill, kongrenin 2 bin 600 yıl önce paranın ilk basıldığı Sardes'te yapılmasının önemli olduğunu söyledi. (İHA)