(Eral Aytemiz/EGE MECLİSİ)-TE Mühendislik kurucu ortaklarından Özgür Özçalabı ile inşaat sektörünün pandemiden nasıl etkilendiğini konuştuk. İşte Özgür Özçalabı ile gerçekleştirdiğimiz sohbetten öne çıkan kısımlar…

Pandemi, içinde bulunduğunuz sektörü nasıl etkiledi?

(Özgür Özçalabı)-COVID 19 pandemisinden negatif yönde etkilenen sektörlere odaklanacak olursak, kuşkusuz inşaat sektörünün başı çektiğini söyleyebiliriz. Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat sektörü pandemi nedeni ile oldukça zor günlerden geçiyor maalesef. Birçok şantiyede işler durma noktasına gelmiş durumda ve birçok firma ya dönüşümlü ya da uzaktan çalışma ile işlerini tamamlamaya çalışıyor.

Bu dönemde sektörel daralmanın yanı sıra başta çelik, inşaat demiri ve çimento olmak üzere, inşaat girdi maliyetlerinde ön görülmesi mümkün olmayan artışlar yaşanıyor. Bu durum da sektörü ve planlanan yatırımları olumsuz etkilemekte. 

2020 yılında özellikle ihracat odaklı üretim faaliyeti yürüten yerli ve yabancı firmalar, endüstriyel tesislerinde genişleme yatırımlarına ağırlık verdiler. Bizler de pandemi döneminde, TE Mühendislik’ in güçlü tasarım ve mühendislik uygulama deneyimi sayesinde yerli ve yabancı yatırımcının tercihi olmaya devam ettik. 

2020 yılında Ankara Başkent OSB’ de TAVUK DÜNYASI Üretim Tesisi, Bilecik OSB’de POLYFIBERS Üretim Tesisi projelerini anahtar teslimi olarak gerçekleştirdik ve işverenlerimize teslim ettik. Ege Bölgesi'nde ise ESBAŞ’ da Akzo Nobel, Janoschka ve Dezega, Manisa OSB’ de Air Liquide projelerini tamamladık.

2021 yılına girerken ise Aliağa OSB’de Lineer Kostik ve Bergama OSB’de Vito projelerine başladık ve böylece 2020 yılını pandemiye rağmen, 2019 cirosunu aşarak tamamlama başarısına ulaştık.

Bu zorlu süreci firmamızın güçlü ekonomik yapısı, yönetim ve teknik ekibinin birikimi ve deneyimi ile aştık ve aşıyoruz. Ayrıca TE Mühendislik bu yılda da büyümesini sürdürmeye devam edecek ve sektörde bir önceki yıldan daha iyi bir noktaya gelecektir. 

Gelecek yıllarda da inşaat sektöründeki çalışmaların yanı sıra, inşaat sektörüne mamül ve yarı mamül üretimi hedefiyle Bergama OSB’de 7.000 m2  sanayi arsası satın alarak, proje geliştirme ve ön hazırlık çalışmalarına başlamış bulunmaktayız.

Bu yatırımı 2022 yılında tamamlamayı hedefliyoruz. 20 yıldır kararlılıkla yürüdüğümüz üretim odaklı çalışmalarımızla bölgemize ve ülkemize katkıda bulunmaya devam edeceğiz.

TE MÜHENDİSLİK HAKKINDA

İzmir'de yaklaşık 20 yıldır endüstriyel, ticari ve konut yapılarında profesyonel olarak çalışmalarını sürdüren 3 İnşaat Mühendisi tarafından kurulan TE Mühendislik ve Müşavirlik firması; Endüstriyel Tesis, Fabrika Yapıları, Konut ve Sağlık Tesisleri alanları başta olmak üzere inşaat sektöründe, orta ve büyük ölçekli projeleri dizayn aşamasından başlayarak anahtar teslimi gerçekleştirmektedir. TE Mühendislik ve Müşavirlik sahip olduğu güçlü kadro ve sektördeki deneyimleri ile yatırımcıların çözüm ortağı olmakta, inşaat süreçlerinin her aşamasında katkı ve destek sağlamaktadır.